Dr Hanna Widacka
W kręgu wielkiego króla czyli opowieści wilanowskie
Warszawa 2008, s. 112, ISBN 978-83-60959-36-7
„Nie lekceważmy gawęd, nie lekceważmy staropolskich opowieści, bo przenoszą one całą barwę staropolskiego życia: od tonów złotych i jasnych, po głębokie cienie władztwa polskiej szlachty. Nadto, gawęda to podstawowa forma literacka tej kultury i nie chcemy zgubić jej w świecie coraz bardziej zuniformizowanej współczesności. Przecież „Pan Tadeusz” też jest szlachecką gawędą.
Dobrze więc, że dr Hanna Widacka pomaga nam o niej pamiętać, zresztą w sposób dyskretny i bezpretensjonalny – nigdy nie nudząc. Pióro Autorki idzie prostym duktem, łatwo kreśląc zarys barokowych czasów, które przecież bywały zawiłe i kapryśne. To taka książka o wszystkich i o wszystkim, co może wyłonić się z rycin z epoki: o królu Janie, królowej, królewiczach i królewnach, arystokratach i artystach, o bitwach, podróżach i fajerwerkach. Dlatego też jest to książka dla wszystkich, którym nieobca rodzima historia. Ba, dla wszystkich, którym nieobca wyobraźnia historyczna, bo Autorka potrafi o pewnej rycinie z końca XVII w. napisać, że „na pierwszym planie dwaj kawalerowie toczą ognistymi mieczami pojedynek, jakby żywcem wzięty z popularnych w XX wieku Gwiezdnych wojen.” Te słowa mają swój urok dla czytelników, których wyobraźnia lubi zataczać szerokie kręgi znaczeń i skojarzeń. Prawda, Jan III nie walczył u boku Luke’a Skywalkera i księżniczki Lei, ale był przecież największą gwiazdą wojen swojego czasu”.
Dr Jarosław Krawczyk, redaktor naczelny Magazynu historycznego „Mówią wieki”
Książka pt. W kręgu wielkiego króla czyli opowieści wilanowskie wprowadza nas w środowisko króla Jana III. Czytelnik znajdzie w niej portrety członków rodziny królewskiej i wiele anegdot o życiu codziennym, radościach i troskach, „zdrowiu i niezdrowiu mieszkańców” pałacu w XVII wieku. Autorką tych barwnych opowieści jest dr Hanna Widacka, która pracowała wiele lat w dziale zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej i z tych właśnie zbiorów wybrała dla nas niezwykłe grafiki, które ilustrują książkę.
Książka ukazała się w serii SILVA RERUM, objętej patronatem magazynu historycznego „Mówią wieki” i Polskiego Towarzystwa Historycznego.