Niewielki stoliczek, który można nazwać również gerydonem, z sześciokątnym blatem wspartym na tralce, u dołu przechodzącej w trzy nóżki o kształtach lwich popiersi zmieniających się w pojedyncze łapy trzymające spłaszczone kule.
Najważniejszym elementem stolika jest wmontowany w blat fragment autentycznej dekoracji stiukowej, pochodzącej z jednej z komnat zamku Jana III w Olesku. Jest to stiukowy sześciokąt, imitujący mozaikę z marmuru, otoczony bordiurą. Blat otacza profilowana drewniana rama z motywem wolich oczu i inskrypcją objaśniającą rangę pamiątki: ZE SZCZĄTKÓW KOMNATY ZAMKU OLESKO W KTÓRYM SIĘ URODZIŁ JAN III SOBIESKI.
Szczególną okazją inspirującą artystów i rzemieślników były rocznice wydarzeń historycznych. Jednym z najważniejszych, była rocznica zwycięskiej bitwy pod Wiedniem czy rocznice urodzin i śmierci króla. Fragment ściany komnaty, w której w 1629 r. urodził się polski monarcha, zwycięzca spod Wiednia, był z pewnością cenną pamiątką narodową w każdym domu hołdującym tradycjom narodowym.
Tego typu stolik, określany skrótowo przez administratora: stolik „Pamiątka z Oleska”, posiadała również Katarzyna Branicka, mieszkając w pałacu wilanowskim. Zabrała go, wyprowadzając się.
Oprócz wartości historycznych i estetycznych blat stolika ma duże znaczenie dla badań nad składem chemicznym i technologią stiuków kładzionych w rezydencjach Jana III.
Anna Kwiatkowska