Miasta można zwiedzać, można też ich smakować! Poznawanie miejsca poprzez smak sprawdza się szczególnie dobrze, gdy odkrywamy miasto sprzed wieku – którego w tamtym kształcie już nie ma.
Zakończyliśmy projekt „Smak wielokulturowej Warszawy”, który eksplorował krajobraz warszawskiej kuchni międzywojennej – przybliżał dziedzictwo kulinarne jako istotną część kultury oraz przedstawiał historię miasta w oryginalnej, kulinarno-obyczajowej perspektywie. Warszawa dwudziestolecia międzywojennego to oryginalna mieszanka lokalnej tradycji, różnorodnych kultur, światowych wpływów, elegancji i folkloru. Zróżnicowanie gastronomii warszawskiej w tamtym okresie nadawało jej własny, wręcz unikalny charakter, co czyni ją zjawiskiem kulturowym. Jednocześnie Warszawa jest sztandarowym i reprezentatywnym przykładem dla całej kuchni okresu międzywojnia.
Wyzwania dwudziestolecia
Odzyskanie przez Polskę niepodległości poskutkowało unifikacją niektórych receptur. Wciąż jednak widoczne były wpływy kulturowe: pozostałe po zaborcach, związane z mniejszościami narodowymi czy religijnymi. Po I wojnie światowej następowały też silne przeobrażenia społeczne: przenoszenie się ludności ze wsi do miast, zmiana sposobu prowadzenia gospodarstwa domowego, emancypacja i zmiana roli społecznej kobiet.
Prowadzenie własnej kuchni stawało się nowym wyzwaniem. Z pomocą przychodziły niezwykle popularne książki kucharskie: Lucyny Ćwierczakiewiczowej, Marii Ochorowicz-Monatowej czy Marii Disslowej. Stanowiły one zarówno zbiory przepisów, jak i praktyczne poradniki gospodarskie. Z dzisiejszej perspektywy są wspaniałymi tekstami kultury – barwnie i szeroko opowiadają o epoce.
Kto nie jadł w domu, stołował się na mieście. A było w czym wybierać! Warszawska gastronomia zachwycała bogactwem i różnorodnością – od bazarów i handelków, aż po wykwintne restauracje. Stanowiła ona pole spotkań i kulturowych interakcji różnych klas społecznych. Jak wypada porównanie w stosunku do współczesności – od streetfoodowych konceptów, aż po gwiazdkowe restauracje oraz kulturowe wpływy różnych nacji, np. Wietnamczyków?
Co się działo?
Przeprowadziliśmy 20 warsztatów kulinarnych dla szkół, w tym gastronomicznych, oraz warsztaty dla dorosłych oraz rodzin z dziećmi. Łącznie w warsztatach wzięło udział ponad 600 osób!
Warsztaty kulinarne to bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób przedstawienia historii. Zapewniają aktywne uczestnictwo w kulturze poprzez nieszablonową formę, zgodną z najnowszymi trendami europejskimi i światowymi. Przygotowanie dań i ich późniejsza degustacja pozwalają rozsmakować się w historii, a przez to poznać temat w niespotykany dotąd sposób.
Dzięki dużemu zaangażowaniu szkół gastronomicznych możemy mówić o trwałym efekcie edukacyjnym, który wpłynie na przyszłą kulinarną scenę warszawskiej gastronomii.
Efekty
Dzięki projektowi zrekonstruowaliśmy wiele przepisów z historycznych książek z czasów międzywojnia. To na ich podstawie gotowali uczestnicy warsztatów. Następnie przepisy opracowaliśmy w formie broszury. Zachęcamy do zapoznania się i skorzystania z nich we własnej kuchni!
Efektem projektu jest również interaktywna mapa warszawskiej gastronomii z okresu dwudziestolecia. Sprawdź, jakie były najmodniejsze lokale międzywojennej Warszawy!