W naszym muzeum wolontariusze pomagają tworzyć inspirującą i dynamiczną przestrzeń. Wilanowski wolontariat to angażujący, różnorodny i partycypacyjny projekt, w którym wspólnie realizujemy działania przynoszące korzyści zarówno muzeum, jak i lokalnej społeczności.
Jednym z najważniejszych obszarów, w którym działają nasi wolontariusze, są prace ogrodowe. Dzięki ich zaangażowaniu nasze ogrody rozkwitają i stają się miejscem relaksu oraz inspiracji dla odwiedzających. Wolontariusze dbają również o nasz ogród pożytkowy, w którym uprawiamy rośliny użytkowe i historyczne – ostatnio na przykład sadziliśmy ziemniaki! Pyszne efekty tej pracy poznamy jesienią.
Wolontariusze instalują także i obsługują trzy fotopułapki, które pomagają nam monitorować lokalną faunę. Te niewielkich rozmiarów aparaty pozwalają nam odkrywać, jakie zwierzęta odwiedzają nasze ogrody nocą i co piszczy w trawie, z dala od czujnych oczu naszych gości.
Nasi wolontariusze, którzy przeszli niezbędne szkolenia z obsługi fotopułapek oraz prowadzenia prac ogrodowych, uczestniczą również we współtworzeniu map społecznych GIS. W ramach tego zadania, po poznaniu tego niezwykle ciekawego narzędzia, zbierają dane dotyczące występowania na terenie muzeum i jego ogrodów zwierząt i roślin oraz ciekawych zjawisk przyrodniczych. Uważnie się rozglądają, bacznie nasłuchują i udostępniają efekty swoich obserwacji. Dzięki temu powstają szczegółowe mapy, które pomagają nam lepiej rozumieć bogactwo przyrodnicze, które możemy znaleźć dookoła siebie. Te interaktywne mapy stanowią cenne narzędzie dla entuzjastów przyrody: pokazują, jak różnorodne i fascynujące jest życie wokół nas. Dodatkowo, wolontariusze robią niesamowite zdjęcia, które regularnie pojawiają się na naszej grupie Facebookowej „W wilanowskich ogrodach”, gdzie ukazują światu piękno i wyjątkowe momenty uchwycone w naszym muzeum.
Działania naszych wolontariuszy są częścią ruchu citizen science – nauki obywatelskiej, która angażuje każdego z nas w zbieranie i analizowanie danych naukowych. Dzięki temu możemy wspólnie przyczynić się do ważnych odkryć i lepszego zrozumienia otaczającego nas świata, w którym każdy z nas może być na co dzień badaczem i przyrodnikiem.
Nasze działania wolontariackie to nie tylko praca, ale także dobra zabawa i poczucie wspólnoty. Różnorodność dostępnych aktywności daje możliwość uczestniczenia w nich niezależnie od wieku, umiejętności czy dyspozycji. Dzięki zaangażowaniu naszych wolontariuszy nasze muzeum tętni życiem i stale się rozwija. W ten sposób staje się miejscem, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością, a pasja do natury, kultury i nauki kwitnie każdego dnia.
Zainteresowanych naszymi działaniami wolontariackimi zachęcamy do kontaktu pod adresem: wolontariat@muzeum-wilanow.pl.