© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wystawy w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

2024
________________________________________________________________________

„Natura ciekawości” – wystawa prac Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej i zbiory wilanowskie 
28 czerwca – 13 października 2024 r.
Dialog teraźniejszości z przeszłością – muzealne obiekty z kolekcji wilanowskiej, pochodzące z różnych epok i kręgów kulturowych, spotykają się na jednej wystawie z pracami graficznymi stworzonymi przez współczesną artystkę Agnieszkę Cieślińską-Kawecką. Prezentowane obiekty łączy zdolność do wzbudzania emocji, a te otwierają drogę do poszukiwań nowych znaczeń i wartości. Wystawa jest kolejnym wydarzeniem potwierdzającym twórczą i owocną współpracę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Dziedzictwo „Póki świat istnieje” w połączeniu nauki i sztuki konserwacji-restauracji dzieł sztuki 
10 maja-14 lipca 2024 r.
Wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wiedza o przeszłości, jak i osiągnięcia konserwacji-restauracji dzieł sztuki dają bogaty obraz naszej kultury i cywilizacji. Od wielu dekad kolekcja wilanowska jest znakomitym odzwierciedleniem osiągnięć opieki i konserwacji prowadzonej w Muzeum we współpracy z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.

Historia zmian. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2003–2023
10 maja–16 czerwca 2024 r.
Lata 2003–2023 to nie tylko okres przemian wizerunku muzeum i zarazem pałacu, ich identyfikacji, odtworzonych kolorów, rozwiązań technicznych ułatwiających dostęp i rewaloryzacji ogrodów, ale również czas wykorzystywania nowych narzędzi zarządczych i stosowanych w opiece nad zabytkami. Wystawa dokumentowała historię zmian, będących efektem konserwacji i restauracji zabytków, rekultywacji parków i cyfrowej dokumentacji zasobów. Częścią tych prac były remonty i modernizacje. Wystawa dokumentowała też udział muzeum w zachodzących w Polsce zmianach społecznych i politycznych, m.in. korzyści wynikających ze wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej i grona państw wspólnoty gospodarczej. Muzeum wielokrotnie korzystało z dotacji celowych funduszy strukturalnych UE i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego dla realizacji ważnych, kompleksowych projektów.

 „Echa XIX wieku: letnie kwiaty ogrodów wilanowskich”
1 lipca – 30 września 2024 r.
Pokaz letnich kompozycji kwiatowych inspirowanych sztuką ogrodową XIX wieku.

Pokaz „Barok w rozkwicie: wiosenne kwiaty ogrodów wilanowskich”
20 kwietnia – 31 maja 2024 r.
Prezentacja wiosennych kompozycji kwiatowych ożywia atmosferę barokowego Wilanowa i przypomina o znakomitych tradycjach francuskiej sztuki ogrodowej. Kwitnące rośliny podkreślają regularną doskonałość, dodają splendoru, zaskakują bogactwem kolorów. Na rabatach i klombach w ogrodach pałacowych zakwitło kilkadziesiąt tysięcy cebulek i roślin ozdobnych.

XIV Wystawa Tulipanów | warsztaty, pokazy, kiermasz
16–17 marca 2024 r.
Na XIV Wystawie Tulipanów prezentowano różnorodne odmiany tulipanów wyprodukowane w polskich gospodarstwach ogrodniczych. Wystawie towarzyszył kiermasz kwiatowo-cebulowy oraz bogaty program wydarzeń edukacyjnych.

2023
________________________________________________________________________

Wystawa plenerowa „Królewski Ogród Światła”
październik 2023 – luty 2024
Królewski Ogród Światła to jesienno-zimowa wystawa, która rozświetla historyczne ogrody przy pałacu w Wilanowie. To propozycja na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Wystawa „Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego”
18 września 2023 r. – maj 2024 r.
Wystawa jest pierwszą tego rodzaju prezentacją muzealną, poświęconą niezwykłemu zjawisku kulturowemu dawnego piśmiennictwa Tatarów polsko-litewskich i jego związkom z historyczną kulturą turkijską i dawnej Rzeczypospolitej. W rękopiśmiennych księgach Tatarów z Wileńszczyzny, Nowogródczyzny i Podlasia pod szatą alfabetu arabskiego obok środkowoazjatyckich hymnów kryją się staropolskie apokryfy, kościelne pieśni i opowieści biblijne.

Wystawa "Orientalny raj. Wpływy tureckie w ogrodach polskich"
18 września – 17 grudnia
Wystawa czasowa poświęcona była wpływom motywów tureckich w sztuce ogrodowej dawnej Rzeczpospolitej. Prezentowane na niej były m.in. modele roślin, przedstawienia namiotów i pawilonów ogrodowych inspirowanych Orientem. 

Wystawa plenerowa „Orientalne lato: rośliny Imperium Osmańskiego w ogrodach wilanowskich”
lipiec–wrzesień
Pokaz w historycznych ogrodach wilanowskich przypominał o historii roślin Imperium Osmańskiego oraz o ich znaczeniu w ogrodach dawnej Rzeczypospolitej. Na rabatach posadzono ponad 25 000 roślin ozdobnych! Kompozycja i kolory ich kwiatów w odcieniach żółtego, czerwonego i niebieskiego jest inspirowana osmańskimi dziełami sztuki.

Wystawa plenerowa „Orientalna wiosna: rośliny Imperium Osmańskiego w ogrodach wilanowskich”
kwiecień–maj
Pokaz w ogrodach wilanowskich przypominał o historii roślin Imperium Osmańskiego oraz o ich znaczeniu w ogrodach dawnej Rzeczypospolitej. Na rabatach można było podziwiać 17 000 roślin cebulowych i 15 000 jednorocznych, m.in. szachownice cesarskie, tulipany, fiołki ogrodowe, hiacynty wschodnie, niezapominajki alpejskie. Kompozycja i kolory kwiatów w odcieniach żółtego, czerwonego, białego i niebieskiego była inspirowana osmańskimi dziełami sztuki.

„Rekonstrukcje ubiorów historycznych z XVII wieku”
maj–sierpień
Na wystawie zaprezentowaliśmy rekonstrukcje ubiorów kobiet i mężczyzn w XVII wieku. Ręcznie szyte suknie i żupany, które można było zobaczyć w pałacu, powstały na podstawie portretów z kolekcji muzealnych i opracowanych naukowo dzieł historycznych.

„Pewnego razu w Wilanowie” – wystawa plenerowa i online
„Pewnego razu w Wilanowie” to projekt tworzony przez pasjonatów historii, wolontariuszy i wszystkich tych, którym Wilanów jest bliski. Ich wspomnieniami dzieliliśmy się na wystawie plenerowej i online.

XIII wystawa tulipanów
25–31 marca
Na wystawie zaprezentowano różnorodne odmiany tulipanów wyprodukowane w polskich gospodarstwach ogrodniczych. Wystawie towarzyszył kiermasz kwiatowo-cebulowy obok Oranżerii oraz bogaty program wydarzeń.

„Obraz natury. Natura obrazu. Błażej Ostoja Lniski w Wilanowie”
22 października 2022 r. – 12 marca 2023
Wystawa poświęcona twórczości Błażeja Ostoja Lniskiego prezentowała obrazy zapisane na płótnie i papierze uświadamiając odbiorcom, że wszystko trwa, zmieniając się jednocześnie. 

Wystawa plenerowa „Królewski Ogród Światła”
październik 2022 – luty 2023
Królewski Ogród Światła to jesienno-zimowa wystawa, która rozświetla historyczne ogrody przy pałacu w Wilanowie. To propozycja na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

2022
________________________________________________________________________

Wystawa plenerowa „Królewski Ogród Światła”
październik 2022 – luty 2023
Królewski Ogród Światła to jesienno-zimowa wystawa, która rozświetla historyczne ogrody przy pałacu w Wilanowie. To propozycja na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

„Obraz natury. Natura obrazu. Błażej Ostoja Lniski w Wilanowie”
22 października 2022 r. – 12 marca 2023
Wystawa poświęcona twórczości Błażeja Ostoja Lniskiego prezentowała obrazy zapisane na płótnie i papierze uświadamiając odbiorcom, że wszystko trwa, zmieniając się jednocześnie. 

„Rekonstrukcje ubiorów historycznych z XVII–XVIII w.”
24 czerwca – 31 grudnia
Prezentowane na wystawie stroje dały obraz mody panującej w XVII i XVIII w. wśród szlachty Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wystawa przybliżała historyczne ubiory i pozwalała lepiej zrozumieć, ile osób zaangażowanych jest w wykonanie ich pełnych rekonstrukcji.

„Rekonstrukcje ubiorów rekreacyjnych od XVII do początku XX w.”
24 czerwca – 31 grudnia
Już po raz piąty zaprosiliśmy młodych miłośników krawiectwa historycznego do udziału w programie Wilanów dla Młodych Talentów. Tym razem zadanie konkursowe polegało na jak najwierniejszym odtworzeniu ubiorów rekreacyjnych od XVII do początku XX w. na podstawie zachowanych strojów, rycin i portretów. Należało wykonać nie tylko same ubiory, lecz także noszoną pod nimi bieliznę.

„Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna”
22 kwietnia – 15 sierpnia
Wystawa prezentowała Jana Heweliusza jako uczonego i artystę, a także prace współczesnych artystów inspirowane działalnością i odkryciami słynnego astronoma. Na ekspozycję złożyły się dzieła Heweliusza - księgi i ryciny wpisane w 2021 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, sobiesciana z Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej, wybrane obiekty z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a także współczesne rzeźby, grafiki, obrazy, instalacje i multimedia. 

„Kałkan – tarcza orientalna. Rekonstrukcje kałkanów z czasów Sobieskiego”
19 kwietnia – 19 maja
Wystawa rekonstrukcji kałkanów wschodnich przybliżyła sztukę rzemieślników Wschodu oraz polskich Ormian zamieszkujących dawną Rzeczpospolitej. To właśnie lorificjerzy, czyli wytwórcy tarcz, dzięki cierpliwości i talentowi wyplatali te piękne wyroby, których tak nieliczne przykłady zachowały się do dziś.

XIII wystawa tulipanów
2–3 kwietnia
Po dwuletniej przerwie odbyła się XII Wystawa Tulipanów. Jak zawsze zaprezentowaliśmy na niej różnorodne odmiany tulipanów wyprodukowane w polskich gospodarstwach ogrodniczych. Wystawie towarzyszył kiermasz kwiatowo-cebulowy obok Oranżerii oraz bogaty program wydarzeń.

„Kolekcjonerstwo Potockich”
od 2022
W galeriach na piętrze pałacu wilanowskiego prezentujemy efekty pasji kolekcjonerskich przedstawicieli rodu Potockich - obrazy, rzeźby, ryciny i cenne przedmioty użytkowe. W latach 1799–1892 Potoccy byli właścicielami Wilanowa. Opieka nad dawną rezydencją króla Jana III i pozyskiwanie kolejnych pamiątek oraz dzieł sztuki do zbiorów wilanowskich było wyrazem ich przekonań w czasach utraty niepodległości. Muzeum wilanowskie udostępnione publiczności w 1805 r. przez Stanisława Kostkę Potockiego i jego żonę Aleksandrę, było później systematycznie powiększane przez potomnych: Aleksandra oraz Augusta i Aleksandrę Potockich (czyli syna, i wnuka oraz jego małżonkę). Przyczynili się oni do rozbudowy kolekcji i popularyzacji wilanowskiej rezydencji, gdzie konsekwentnie pielęgnowano pamięć o historii i świetności Rzeczypospolitej.

Wystawa plenerowa „Królewski Ogród Światła”
październik 2021 – luty 2022
Królewski Ogród Światła to jesienno-zimowa wystawa, która rozświetla historyczne ogrody przy pałacu w Wilanowie. To propozycja na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

2021
________________________________________________________________________

Wystawa plenerowa „Królewski Ogród Światła”
październik 2021 – luty 2022
Królewski Ogród Światła to jesienno-zimowa wystawa, która rozświetla historyczne ogrody przy pałacu w Wilanowie. To propozycja na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

„Wilanowskie stroje codzienne z czasów Jana III”
Na wystawie prezentowane były rekonstrukcje strojów damskich i męskich z epoki Sobieskich: oficera gwardii francuskiej, muszkietera gwardii królewskiej, kaftan turecki, suknię królowej oraz strój panny respektowej. Twórcy strojów ukazali ówczesną modę, która istotnie wpływała na obyczaj i etykietę panującą na dworze Lwa Lechistanu.

„Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”
7 maja – 15 sierpnia
Na wystawie zaprezentowano cenną i unikatową artystycznie kolekcję kilkuset barwnych rycin z przedstawieniami egzotycznych roślin i zwierząt oraz księgi – albumy przyrodnicze. Można było podziwiać łącznie blisko 400 dzieł sztuki – niemal 250 grafik z wizerunkami egzotycznych ryb, ponad 50 oryginalnych wielkoformatowych plansz z przedstawieniami bajecznych ptaków i różnych gatunków roślin, ponad 40 atlasów flory i fauny, w tym 4 edycje najważniejszego dzieła Marii Sibylli Merian. Oprócz nich na wystawie można było zobaczyć niezwykły porcelanowy serwis deserowy dekorowany motywami botanicznymi, inspirowany słynnym zestawem „Flora Danica” wyprodukowanym przez duńską królewską Fabrykę Porcelany, a także rzeźbiarskie wazony – finezyjne kreacje roślinne Johanna Joachima Kändlera, wirtuoza miśnieńskiej porcelany.

Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Gabinetu Rycin Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Biblioteki Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz z kolekcji prywatnej.

Wystawa plenerowa „Królewski Ogród Światła”
październik 2020 – luty 2021
Królewski Ogród Światła to jesienno-zimowa wystawa, która rozświetla historyczne ogrody przy pałacu w Wilanowie. To propozycja na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

2020
________________________________________________________________________

Wystawa plenerowa „Królewski Ogród Światła”
październik 2020 – luty 2021
Królewski Ogród Światła to jesienno-zimowa wystawa, która rozświetla historyczne ogrody przy pałacu w Wilanowie. To propozycja na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

„Stanisław Żółkiewski w pamięci potomnych” – wystawa online
od 11 grudnia 
W 400. rocznicę  śmierci hetmana Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie prezentuje w nowej aranżacji fragmenty sarkofagu. Wystawę poprzedziły kompleksowe prace konserwatorskie i badawcze zachowanych elementów, a także program edukacyjny w formie online.

Projekt „Jak słodko i zaszczytnie umierać za ojczyznę! Stanisław Żółkiewski w pamięci potomnych” sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. 

„Skrzydła i stal. Rekonstrukcja fragmentów uzbrojenia jazdy polskiej z czasów króla Jana III”
5–30 października
Wystawa prezentująca ubiór i uzbrojenie towarzyszy broni Jana III oraz oporządzenie końskie z końca XVII w. zrekonstruowane na podstawie interpretacji dostępnych źródeł. Autorzy stworzyli niepowtarzalny zbiór strojów, broni i uzbrojenia używanych przez tzw. autorament narodowy, czyli husarię i pancernych – oddziały które rozstrzygnęły o losach ówczesnej Europy na przedpolach Wiednia.

Pokaz 4 obrazów związanych z postacią Elżbiety Sieniawskiej
17 września – 15 października
Wystawa prezentująca 2 portrety Elżbiety Sieniawskiej (jako kilkuletniej dziewczynki i dojrzałej kobiety) oraz ufundowany przez Sieniawską obraz - "Św. Roch odwiedzający chorych" Martina Altomontego.

Arcydzieło baroku. "Św. Roch odwiedzjący chorych" Matina Altomontego
3 lipca – 16 września
Wystawa jednego obrazu, ufundowanego przez Elżbietę Sieniawską do kościoła Kapucynów we Lwowie. Dzieło Martina Altomontego, dawnego malarza nadwornego Jana III, zostało w 2019 roku poddane starannej konserwacji w pracowni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Pokaz „Wilanowska kolekcja roślin oranżeryjnych w XVIII w.”
3 lipca – 15 września
Plenerowy pokaz roślin przy Oranżerii został przygotowany z okazji 300. rocznicy zakupu dóbr wilanowskich przez Elżbietę Sieniawską w hołdzie dla jej patronatu w dziedzinie sztuki ogrodowej. Dobór 27 gatunków oparto na wynikach badań XVIII-wiecznych inwentarzy Wilanowa.

„Historia zaklęta w sukni”
1 lipca – 10 września
Kostium historyczny był źródłem inspiracji dla studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Współczesne suknie prezentowane na wystawie nawiązują do mody dworskiej włoskiego renesansu i baroku, stylu empire i Belle Epoque, jak i motywów dekoracyjnych wilanowskiej rezydencji.

„Leonardiana w kolekcjach polskich”
4 grudnia 2019 – 13 marca
Wystawa zorganizowana dla uczczenia 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci, ukazująca dzieła z historycznej kolekcji wilanowskiej w kontekście zainteresowań i fascynacji kolekcjonerskich.

2019
________________________________________________________________________

„Leonardiana w kolekcjach polskich”
od 4 grudnia
Wystawa zorganizowana dla uczczenia 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci, ukazująca dzieła z historycznej kolekcji wilanowskiej w kontekście zainteresowań i fascynacji kolekcjonerskich.

Ekspozycja przy Gabinetach Chińskich
od 17 października
Ekspozycja przy Gabinetach Chińskich upamiętnia kolekcjonerskie pasje Stanisława Kostki Potockiego i jego potomnych. Prezentowane są na niej obiekty z wilanowskiej kolekcji dalekowschodniej – wyroby rzemiosła artystycznego z ceramiki, szkła czy laki oraz przedmioty wykonane w technikach mieszanych. Najważniejszym elementem ekspozycji jest unikatowy stół w stylu nanban wykonany w XVII wieku w japońskich warsztatach, który przeszedł staranną, poprzedzoną badaniami konserwację w pracowni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 

„Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy
2 października – 25 listopada
Wystawa prezentująca architekturę świątyni, zdobiące jej wnętrze malowidła ścienne Jana Henryka Rosena, inne realizacje tego malarza znajdujące się w kościołach na całym świecie oraz prace wykonane do katedry ormiańskiej przez innych artystów. 

Belle Époque i talia osy
1 lipca – 30 października
Wystawa kostiumów inspirowanych modą Belle Époque – czasów kabaretu, sztuki filmowej i oryginalnego stylu secesji. Stroje były prezentowane na pałacowym dziedzińcu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów.

Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku
19 czerwca – 31 października
Wystawa jest efektem konkursu „Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku” organizowanego w ramach projektu „Wilanów dla Młodych Talentów”. Młodzi uczniowie i absolwenci szkół krawieckich oraz pasjonaci krawiectwa historycznego przygotowali rekonstrukcje historycznych strojów dla dzieci.

Wilanowski mikrokosmos – przedstawienia owadów na ceramice
15 czerwca – 16 października
Na wystawie prezentowane były dzieła sztuki z wilanowskich zbiorów ceramicznych i archeologicznych, które łączy niezwykły motyw dekoracyjny: owady.

„KrajOBRAZ – znak czasu i przestrzeni”
5 kwietnia – 7 maja
Wystawa malarstwa i rysunku Jeremiego T. Królikowskiego, artysty i architekta, od kilkudziesięciu lat prowadzącego badania fenomenologiczne nad krajobrazem i jego wartościami przestrzennymi oraz zakodowaną w nich informacją.

XI wystawa tulipanów
30–31 marca
Na wystawie zaprezentowano blisko 100 odmian tulipanów wyprodukowanych w polskich gospodarstwach ogrodniczych. Wydarzeniu towarzyszyły kiermasz kwiatowo-cebulowy, warsztaty florystyczne, wykłady i spacery.

Tkaniny tureckie w pałacu wilanowskim
od 19 marca
Wystawa wspaniałych tureckich makat z klasztoru Benedyktynek w Krzeszowie, które Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie otrzymało od klasztoru w depozyt.

„Kapa z Kęt. Świadek triumfu króla Jana III”
15 marca – 21 lipca
Wystawa kapy wykonanej z tkaniny tureckiej zdobytej przez króla Jana III w bitwie pod Wiedniem (1683) i darowanej do sanktuarium w Kętach, miejsca urodzenia św. Jana Kantego, którego monarcha darzył szczególną czcią. W latach 2016–2018 kapa przeszła staranną konserwację.

2018
________________________________________________________________________

„Czar i wdzięk niepodległej”
1 czerwca – 13 grudnia
Wystawa kostiumów inspirowanych modą lat 20. i 30., zaprojektowanych i wykonanych przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, prezentowanych przez uczestniczki programu Debiutantki w czasie Nocy Muzeów. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Wystawa portretu Jana III i tkanin tureckich w pałacu wilanowskim
1 maja – 29 września
Na wystawie w Wielkiej Sieni w pałacu wilanowskim prezentowane były tkaniny tureckie, zdobyte pod Wiedniem przez Jana III, wypożyczone z klasztoru benedyktynek w Krzeszowie. Towarzyszył im wysokiej klasy portret króla pochodzący z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

„Colors of life – wystawa florystyczna
24–25 marca
Wystawa florystyczna prac dyplomowych absolwentów Szkoły Florystycznej Małgorzaty Niskiej.

„Sekrety sekretery”
od 22 marca
Studyjna wystawa przedstawiająca konstrukcję oraz rozmaite funkcje jednego z najpopularniejszych mebli XVII i XVIII w. na przykładzie ciekawego zespołu trzech sekreter w typie mebli angielskim, pochodzących z historycznej kolekcji wilanowskiej.

X wystawa tulipanów
16–18 marca
Wystawa odmian tulipanów wraz z towarzyszącymi jej wydarzeniami edukacyjnymi.

„Why do we eat the way we do?”
15 marca – 30 listopada
Wystawa prezentowana w Schloss Hof w Austrii, organizowana w ramach międzynarodowego projektu „A Place at the Royal Table” w porozumieniu z Siecią Europejskich Rezydencji Królewskich (ARRE).

„Wilanowskie Atelier”
1 marca – 14 maja
Wystawa prezentująca prace hafciarskie i koronczarskie inspirowane dziełami sztuki z kolekcji wilanowskiej, autorstwa uczestniczek Klubu Haftu i Klubu Koronki Klockowej działających w muzeum.

2017
________________________________________________________________________

Gabinety Starożytności
1 grudnia otwarto nową wystawę na ekspozycji, efekt dążenia do scalenia historycznej kolekcji dzieł sztuki egipskiej i greckiej, która uległa rozproszeniu w rezultacie II wojny światowej. Wystawa przywraca antycznym dziełom sztuki należne im miejsce w rezydencji królewskiej, gdzie uzupełniane publikacjami tekstów źródłowych przypominają wielką tradycję polskiej humanistyki i kolekcjonerstwa, zakorzenioną w greckich i łacińskich starożytnościach. Wspaniała kolekcja waz antycznych, aegiptica, obrazy, rzeźby, ryciny i książki były zalążkiem nowej formy edukacji kulturowej, którą Stanisław Kostka Potocki i jego żona Aleksandra z Lubomirskich, a potem ich dzieci i wnuki ofiarowali społeczeństwu.

Pokaz wybranych obiektów z wystawy Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu
11 listopada – 3 grudnia
Wystawa prezentująca trzy eksponaty z wiedeńskiej wystawy „Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu” – Kazanie św. Jana Chrzciciela pędzla Jana Reisnera, kryształowy komplet ołtarzowy z klasztoru w Studziannie oraz tzw. prywatny portret Jana III.

„Flowers & Emotions – wystawa florystyczna
16–17 września; frekwencja: 1 858 osób
Wystawa prac egazminacyjnych kandydatów na mistrza florystyki i florysty czeladnika, organizowana we współpracy ze Szkołą Florystyczną Małgorzaty Niskiej. 

Galeria Magazynowa w Markoniówce
12 września odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej. Wyjątkowy charakter ekspozycji pozwala na prezentację cennych dzieł sztuki, które z wielu przyczyn od lat nie były pokazywane. Zgromadzono tutaj ekskluzywną kolekcję wyrobów sztuki złotniczej, oryginalne tkaniny ścienne z apartamentów królewskich oraz kolekcję przedmiotów z Dalekiego Wschodu, zawierającą dzieła zdobione kilkoma rodzajami laki, emaliowane metalowe naczynia, bogaty zbiór porcelany oraz akwarelowe malowidła na papierze. Nowoczesna przestrzeń pawilonu została wyposażona w specjalnie zaprojektowane gabloty umożliwiające zwiedzającym oglądanie delikatnych eksponatów z bardzo bliskiej odległości.

Pokaz portretu Jana III Sobieskiego pochodzącego z kościoła św. Józefa na Kahlenbergu w Wiedniu
4 sierpnia – 6 listopada; frekwencja 57 845 osób
Pokaz specjalny portretu Jana III pochodzącego z kościoła na Kahlenbergu. Obraz z I poł. XVIII wieku nieznanego autorstwa po konserwacji można było podziwiać w Antykamerze Króla. 

„Vive la mode, czyli Francuzki na polskim dworze”
15 lipca – 30 października; frekwencja: 91 215 osób
Wystawa kostiumów inspirowanych barokiem, wykonanych przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Suknie zostały zaprezentowany w czasie Nocy Muzeów 2017 przez uczestniczki programu charytatywno-edukacyjnego "Debiutantki".

„Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu”
7 lipca – 1 listopada
Wystawa w Pałacu Zimowym w Wiedniu. Głównym organizatorem wystawy było Museum und Schloss Belvedere. Ze strony polskiej w przygotowania były zaangażowane cztery rezydencje królewskie (Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek na Wawelu).

„Godzinki Sobieskiego”
1 czerwca – 26 października; frekwencja: 120 003 osoby
Wystawa prezentująca faksymie manuskryptu tzw.  „Godzinek Sobieskiego” oraz pięćdziesięciu czterech miniatur pochodzących z dzieła. Projekt zrealizowano we współpracy ze szwajcarskim wydawnictwem Quaternio i polskim Bernardinum.

 „Wieża Babel kontra Przestrzeń”
13 maja – 4 kwietnia; frekwencja 9 432 osoby
Wystawa doktorantów ASP w Warszawie prezentująca szeroki wachlarz znaczeń i symboli współczesnego języka sztuki. 

 IX wystawa tulipanów w Wilanowie
1–2 kwietnia; frekwencja: 11 804 osoby
Wystawa prezentująca różnorodne odmiany tulipanów oraz kompozycje florystyczne.

„Wokół herbaty, kawy i czekolady”
29 kwietnia 2014 – 5 listopada 2017; frekwencja: 199 514 osoby
Wilanowska kolekcja ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki.

2016
________________________________________________________________________

„Oblicza natury - wystawa prac dyplomowych szkoły florystycznej Małgorzaty Niskiej
17–18 września; frekwencja: 2 800 osób
Wystawa kompozycji florystycznych przygotowanych jako prace dyplomowe absolwentów Szkoły Florystycznej Małgorzaty Niskiej.

„Wilanów Genius Loci Dwa Widzenia”
2–24 lipca; frekwencja: 6 858 osób
Ekspozycja przygotowana przez studentów II roku Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Wystawa była efektem wspólnego projektu Zakładu Teorii Współczesnej Grafiki, Pracowni Grafiki Warsztatowej oraz Fundacji im. Mariusza Kazany promującej polską grafikę.

„Ubiory na dworze króla Jana III”
17 czerwca – 30 października; frekwencja: 70 773 osoby
Wystawa strojów będących efektem wielomiesięcznej nauki i pracy uczestników konkursu „Ubiory na dworze króla Jana III”, zaprezentowano prace w dwóch kategoriach – rekonstrukcja i inspiracja.

„Carpe diem i pudrowe rokoko”
27 maja 2016 – 22 maja 2017
Wystawa kostiumów uczestniczek IV edycji programu edukacyjno-charytatywnego "Debiutantki". Stroje zaprojektowały studentki I roku Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.

„MOŻNA - Młodzi Graficy z Akademii Sztuk Pięknych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie”
14 maja – 2 czerwca; frekwencja: 4 528 osób
Wystawa studentów Wydziału Grafiki ASP w Warszawie była efektem programu muzealnego mającego na celu ukierunkowanie myślenia o własnej twórczości w kontekście przestrzeni ekspozycji. Było to odwrócenie tradycyjnego porządku organizacji wystawy, gdzie poszczególne zadania są podzielone między kuratorów, artystów, scenografów, redaktorów, działy promocji oraz edukacji.

VIII wystawa tulipanów w Wilanowie
11 marca – 13 marca; frekwencja: 5 624 osoby
Na wystawie współorganizowanej przez Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych można było zobaczyć blisko sto odmian tulipanów wyprodukowanych w polskich gospodarstwach ogrodniczych. Patronat merytoryczny nad wystawą objął Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

„Taniec, gest”
26 lutego – 4 marca; frekwencja: 1 319 osób
Obrazy Marii Wallenberg-Kluzy reprezentują malarstwo refleksyjne, przenikane innymi formami wyrazu artystycznego, takimi jak: muzyka, poezja, teatr i taniec.

„Wokół herbaty, kawy i czekolady”
29 kwietnia 2014 – 31 grudnia 2016; frekwencja: 162 453 osoby
Wilanowska kolekcja ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki.

2015
________________________________________________________________________

„Wokół herbaty, kawy i czekolady”
29 kwietnia 2014 – 31 grudnia 2015
Wilanowska kolekcja ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki.

„Widzenie krajobrazu
29 stycznia – 6 lutego; frekwencja: 825 osób.
Swoją twórczość artystyczną zaprezentowali na niej studenci, absolwenci, doktoranci i pracownicy Katedry Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

„Prawa Człowieka. Dostrzegam: Dziedzictwo”
18 lutego – 10 marca; frekwencja: 1 511 osób.
Wystawa prac fotograficznych połączyła w oryginalny sposób artykuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i wypowiedzi przedstawicieli polskiej myśli humanistycznej, takich jak Hugo Kołłątaj, Cyprian Kamil Norwid czy Leszek Kołakowski.

VII wystawa tulipanów w Wilanowie
20–22 marca; frekwencja: 4 991 osób.
Na wystawie można  było zobaczyć blisko 110 odmian tulipanów wyprodukowanych w polskich gospodarstwach ogrodniczych. Patronat merytoryczny nad wystawą objął Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

„Pogranicza Fotografii”
11–20 maja; frekwencja: 1 850 osób.
Założeniem wystawy było zestawienie dwóch światów fotografii: analogowej i cyfrowej we wszystkich jej aspektach: technicznych, technologicznych oraz intelektualnych. Dotyczy to również technik szlachetnych i alternatywnych fotografii. Wydział Nowych Mediów ASP w Warszawie.

„Zmysły Sztuki, Wystawa malarstwa Katarzyny Kowalskiej”
26 lutego – 10 kwietnia; frekwencja: 700 osób.

„Zmysły Sztuki, Wystawa obrazów i ilustracji Agi Pietrzykowskiej”
16 kwietnia – 10 czerwca; frekwencja: 800 osób.

„Zmysły Sztuki, Wystawa plakatów i grafik książkowych prof. Macieja Buszewicza”
18 czerwca – 30 lipca; frekwencja: 900 osób.

„200 lecie wydania publikacji O sztuce u dawnych przez St. K. Potockiego”
5 marca – 30 września
Ekspozycja promowała wiedzę o założycielu wilanowskiego muzeum i znaczeniu jego nowatorskich badań w zakresie historii sztuki i archeologii dla kultury europejskiej. Dotyczyła również popularyzacji tej wiedzy w pierwszej polskiej publikacji St. K. Potockiego na ten temat skierowanej do polskiego społeczeństwa.

Piękno malarstwa tuszem’’
18 marca – 24 kwietnia; frekwencja: 15 518 osób.
Wystawa w gablocie w podziemiu pałacowym przedstawiała repliki zwojów pochodzące w różnych nurtów tradycyjnego malarstwa chińskiego z Narodowego Muzeum Pałacowego na Tajwanie. Uzupełnienie stanowiły ozdobne i użytkowe obiekty ceramiczne.

Wystawa sukien empire
18–29 maja
Pierwsza wspólna wystawa "Debiutantek" i Wyższej Szkoły Artystycznej – "W ogrodzie Króla Jana zakwitły kwiaty". Na wystawie znalazły się suknie empire autorstwa studentek pierwszego roku.

2014
________________________________________________________________________

„Orient. Nowoczesność i Sztuka”
25 czerwca – 21 września 2014 r.; frekwencja: 35 771 osób.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Bankiem Centralnym Republiki Turcji, prezentująca 47 dzieł artystów tureckich z kolekcji Banku Centralnego Republiki Tureckiej, powstałych od lat 80. XX w. do początku XXI w, w ramach obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Kurator: Zeynep Yasa-Yaman.

VI wystawa tulipanów w Wilanowie
15–16 marca; frekwencja: 4 110 osób.
Wystawa zorganizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych. Wystawa miała na celu promocję kwiatów, a także zapoznanie się z historią ich uprawy oraz znaczenia w ogrodnictwie. Na wystawie można było podziwiać ponad 2 tysiące kwiatów kilkudziesięciu odmian tulipanów.

„Wokół herbaty, kawy i czekolady”
29 kwietnia – 31 grudnia; frekwencja: 151 774 osoby
Wilanowska kolekcja ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki.

„Wilanów dla młodych talentów”
23 czerwca – 5 grudnia
Wystawa w Sali Historycznej pałacu. Ekspozycja prac miłośników krawiectwa historycznego, uczestników projektu „Wilanów dla młodych talentów”, prezentująca kopie i rekonstrukcje ubiorów od XVII do XIX w.

2013
________________________________________________________________________

„Uśpiony Kapitał 4 / Sztuka wymiany. Kolekcja Józefa Robakowskiego”
11–16 października, 4–9 listopada oraz 25–30 listopada
Pokazy prezentowane w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie zostały skonstruowane wokół trzech tematów: awangardy kina artystycznego, działającego w latach 80. międzynarodowego magazynu filmowego – INFERMENTAL, zainicjowanego w 1991 w Berlinie magazynu sztuki wideo VAMP oraz archiwum Warsztatu Formy Filmowej i sztuki performance’u.

„Wystawa fotografii ikebany”
7 października – 8 grudnia
Cykl 10 wybranych zdjęć ikebany z wystawy w 2012 roku w Wielkiej Sieni autorstwa fotografa Michała Kawki.

„Wystawa ikebany w ramach XI Października Japońskiego”
5–6 października
Ikebana jest niezwykłym zjawiskiem japońskiej kultury, sztuką wyrafinowanego układania kwiatów, która na przestrzeni wieków ewoluowała, tworząc różne style i szkoły, osiągając wyżyny malarstwa, rzeźby czy nawet poezji. Jest obecnie wielce ceniona nie tylko przez samych Japończyków.

Wilanowskie Barwy Lata - wystawa prac konkursowych
20–22 września
Wystawa prac egzaminacyjnych Szkoły Florystycznej Małgorzaty Niskiej na poziomie florysty. Dodatkowo zorganizowano konkurs - Wilanowskie barwy lata na dowolną pracę florystyczną dla hobbystów i profesjonalistów, która była inspirowana historią pałacu króla Jana III.

Ogrody w obiektywie
30 lipca 2012 – 28 stycznia; wnętrza pałacu w Wilanowie
Na wystawie zostały pokazane wybrane zdjęcia laureatów konkursów fotograficznych oraz uczestników warsztatów organizowanych przez Muzeum Pałac w Wilanowie.

„Helena Modrzejewska – ikona stylu, Od dystansu do pokusy, międzynarodowa wystawa pokonkursowa”
29 maja – 1 sierpnia; wnętrza pałacu w Wilanowie
Na wystawie zaprezentowano prace w dwóch kategoriach konkursowych: rekonstrukcje i inspiracje.

„Primus inter pares”
23 kwietnia – 8 grudnia, wnętrza pałacu w Wilanowie
Wystawa „Primus inter pares” była opowieścią o Janie Sobieskim, jego rodzie i formacji, o wyprawach wojennych i karierze politycznej pełnej sukcesów, ale też nie wolnej od porażek, o pasjach i namiętnościach, ciętym poczuciu humoru i ulubionych rozrywkach, wreszcie o jego zainteresowaniach obejmujących najróżniejsze dziedziny wiedzy. Wystawa „Primus inter pares” znalazła się w pałacu w Wilanowie, gdyż nie ma lepszego miejsca na prezentację postaci króla Jana III niż wnętrza jego ulubionej letniej rezydencji, w której prowadził życie „pierwszego pośród równych” i gdzie dokonał żywota. Piękno i znaczenie królewskich komnat podkreśliła zaskakująca scenografia; wykorzystaliśmy światło i dźwięk, multimedia i filmy, zaprezentowaliśmy niezwykłe dzieła sztuki i świadectwa pisane. Znajdywały się wśród nich m.in. najznakomitsze portrety Jana III (także z kolekcji prywatnych i zagranicznych), dzieła literackie i naukowe dedykowane monarsze, rękopisy, kompozycje historyczne i alegoryczne, miniatury, pamiątki związane z rodem Sobieskich, ale także drobne, pozornie zwyczajne przedmioty użytku codziennego.

V wystawa tulipanów
15–17 marca; Oranżeria pałacu w Wilanowie
Na wystawie zostały zaprezentowane różne odmiany tulipanów, a także kompozycje florystyczne z ich wykorzystaniem. Wystawie towarzyszyły warsztaty i wykłady. Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych w Skierniewicach.

„Galeria Bezdomna”
23 lutego – 3 marca; Oranżeria pałacu w Wilanowie
Organizowana wspólnie ze MUWA – Stowarzyszenie kulturalne "Galeria Bezdomna" to otwarta i dynamicznie zmieniająca swój kształt wystawa fotografii.

„Szlakiem ogrodów historycznych. Wystawa pokonkursowa”
19 lutego – 30 września
Wystawa podsumowująca ubiegłoroczny konkurs fotograficzny „Szlakiem ogrodów historycznych”.

Labirynt Światła
od stycznia do 23 marca oraz od 7 grudnia
W ogrodzie przy Oranżerii istniała instalacja świetlna. Labiryntowi Światła towarzyszyły pokazu mappingu. 

2012
________________________________________________________________________

„Kolekcja wilanowska. Kontynuacja 1993–2011”
12 września 2012 – luty 2013
Na wystawie w Oranżerii prezentowane były dzieła sztuki związane z historią rezydencji wilanowskiej i jej mieszkańców oraz zabytki odtwarzające i uzupełniające dawną kolekcję: obrazy, ryciny, druki i przedmioty użytku codziennego. Po raz pierwszy pokazano zabytki archeologiczne pochodzące z badań terenowych prowadzonych od 2003 r. Wystawa jest również formą podziękowania darczyńcom Muzeum Pałacu w Wilanowie, które w ciągu ostatnich 19 lat zostało obdarowane przez 26 dobroczyńców, w tym dwie instytucje.

„Uśpiony Kapitał 3. Wystawa z kolekcji Barbary i Andrzeja Bonarskich, malarstwo i rzeźba polska lat 80. XX w.”
30 maja – 29 lipca, Oranżeria
Wystawa z kolekcji Barbary i Andrzeja Bonarskich to trzecia propozycja cyklicznego programu realizowanego przez Fundację Profile i Muzeum Pałac w Wilanowie pod hasłem „Uśpiony kapitał”, którego założeniem jest prezentacja najbardziej znaczących prywatnych kolekcji sztuki współczesnej i nowoczesnej. W kulturze polskiej, ubogiej w wielkie kolekcjonerskie tradycje, działalność Andrzeja Bonarskiego jako animatora ówczesnej sceny artystycznej była bezprecedensowa, wynikała z fascynacji sztuką i zaangażowania w jej promocję. Eksponowana kolekcja to wyjątkowy zbiór polskiej sztuki lat 80., obszerny zestaw obrazów i przykłady rzeźb zaliczanych do tzw. nowej ekspresji, z ikonicznymi dla tego okresu pracami takich artystów jak Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak czy Marek Sobczyk.

2011
________________________________________________________________________

„Wśród nocnej ciszy – w wigilijnym kręgu”
4–18 grudnia
Wystawa świątecznych dekoracji w Oranżerii.

„Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”
od 14 października
Mecenat artystyczny rodu Lubomirskich kształtował rezydencję wilanowską przez niemal cały XVIII wiek. Do dziś w samym pałacu i historycznych zbiorach muzeum zachowały się dzieła sztuki z tego okresu. Wśród nich jest najbogatsza w polskich zbiorach kolekcja portretów członków rodu Lubomirskich licząca 62 obrazy. Wystawa obejmowała wybrane portrety członków rodu Lubomirskich ze zbiorów Muzeum Pałacu w Wilanowie, w tym galerię portretów rodowych w Sali Białej pałacu, oraz portrety Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej i jej najbliższej rodziny w prywatnym apartamencie Lubomirskiej. Przez cały pałac poprowadzona została nowa trasa zwiedzania pokazująca mecenat Lubomirskich w Wilanowie, udostępniono także dla zwiedzających Łazienkę Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej.

Wystawa Shodō
14 października – 13 listopada, Oranżeria
Wystawa japońskiej kaligrafii Kaoh Tateyama, artystki shodō, uzupełnionej pracami kaligraficznymi mistrzyni Sachiko Horii (To Ren).

Wystawa bonsai
14–16 października, Oranżeria
Wystawa przedstawicieli Grupy Szkoleniowej Bonsai Juku bonsaiści: Tadeusz Bednarczyk, Jarosław Burczyński, Mirosław Dybaś, Mariusz Karolak, Dariusz.

Wilanów jakiego nie znacie
26 sierpnia – 8 października, Oranżeria
Wystawa fotografii przyrodniczej ukazująca różnorodność biologiczną Wilanowa. Na wystawie znalazło się około 100 prac artysty fotografika Jerzego Woźniaka, który przez kilkanaście miesięcy fotografował wilanowską przyrodę.

„Uśpiony kapitał 2. Witkacy i inni”
14 czerwca – 15 sierpnia, Oranżeria
Wystawa powstała we współpracy z kolekcjonerami Ewą Franczak i Stefanem Okołowiczem oraz Fundacją Profile, jako druga odsłona cyklu „Uśpiony kapitał”, prezentującego prywatne kolekcje dzieł sztuki. Zaprezentowano twórczość fotograficzną, rysunkową i malarską Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz osób z nim związanych.

„Powab rokokowej mody”
1–26 czerwca, pałac
Wystawa prac młodych projektantów strojów, będąca efektem konkursu „Wilanów dla młodych talentów”. Na wystawie można było oglądać prace wyróżnione i nagrodzone w dwóch kategoriach. W kategorii REKONSTRUKCJE: zachwycające suknie dworskie noszone przez najsłynniejszą piękność epoki markizę de Pompadour oraz toaletę dworską królowej Francji Marii Antoniny. Zobaczyliśmy też ubiory męskie, zarówno francuskie, jak i polskie, a wśród nich wykwintny, haftowany szustokor z białą batystową koszulą i krótkimi spodniami do kolan, białe pończochy i skórzane trzewiki z kokardami na podbiciu. Do tego repliki polskich ubiorów narodowych, wykonane przez studentów wzornictwa Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Pawilon Rzeźb – wystawa stała
Otwarty od maja 2011 r.
Ekspozycja rzeźb oraz elementów architektonicznych pozostających dotychczas w zasobach magazynowych Muzeum. Ekspozycja dostępna w nowym przeszklonym pawilonie dla publiczności zwiedzającej ogrody.

FOTOŁOWY 2010
27 kwietnia – 8 maja 2011, pałac
Wystawa podsumowująca fotograficzne warsztaty dla młodzieży, które odbyły się w 2010 r.

2010
________________________________________________________________________

„Wśród nocnej ciszy - świąteczna biesiada”
5–19 grudnia, Oranżeria
Siódma edycja bożonarodzeniowej wystawy świątecznych aranżacji stołów. Celem wystawy było zaprezentowanie szerokiej publiczności aranżacji stołów w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Wystawa malarstwa studentów ASP biorących udział w plenerze „Malować każdy może”
wrzesień, Królewska Cukiernia Wilanowska
Plener „Malować każdy może” odbył się 19 sierpnia 2010 r. na dziedzińcu głównym pałacu w Wilanowie. Wzięli z nim udział znani polscy aktorzy, którzy utrwalali na płótnie wizerunek pałacu wilanowskiego, perły polskiego baroku. Fachowych, życzliwych rad i technicznej pomocy udzielało im siedmiu młodych artystów, najzdolniejszych uczniów liceów plastycznych. W plenerze mogli wziąć udział wszyscy goście odwiedzający muzeum. Wykonane prace były prezentowane na wrześniowej wystawie w Cukierni Królewskiej. Prace malarskie namalowane przez aktorów oraz obrazy powstałe podczas pleneru można było zakupić na aukcji, z której dochód został przeznaczony na stypendia dla najlepszych młodych malarzy wybranych przez Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, organizatora pleneru.

„Uśpiony kapitał. Fotografia XX wieku z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego”
15 września – 30 października, Oranżeria
Wystawa była inauguracją cyklicznego programu wystaw prezentujących najciekawsze prywatne kolekcje sztuki współczesnej i nowoczesnej. Muzeum Pałac w Wilanowie, angażując się w cykl, kultywuje tradycje działalności Stanisława Kostki Potockiego, wielkiego znawcy i kolekcjonera sztuki, który w 1805 r. w wilanowskim pałacu udostępnił publiczności swoją kolekcję, tworząc pierwsze otwarte muzeum sztuki w Polsce. Na wystawie pokazano część kolekcji Cezarego Pieczyńskiego; prace najważniejszych mistrzów fotografii światowej i polskiej, począwszy od dokonań pierwszych twórców fotografii z przełomu XIX i XX wieku, przez pionierów fotografii artystycznej i ruchy awangardowe, aż po prace czołowych twórców współczesnej fotografii. Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Profile. Katalog towarzyszący wystawie wydała Fundacja Profile.

„Odkryjmy dziedzictwo europejskie w królewskich rezydencjach”
18–30 września, Galerie ogrodowe Muzeum Pałacu w Wilanowie
Wystawa prezentowała zdjęcia i filmy stworzone  przez młodzież uczestniczącą w warsztatach edukacyjnych w  sześciu  rezydencjach królewskich  i podkreślała rozmaitość sposobów postrzegania dziedzictwa europejskiego. Wiosną 2010 działy edukacji byłego pałacu w Brukseli, pałaców w Wersalu, Wilanowie, Schönbrunn i Madrycie oraz zamku w Chambord zorganizowały zajęcia poświęcone rezydencjom królewskim i ich oddziaływaniu na otoczenie. W ciągu tygodnia intensywnych zajęć młodzi ludzie za pomocą obiektywu kamery i aparatu poznawali historię, architekturę i sztukę w europejskich rezydencjach królewskich. Polska młodzież uczestnicząca w warsztatach edukacyjnych w Wilanowie stworzyła  4 filmy dokumentalne pod wspólnym tytułem Zmiana (Change). Powstały dokument pozwala odkryć dziedzictwo europejskie oraz liczne zmiany zachodzące w Wilanowie.

„Amor Polonus, czyli miłość Polaków”
23 marca – 15 sierpnia, Oranżeria
Na wystawie zaprezentowano dzieła sztuki z 33 instytucji polskich, zbiorów muzealnych (m.in. wilanowskich), kościelnych i prywatnych. Temat  przewodni to ekspresja miłości w twórczości polskich artystów od XV do końca XIX w., ze szczególnym uwzględnieniem sztuki doby króla Jana III. Wystawa stała się asumptem do refleksji nad kulturą uczuciową Polaków ujętą w trzech aspektach: Amor Patriae, Amor Feminae i Amor Familiae.

PaT - Profilaktyka a Teatr
16 stycznia -  22 lutego, Oranżeria
Ekspozycja pierwszej wystawy ogólnopolskiego programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Teatr”, realizowanego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Akademia Wilanowska, pokazuje efekty 4. lat działalności unikalnego w Europie programu edukacyjno-profilaktycznego, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest pokazanie młodym ludziom wartości związanych z życiem bez nałogów, odsłonienie manipulacji i mechanizmów uzależnień oraz promowanie sztuki jako obszaru, w którym młodzież może odnaleźć swój potencjał i wartość. Do tej pory w programie wzięło udział blisko 100 tysięcy osób z 9 województw i 68 miast oraz powiatów.

Królewskie karety Jana III i Marii Kazimiery”
otwarcie 18 stycznia 2010, Sala Historyczna pałacu Wilanowskiego
Prezentacja zachowanych elementów dekoracji trzech królewskich karet paradnych Jana III i Marii Kazimiery. Są to jedyne w Polsce pozostałości po tej rangi pojazdach. Ich kształty, materiał, z którego są zrobione, rzeźby, ślady złoceń a przede wszystkim sceny malarskie pozwalają na snucie opowieści o ich pierwotnym  wyglądzie, randze w ceremoniale dworskim, wydarzeniach w których brały udział. Obrotowe platformy, na których umieszczone były rekonstruowane szkielety pudeł karet z zamontowanymi oryginalnymi dekoracjami dawały możliwość czytelnej ekspozycji materiału zabytkowego.

Animowana prezentacja (z dwujęzykowym komentarzem) wjazdu paradnego Konstancji Austriaczki do Polski jako przykład kontynuacji przez Sobieskich tradycji dworskich ceremonii podnosi atrakcyjność wystawy. Wystawie towarzyszył folder w 2 językach.

2009
________________________________________________________________________

Wystawa pokonkursowa projektów na pojazd badawczy
15 grudnia 2009 – 10 stycznia 2010, Oficyna Kuchenna
Prezentacja projektów nadesłanych na konkurs organizowany przez Muzeum Pałac w Wilanowie (pojazd badawczy dla działań edukacyjnych).

„Wśród nocnej ciszy... w baśniowej krainie”
6–20 grudnia, Oranżeria
Wystawa dekoracji świątecznych zaaranżowanych w stylu różnych znanych bajek.

VII Japoński Październik. Jesienna wystawa ikebany w królewskim Wilanowie
2, 3, 4 października, Oranżeria
VII Japoński Październik był wydarzeniem towarzyszącym oficjalnym obchodom 90. rocznicy nawiązania dyplomatycznych stosunków między Polską a Japonią. Honorowy patronat nad VII Japońskim Październikiem objęły Ambasada Japonii w Polsce oraz Ikebana International z główną  siedzibą w Tokio.

„Tajemnice przyrody – mój magiczny zakątek w królewskich ogrodach”
20 czerwca - 12 lipca, park
Na wystawie zaprezentowane zostały prace konkursowe przygotowane przez dzieci w ramach konkursu plastycznego z okazji Dnia Dziecka.

„Cięcie”
6 czerwca, ogród wilanowski
Wystawa plakatów propagujących aktywną walkę z rakiem piersi, wystawa zwiedzana przez gości parku.

„Confessio”
14–28 maja, pałac – Sala Historyczna
Wystawa fotografii Magdaleny Chudzickiej w ramach V Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej.

„Święto Baroku. Sztuka w służbie prymasa Michała Stefana Radziejowskiego (1645 – 1705)”
12 maja – 15 września, Oranżeria
Wystawa poświęcona krewnemu króla Jana III, który przez wiele lat był też bardzo ważnym współpracownikiem monarchy i często przebywał na dworze wilanowskim, pełniąc najwyższe godności państwowe i kościelne w Rzeczypospolitej. Na wystawie zaprezentowano ok. 200 obiektów, w tym między innymi trzy brukselskie gobeliny z połowy XVII wieku, francuskie tkaniny i srebra, pochodzące z warsztatów, które zaopatrywały dwór Ludwika XIV w Wersalu, złotą rzymską rzeźbę-relikwiarz, portrety. Wystawę poprzedziły wielomiesięczne prace konserwatorskie, dzięki którym niejedno dzieło sztuki odzyskało dawny blask, a wiele zostało ocalonych od zniszczenia.

Wystawa tulipanów
27–29 marca, Oficyna Kuchenna
Ogrodnicy ze Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych zaprezentowali 38 odmian tulipanów, aktualnie uprawianych w swoich szklarniach. Otwarcia Wystawy dokonał Dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie – Paweł Jaskanis, wiceprezes Stowarzyszenia –  Jadwiga Treder i Dariusz Sochacki z ISK. Kwiaty tulipanów w liczbie 2500 sztuk zostały zaaranżowane w kilkudziesięciu atrakcyjnych kompozycjach przez Mariolę Giezek, Danutę Polkowską i Annę Wilkońską.

Wystawa fotografii współczesnej: Polsko-Amerykańskie Warsztaty Fotograficzne
12–26 marca
Wystawa  prezentująca efekty Polsko-Amerykańskich Warsztatów Fotograficznych, wpisana w ramy współpracy Muzeum Pałacu w Wilanowie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. To wystawa świetnych fotografii portretowych. Niezwykłe twarze osób reprezentujących odmienną kulturę zestawione były z "portretem" miejsca, w którym te osoby żyją. Dwa zdjęcia muszą wystarczyć dla opisania kontekstu kulturowego – to bardzo trudne zadanie.

Andrzej Kreutz Majewski – malarstwo
22 stycznia – 2 marca, Oranżeria
Wystawa twórczości światowej sławy malarza, scenografa i pedagoga, laureta wielu międzynarodowych nagród, obejmowała 150 obrazów z lat 1959–2007.

2008
________________________________________________________________________

„Punkt widzenia”
3 grudnia 2008 – 18 stycznia 2009, Oficyna Kuchenna
Wystawa fotografii Zuzanny Szarek, dla której inspiracją była przestrzeń pałacu i parku w Wilanowie. Młoda artystka (studentka warszawskiej ASP) wydobyła zmiany zachodzące w miejscu postrzeganym jako dziedzictwo kultury.

„Wśród Nocnej Ciszy”
6–16 grudnia, Oranżeria
Wystawa skupiona wokół stołu wigilijnego, prezentowała tradycyjne i nowoczesne aranżacje w wykonaniu firm florystycznych wraz z ekspozycją ozdobnej porcelany.

„Barwy Traktu  Królewskiego”
14–31 listopada, Oranżeria
Kolejna doroczna wystawa poplenerowa uczniów szkół plastycznych. Tematem wiodącym były zabytki i krajobraz Wilanowa.

„Ulica Bankowa”
3–31 października, Oranżeria
Miesięczna wystawa poświęcona bankowości miała na celu ukazanie zagadnień związanych z finansami i bankowością poprzez pryzmat życia codziennego i historii. Wystawa pobudzała wyobraźnię, pozwalała zrozumieć historyczna i współczesną funkcję i rolę banku. Na wystawie zaprezentowana została historia bankowości – zbiory pamiątek, dokumentów, pocztówek, zdjęć itp. z XIX, a nawet XVIII w.

Japoński Październik w Wilanowie – wystawa sztuki i kultury japońskiej
3 października – 16 listopada, Oficyna Kuchenna
W VI edycji minifestiwalu kultury i sztuki Japonii zaprezentowano sztukę Kakemono – japońskich zwojów. Oprócz ekspozycji wystawie towarzyszył pokaz kimon zaprezentowanych przez japońskich gości – mistrzynie kimon ze szkoły cesarskiej z Kyoto, ceremoniał parzenia herbaty oraz cykl wykładów z zakresu kultury japońskiej.

„Król Jan III i towarzysze broni”
10 września – 31 listopada, Apartamenty Królewskie
Wystawa zorganizowana we wnętrzach pałacu wilanowskiego przypominała wielką wiktorię roku 1683 i jej bohaterów z Polski. Zwróciliśmy uwagę nie tyle na pamiątki materialne związane z wydarzeniem, ile na opowieść o ludziach, uczestnikach historycznych wydarzeń. Pomocą do skonstruowania narracji wystawy były dawne pamiętniki i diariusze uczestników wydarzeń wiedeńskich. Fragmenty cytatów z tych źródeł wkomponowane zostały w strukturę dźwiękową – kompozycję Eugeniusza Rudnika. Scenografię do wystawy przygotował Marcin Stajewski.

„Wilanowskie Barwy Lata”
29–31 sierpnia, Gaj Akademosa
Wystawa prezentowała letnie kompozycje kwiatowe wykonane przez uznanych florystów i pracowników muzeum.

XXI Międzynarodowe Biennale Plakatu. Wystawa konkursowa. Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego
8 czerwca – 7 września, Oranżeria
Na wystawie konkursowej można było zobaczyć jedną czwartą wszystkich nadesłanych plakatów – 510 w kategoriach dla profesjonalistów: Ideowej, Kulturalnej i Reklamowej oraz 150 w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego. Była to okazja obejrzenia tego, co najlepsze w projektowaniu plakatów w ostatnich dwóch latach i zorientowania się w najnowszych trendach projektowania graficznego na świecie.

„Warszawski szyk – ubiory z I połowy XX wieku z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta stołecznego Warszawy”
19 kwietnia – 1 czerwca, Oranżeria
Stroje i galanteria z lat 1900–1950 złożyły się na obraz przemian mody i obyczajów. Jednocześnie starano się ukazać urodę przedmiotów, np. strojnej damskiej bluzki z Domu Mód Bogusława Hersego, wachlarza z piór, laski z ozdobną srebrną rączką, haftowanej koralikami torebki czy bluzeczki uszytej w czasie wojny z jedwabiu, pozyskanego ze spadochronu. Niektóre z pokazywanych drobiazgów wyszły już z użycia (np. haczyk do sznurowania butów, lorgnon). Cenne eksponaty były wykonane w Warszawie i używane przez warszawiaków, dokumentują codzienne życie stolicy przed niemal całkowitym jej zniszczeniem podczas drugiej wojny światowej.

„Arlekin na świat urażony”
17 kwietnia – 30 sierpnia, Oficyna Kuchenna
Tytuł wystawy zaczerpnięty został z utworu scenicznego  Franciszka Bohomolca. Arlekin, XVIII-wieczny bohater komedii dell’arte,  przeniósł gości w świat dawnego teatru królewskiego i magnackiego. Zobaczyliśmy  na niej aktorów w kostiumach teatralnych,  widzów w oryginalnych XVIII-wiecznych strojach oraz cenne dzieła sztuki związane tematycznie z dawnym teatrem dworskim. Wystawie towarzyszył spektakl „Parady” Jana Potockiego, którego premiera odbyła się 27 kwietnia w Sali Uczt króla Jana III.

„Teatr obrazu Leszka Mądzika. 40-lecie twórczości”
27 lutego – 30 marca, Oranżeria
Jubileusz 40-lecia pracy twórczej Leszka Mądzika stanowił pretekst do zaprezentowania warszawskiej publiczności dokonań artysty związanego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Na ekspozycję prezentowaną w Wilanowie składały się specjalnie przygotowane instalacje plastyczne i elementy scenografii teatralnej pochodzące ze spektakli Sceny Plastycznej KUL, m. in. „Zielnik”, „Wilgoć”, „Wrota”, „Wędrowne”, „Tchnienie”, „Kir”. Całość wzbogaciła prezentacja muzyki towarzyszącej spektaklom.

Apartamenty Chińskie
od lutego 2008, I piętro prawego skrzydła pałacu wilanowskiego
Przygotowano nową ekspozycję w charakterze wnętrza mieszkalnego ozdobionego dalekowschodnią sztuką dekoracyjną. Pałac wilanowski od ponad trzystu lat jest miejscem ekspozycji zbiorów sztuki Dalekiego Wschodu. Unikatowe dziś pomieszczenia pierwszego piętra (prawe skrzydło pałacu Wilanowskiego), z dekoracją nawiązującą do estetyki chińskiej poddane kompleksowej konserwacji, są najwłaściwszym miejscem do ekspozycji zbiorów dalekowschodnich ceramiki, wyrobów z laki, emalii, drewna i kamienia, mebli.

„Ceramika i szkło europejskie. Galeria rzemiosła artystycznego”
luty 2008, Sień przy Pokojach Chińskich i Myśliwskich
Ekspozycja ceramiki artystycznej i szkła umieszczonych w nowo pozyskanej przestrzeni wystawienniczej obejmuje ok. 115 czołowych obiektów z okresu od XV do XIX w., reprezentujących różne rodzaje ceramiki (9 gablot) i szkła (1 gablota) w postaci wystawy studyjnej, pozwalającej na wypunktowanie najważniejszych etapów historii rozwoju tych dziedzin sztuki, dokonanie porównań stylowych, obejrzenie z bliska detali zdobniczych.

2007
________________________________________________________________________

„Podróż po sztuce włoskiej 1950–80. Sto dzieł z Kolekcji Farnesina
17 grudnia 2007 – 15 stycznia 2008
Wystawa poświęcona była sztuce włoskiej z lat 1950–80 i obejmowała takie zjawiska, jak włoski informel, Arte Povera, pop-art, konceptualizm, transawangarda. Polska publiczność miała okazję spotkać się z największymi nazwiskami sztuki włoskiej XX wieku: Emilio Vedova, Lucio Fontana, Mario Merz, Giulio Paolini, Carlo Maria Mariani, Sandro Chia, Michelangelo Pistoletto. Prace włoskich artystów pokazują bowiem w sposób dobitny to, co w sztuce najcenniejsze – trwałość tradycji i potęgę włoskiej fantazji.

„Srebra stołowe. Galeria rzemiosła artystycznego”
listopad, Pokój Myśliwski
Czasowa ekspozycja francuskich i polskich sreber stołowych z kolekcji wilanowskiej udostępniała publiczności najciekawsze obiekty sztuki złotniczej. Wystawie towarzyszyły wydawnictwa popularnonaukowe.

Pokój Myśliwski
listopad, I piętro prawego skrzydła pałacu wilanowskiego
Nowa ekspozycja w pomieszczeniach I piętra prawego skrzydła pałacu wilanowskiego, które uzyskały w XIX w. mazerunkową dekorację sufitu i ścian z elementami myśliwskimi (rzeźbione główki jeleni i psów myśliwskich), desygnujące je do miana Pokoju Myśliwskiego. Ta unikatowa dzisiaj dekoracja poddana starannej konserwacji stanowi odpowiednie tło dla ekspozycji części zbiorów wilanowskich o tematyce myśliwskiej. Znalazły się tam m.in. cenne obrazy jak portret „Portret Józefa Sapiehy” Mirysa (?),obraz przedstawiający „Wnętrze kuchni” Mathama Jacobiego, grafiki ze scenami łowieckimi, meble, broń i sprzęt używany w czasie polowań. Wystawa przybliżała widzom atmosferę polowań, stanowiących ważny element obyczajowości właścicieli Pałacu Wilanowskiego.

V Japoński Październik w Wilanowie
październik, Oficyna Kuchenna
V edycja wystawy poświęconej kulturze i sztuce Japonii.

„Sekrety dwóch amorków”
29 lipca – 30 września, Oficyna Kuchenna
Na wystawie w Kuchni zostały pokazane dwa obrazy z wilanowskiej kolekcji oraz odkrycia dokonane podczas prac konserwatorskich wraz z materiałami porównawczymi pochodzącymi z innych muzeów.

„Ogrody Wilanowskie jako wyraz patriotyzmu i geniuszu Króla Jana III Sobieskiego”
czerwiec–wrzesień
Wystawa przybliżała wartość historyczną parku i znaczenie roślin wykorzystywanych w epoce Sobieskiego do dekoracji ogrodów. Urządzono rabatę, na której posadzono sezonowe rośliny historyczne  wg porządku barokowego oraz rabatę warzywno-ziołową nawiązującą do ogrodów fruktyfikujących z epoki króla Jana III. W ogrodzie ustawiono rośliny oranżeriowe (kubłowe) dobrane na podstawie Inwentarza Wilanowskiego z 1729 r.

„Wazy greckie z kolekcji Stanisława Kostki Potockiego”
26 czerwca – 23 września, Oranżeria
Wystawa waz greckich była pierwszą prezentacją zrekonstruowanej części kolekcji, którą stworzył Stanisław Kostka Potocki, wybitny polityk, reformator edukacji i pierwszy polski archeolog prowadzący systematyczne badania naukowe. Jest to największa i najlepiej znana polska osiemnastowieczna kolekcja waz greckich, udostępniona publiczności już w 1805 roku, kiedy Stanisław Kostka Potocki stworzył Muzeum Wilanowskie, jedno z pierwszych muzeów na ziemiach polskich. Na wystawie prezentowano zabytki (wazy, obrazy, rzeźby) z Muzeum Pałacu w Wilanowie i z wielu innych kolekcji muzealnych: Muzeum Narodowego, Zamku Królewskiego i Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Zamku w Łańcucie, Biblioteki Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Działu Starych Druków Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Pałacu w Nieborowie. Ponadto udało się pozyskać cenne i rzadko wystawiane obiekty z kolekcji prywatnych.

„L’antica maniera Giovanni Calandrelli” – rysunki i gemmy ze zbiorów Antikensammlung w Berlinie
27 kwietnia – 1 lipca, północne skrzydło pałacu wilanowskiego, pomieszczenia galerii portretu  dziewiętnastowiecznego
Pierwsza w Polsce wystawa kolekcji gemm pochodzących z berlińskiego muzeum, które wcześniej nigdy nie wypożyczało swojego cennego zbioru.

„Piękno do mnie przyszło”. Wojciech Weiss – malarstwo okresu białego, Aneri Irena Wiessowa – malarstwo
19 kwietnia – 15 lipca, Oranżeria
Wystawa współorganizowana z fundacją im. Wojciecha Weissa, prezentowała dzieła z tzw. okresu białego w twórczości tego artysty. Ponadto na wystawie zaprezentowano prace żony malarza, Aneri Ireny Weiss.

„Wielkanoc - nowy początek”
22 marca – 9 kwietnia, Oranżeria
Prace Haliny Kaczmarczyk i dekoracje świąteczne Florystek Ogrodów Muzeum Pałacu w Wilanowie. Głównym motywem wystawy było jajko, a obrazy, eksponaty i kwiaty tworzyły świąteczny nastrój.

„4 pory roku w Wilanowie”
12 stycznia – 4 marca, Oranżeria
Wystawa prac malarskich powstałych podczas pleneru zorganizowanego przez muzeum dla uzdolnionej młodzieży ze szkół plastycznych w różnych miastach Polski.

2006
________________________________________________________________________

„Buławy i buzdygany w Polsce, XVI–XVIII wiek”
05 grudnia 2006 – 25 marca 2007, Oficyna Kuchenna
Pierwsza wystawa z cyklu Res sarmatica honorująca kolejne rocznice bitwy pod Wiedniem. Osławione i owiane legendą insygnia władzy wojskowej były eksponowane w powiązaniu z malarskimi wizerunkami dostojników. Prezentowane buławy i buzdygany pochodzą z polskich zbiorów państwowych i prywatnych. Monograficzna wystawa prezentująca ponad 60 obiektów z XVI–XVIII wieku adresowana była do miłośników historii, staropolszczyzny, a także prywatnych kolekcjonerów.

Japoński Październik
październik, Oficyna Kuchenna
Wystawa zdjęć autorstwa Leszka Mądzika „Poezja Kamakury”, przedstawienie spektaklu „Bruzda” oraz warsztaty i prezentacja kuchni japońskiej Sushi.

„Śladem prerafaelitów. Artyści polscy i sztuka brytyjska na przełomie XIX i XX w.”
5 września – 15 listopada, Oranżeria
Wystawa przedstawiała różne drogi, którymi twórczość prerafaelitów trafiała do naszego kraju, a także stosunek do niej polskich artystów i literatów. Zaprezentowano dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Edwarda Okunia, Jacka Malczewskiego i innych malarzy. Sensacją wystawy był zespół rycin Feliksa Jasińskiego wg obrazów Burne-Jonesa. Równie ważną częścią ekspozycji były dzieła sztuk dekoracyjnych ilustrujące związki z angielskimi wyrobami Arts and Crafts.

Wyrafinowany urok białej porcelany. Wilanowska kolekcja biskwitów
13 czerwca  – 14 września, Oficyna Kuchenna
Prezentacja wilanowskiego zbioru biskwitów, który jest unikatowym i największym (liczącym 170 egzemplarzy) zespołem tego typu wyrobów z nieszkliwionej porcelany w Polsce. Na genialny pomysł niepokrywania wymodelowanych figurek dekoracją barwną i zacierającym precyzję detali szkliwem wpadł w 1751 Jean-Jacques Bachelier, rzeźbiarz i dekorator manufaktury w Vincennes, poprzedniczki Sèvres. Na wystawie pokazano obiekty pochodzące z kolekcji historycznej oraz nabytki powojenne, z XVIII i XIX w., wyroby manufaktury miśnieńskiej, a także warsztatów francuskich, zakładów z Berlina, Wiednia i innych.

„Historyczne rośliny i środowisko przyrodnicze Parku Wilanowskiego”
wiosna, park wilanowski
W  ogrodzie  przy  Oranżerii  ustawiono  plansze wykonane  na  podstawie materiałów  źródłowych, prezentujące rośliny dekorujące park z epoki baroku, XIX-wieczne ogrody angielskie i ogródek neorenesansowy.

„Wojciech Weiss – grafiki”
10 marca – 18 kwietnia, Oficyna Kuchenna
Twórczość graficzna Weissa zawsze pozostawała w cieniu jego malarstwa, artysta nie doczekał się za życia wystawy swoich prac graficznych. Wystawa retrospektywna grafik Wojciecha Weissa w Wilanowie prezentowała ok. 200 prac, niemal pełny dorobek artystyczny mistrza. Zorganizowana została we współpracy z salonem antykwarycznym Nautilus z Krakowa.

„Od muzeum St. Kostki Potockiego do muzeum wirtualnego”
24 stycznia – 31 marca, Oficyna Kuchenna
Wystawa prezentująca zastosowanie najnowszych technik cyfrowych do rejestracji zabytków. Techniki te pozwalają na całkowitą digitalizację obiektu, dzięki czemu jego esencja historyczna zachowana zostanie dla przyszłych pokoleń niezależnie od losów samego zabytku. Wystawa dokumentowała postęp, jaki dokonał się w dziedzinie konserwacji na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a zorganizowana została z okazji jubileuszu 200-lecia muzeum.

 2005
________________________________________________________________________

„Wśród nocnej ciszy”
zima, ogród przy Gaju Akademosa  (namioty)
Na wystawie eksponowane były ozdoby i dekoracje świąteczne przygotowane przez florystów warszawskich. Główny akcent ekspozycji stanowiły dwie szopki betlejemskie wykonane w różnych aranżacjach.

III Japoński Październik w pałacu w Wilanowie
październik
Wystawa powstała we współpracy z Towarzystwem Polsko-Japońskim w ramach corocznego programu, któremu patronuje Ambasada Japonii.

V Jesienna wystawa ikebany i drzeworytów z kolekcji japońskiej MNW
14–16 października, budynek Oranżerii
Prezentacja kompozycji kwiatowych, przygotowanych przez mistrzynie ikebany –  Halinę Pacwę i Wieńczysławę Sato, związane z Ikebana International. Wystawie w dn. 15 października towarzyszył wykład prof. Wieńczysławy Sato „Świat ikebany i kimona”.

Wystawa bonsai i drzeworytów z kolekcji japońskiej MNW
22–23 października, Oficyna Kuchenna
Wystawa połączona z pokazem formowania drzewek bonsai przez Warszawską Grupę Bonsai. Sztuce bonsai poświęcony był wykład w dn. 23 października.

„Wilanowskie barwy lata”
9–11 września, pałac – Zielona Sień, Sala Biała, Apartamenty Izabeli Lubomirskiej
Kompozycje kwiatowe przygotowane przez czołowe polskie florystki, w barwie i stylu dostosowane były do poszczególnych wnętrz, podkreślały ich architekturę i wystrój.

„Polskie tradycje kawaleryjskie”
9 września – 17 października, Oficyna Kuchenna
Wystawa przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego nawiązująca do tradycji oręża polskiego, zwłaszcza związanej z przypadającą w tym czasie rocznicą Bitwy pod Wiedniem. Zaprezentowano umundurowanie i uzbrojenie polskich kawalerzystów minionych epok oraz elementy oporządzenia konnego. Dopełnieniem ekspozycji były obrazy czołowych polskich batalistów, jak Kossak, Batowski, Tryzno.

Wystawa poświęcona osobie Jana Pawła II „Wielkiemu Rodakowi – Poczta Polska”
4 lipca – 15 lipca, Oficyna Kuchenna
Prezentacja na 19 planszach okolicznościowych znaczków z papieżem wydanych przez Pocztę Polską.

Prezentacja tapiserii „Scena z dziejów Marii Medycejskiej”
28 kwietnia – 10 maja, Biblioteka Króla
Pokaz XVII-wiecznej tapiserii z Muzeum Zamkowego w Malborku po zakończeniu prac konserwatorskich, przeprowadzonych przez Pracownie Konserwacji Zabytków w Warszawie.

„Tradycja i współczesność konserwacji dzieł sztuki”
18 marca – 15 maja, budynek Oranżerii oraz ekspozycja w pałacu i ogrodzie
Na wystawie, przygotowanej na zakończenie obchodów jubileuszowych 100-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zaprezentowano prace absolwentów i studentów Akademii w zakresie konserwacji różnorodnych dzieł sztuki. Specjalne miejsce wśród tych prac zajmowały wystrój elewacji i wnętrz pałacu w Wilanowie oraz dzieła z kolekcji wilanowskiej.

Narodziny kolekcji. Grand Tour Stanisława Kostki Potockiego”
15 listopada 2005 – 9 kwietnia 2006, Oranżeria
Wystawa poświęcona twórcy Muzeum w Wilanowie, Stanisławowi Kostce Potockiemu, i procesowi kształtowania się jego osobowości i gustów jako krytyka, pierwszego polskiego historyka sztuki i archeologa. W XVIII w. Grand Tour – wielka podróż po Europie – głównie po Italii, stanowiła kulminację cyklu uniwersalnej edukacji młodych ludzi, których pozycja społeczna przeznaczyła do pełnienia naczelnych funkcji w polityce, rządzie, wojsku czy towarzystwie. Efektem Grand Tour Potockiego były przywiezione do Polski zbiory rysunków, grafik, malarstwa europejskiego, ceramiki, rzeźby i gliptyki antycznej, numizmatyki i sztuki Dalekiego Wschodu. Włączone do historycznej kolekcji wilanowskiej znalazły się w pierwszej ekspozycji sztuki w otwartym w 1805 r. muzeum.

„Artysta na wakacjach? Gierymski, Stanisławski, Weiss i inni”
15 stycznia – 28 lutego, Oranżeria
Na wystawie zaprezentowano 90 prac malarzy polskich z lat 1880-1930 będących efektem ich wędrówek artystycznych po Italii. Wśród nich znalazły się mało znane dzieła wybitnych artystów tego okresu, pochodzące ze zbiorów muzeów polskich i kolekcji prywatnych.

„Ogrody Stanisława Kostki Potockiego”
1 czerwca – 30 września, ogród przy Oranżerii i Figarni
Prezentacja widoków i opisów ogrodów pałacowych „klucza wilanowskiego” z czasów Potockich oraz ogrodów „fruktyfikujących” wraz z przedstawieniem urządzenia folwarku, dworskich zabaw ogrodowych oraz kuchni staropolskiej. W ogrodzie wykorzystano rośliny stosowane w ogrodach wilanowskich tego okresu, charakterystyczne dla ogrodów romantycznych.

„Moje muzeum”
10 maja – 30 czerwca, Oficyna Kuchenna
Wystawa prac dzieci i młodzieży będąca ukoronowaniem prowadzonego od sześciu lat programu edukacyjnego „Wilanów Znany Nieznajomy”. Oprócz prezentacji niezwykle oryginalnych prac plastycznych, literackich i fotograficznych, miała na celu pokazanie efektów niekonwencjonalnych metod nauczania, takich jak: spotkania muzealne, warsztaty twórcze, gry i zabawy plenerowe.

„Stół Wielkanocny w Wilanowie”
26 marca – 25 kwietnia, Oficyna Kuchenna
Wystawa kontynuująca polskie tradycje uroczystych obchodów Świąt Wielkanocnych prezentowała świąteczny stół przygotowany do święconego. Materiałem wyjściowym do aranżacji był wyimaginowany opis święconego w dziele Preliminaria Peregrynacji do Ziemi Świętej J.O. Księcia Radziwiłła Sierotki. Atrakcją wystawy były rekonstruowane potrawy, świeże pieczywa i wyroby cukiernicze m.in. firmy A.Blikle dekorowane zgodnie z opisami historycznymi.

W ramach realizacji programu jubileuszu 200-lecia Muzeum w Wilanowie w zakresie modernizacji ekspozycji stałej (2005 r.):

Gabinet Etruski
Ekspozycja stała w pałacu; zmiana aranżacji wnętrza, polegająca na przywróceniu pierwotnej ekspozycji muzealnej waz „etruskich”, w oparciu o XIX-wieczne projekty Marconich oraz rycinę zamieszczoną w albumie „Wilanów” H. Skimborowicza i W. Gersona z 1877 r. Przeprowadzono prace konserwatorskie przy dekoracjach malarskich na suficie, ścianach, w glifach okiennych i na drzwiach oraz konserwację portali. Wykonano i zamontowano dodatkowe półki, zgodnie z ikonografią z XIX w. a także z odkrytymi w czasie prac miejscami ich rozmieszczenia. Dzięki temu dotychczasową ekspozycję wzbogacono o 40 obiektów.

„Kolekcja Wilanowska”
Ekspozycja wybranych obiektów rzemiosła artystycznego w północnej galerii ogrodowej na parterze pałacu. Prezentacja ceramiki, szkła, sreber, wyrobów jubilerskich, emalii, wyrobów dalekowschodnich.

Galeria zwana Muzeum
Wystawa stała w tzw. Wielkiej Sali Karmazynowej w północnym skrzydle pałacu. Nowa wersja ekspozycji nawiązująca do ilustracji z albumu „Willanów” Skimborowicza i Gersona z 1877 r. Przedstawia salę pełniącą od początków otwarcia muzeum w 1805 r. funkcję galerii malarstwa europejskiego. Ekspozycja akcentuje proces przekształceń kolekcji prywatnej Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich w profesjonalne muzeum publiczne.

Gabinet Kolekcjonera
Nowa ekspozycja urządzona w trzech pokojach gościnnych na I piętrze skrzydła północnego. Kolekcjoner w dawnym rozumieniu to nie tylko amator sztuki, lecz jednocześnie znawca, mający do niej krytyczny stosunek. Lokalizacja wystawy – przy Galerii Portretu XIX w.- stanowi naturalne odniesienie do postaci znanych z upodobań artystycznych, wzniosłych dokonań patriotycznych, ludzi związanych ze sztuką, pasjonatów i kolekcjonerów. Gabinet poprzez nagromadzenie odpowiednich akcesoriów tworzy niepowtarzalny klimat świata kolekcjonerów, obcujących z artystami i handlarzami dzieł sztuki. Ekspozycja jest okazją do poznania warsztatu pracy historyka sztuki w XIX w.

Gabinet Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk
Miejsce poświęcone działalności Stanisława Kostki Potockiego na forum Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którego był aktywnym członkiem. Zgromadzone tu zostały portrety i pamiątki działalności postaci uznanych za najbardziej światłe umysły polskiego Oświecenia.

Sypialnia neorokokowa
Wystawa stała na I piętrze skrzydła północnego pałacu wilanowskiego. Dwa pomieszczenia pełniące dawniej funkcje pokoi gościnnych zostały udostępnione publiczności. Ich wyposażenie stanowi komplet mebli w stylu neorokokowym, obrazy, ceramika dekoracyjna, przedmioty codziennego użytku.

Gabinet przy klatce schodowej
Wystawa stała na I piętrze skrzydła północnego pałacu wilanowskiego. Jeden z dawnych pokoi gościnnych, wyposażony w meble z XIX w., którego urządzenie daje możliwość porównania różnych kierunków stylistycznych dekoracji wnętrz.

Galeria Portretu Polskiego XVI-XVII w.
Wystawa stała wzbogacona została egzemplarzami broni i uzbrojenia ochronnego, nabytymi w ostatnich latach do zbiorów muzeum.

Pokój z portretami Sieniawskich
Wzbogacony został przez ekspozycję tkaniny będącej fragmentem kotary łoża paradnego z pocz. XVIII w. – uchodzącej w dotychczasowej tradycji jako fragment łoża Jana III. Własność rodziny Tarnowskich, oddana w długoletni depozyt muzeum w zamian za przeprowadzoną konserwację przez Pracownię Konserwacji Tkanin w Wilanowie. Jest to jednocześnie prezentacja osiągnięć konserwatorskich tejże pracowni.

2004
________________________________________________________________________

„Wśród Nocnej Ciszy”
9–19 grudnia, budynek Oranżerii
Wystawa dekoracji bożonarodzeniowych.

„Zaproszenie – już czas”
8 listopada – 9 grudnia, Oficyna Kuchenna
Wystawa grafiki Arkadiusza Michalika. Wystawa współczesnej grafiki artystycznej, wykonanej technikami tradycyjnymi oraz komputerowo.

„Obrazy Warszawy”
8–31 października, budynek Oranżerii
Rysunek i malarstwo – Jeremi T. Królikowski i Jan Rylke.

Japoński Październik w pałacu w Wilanowie
październik
3 wystawy powstałe we współpracy z Towarzystwem Polsko-Japońskim w ramach corocznego programu, któremu patronuje Ambasada Japonii: „Wystawa Bonsai” Warszawskiej Grupy Bonsai i jej Gości (2–3 października); „Jesienna wystawa ikebany” (9–10 października) - prezentacja kompozycji kwiatowych, przygotowanych przez mistrzynie ikebany –  Halinę Pacwę i Wieńczysławę Sato, związane z Ikebana International; Wystawa fotograficzna Maksa Strzeczkowskiego „Nie tylko Tokio” (14–31 października) – pokaz prac studenta IV roku malarstwa na uniwersytecie w Lublinie, który pasjonuje się także fotografią. Prezentowane prace powstały w czasie tygodniowego pobytu w Japonii.

„Wilanowskie barwy lata” - wystawa kwiatów
4–5 września, Oficyna Kuchenna

„Apollo skrzypce dał …”
5 lipca – 31 sierpnia, Oficyna Kuchenna
Wystawa zorganizowana z okazji jubileuszu 50-lecia Związku Polskich Artystów Lutników była prezentacją instrumentów, które powstały w pracowniach członków Związku. Pokazano instrumenty, które poprzedziły powstanie skrzypiec, takie jak rebec, fidel, surdynka, viola d’amore, viola da gamba. Równocześnie w Wielkiej Sieni pałacu wilanowskiego eksponowane były oryginalne, XVII-wieczne skrzypce z pracowni m.in. Marcina Groblicza.

„Radość malowania”
8 maja – 21 czerwca, Oficyna Kuchenna

„Galeria dotyku”
7 maja – 3 czerwca, Oficyna Kuchenna
Wystawa dla osób niewidomych i słabowidzących. Pokaz kilkunastu grafik abstrakcyjnych z Muzeum Sztuki w Łodzi, którym towarzyszyły brajlony. Zaprezentowano prace takich artystów jak: Henri Michaux, Stanisław Koliba, Chrystian Rohlfs, Amadée Ozenfant, Jean Arp, Karel Malich.

„Czarnowidzenie”
10 stycznia – 26 lutego, Oranżeria
Wystawa malarstwa Jerzego Skolimowskiego.

„Dziecko w malarstwie od XVI do końca XIX w.”
2 czerwca – 13 września, Oranżeria
Bardzo obszerna prezentacja wizerunków dziecięcych jako odrębnego rodzaju wypowiedzi artystycznej, obejmująca 156 obrazów i 9 miniatur, pochodzących z 22 muzeów polskich. Obrazy – dzieła malarzy reprezentujących różne regiony Polski oraz artystów europejskich – podzielono na sześć grup tematycznych ilustrujących różne przejawy życia dziecka: „Dziecko w rodzinie (radość i szczęście)”, „Wielkie smutki”,  „Edukacja, religia, zabawa”, „Osobowość dziecka, alegoria, symbolika”, „Trudy życia”, „Splendor nomini”.

„Wielkanocny stół w polskim domu magnackim”
10  kwietnia – 3 maja, Oficyna Kuchenna
Prezentacja  wystroju  świątecznego  stołu  i  potraw  tradycyjnie  przygotowywanych na Wielkanocne śniadanie.

„Królewskie karety Jana III Sobieskiego"
12 września 2003 – 30 stycznia 2004, Oranżeria
Wystawa studyjna królewskich karet paradnych króla Jana III przybliżyła publiczności symbolikę zawartą w malarsko-rzeźbiarskich dekoracjach, była jednocześnie pierwszą ekspozycją wszystkich zachowanych fragmentów karet i dokumentacji różnych faz prac konserwatorsko- rekonstrukcyjnych. Łączyła walory estetyczne z edukacyjnymi, angażując młodych widzów w problemy dociekań historyków, historyków sztuki i konserwatorów dzieł sztuki.  Otwarcie wystawy nastąpiło w 320 rocznicę bitwy wiedeńskiej.

2003
________________________________________________________________________

„Muzealne Spotkania z Fotografią”
18 listopada – 29 grudnia, Kuchnia Pałacowa
Wystawa pokonkursowa prezentująca najciekawsze fotografie dzieci i młodzieży szkolnej biorącej udział w Ogólnopolskim Konkursie „Muzealne Spotkania z Fotografią”. Wystawa przygotowana przez Muzeum w Koszalinie.

„Japońskie kimona metalowe”
17–31 października, Kuchnia Pałacowa
Wystawa autorska kimon metalowych była prezentacją prac młodej polskiej artystki pani Gabrieli Maciejewskiej zafascynowanej dawną kulturą Japonii.

„Jesienna Ikebana”
11–13 października, Kuchnia Pałacowa
Doroczna wystawa przygotowana wspólnie z Towarzystwem Polsko-Japońskim pod patronatem Ambasady Japonii; wystawie towarzyszyły warsztaty twórcze kompozycji kwiatowych ikebany.

„Bonsai”
3–5 października, Kuchnia Pałacowa
Wystawa bonsai ze zbiorów hodowców polskich, przygotowana wspólnie z Towarzystwem Polsko-Japońskim.

„Dziedzictwo kulturowe – Kotlina Jeleniogórska”
25 kwietnia – 25 maja, Oranżeria
Wystawa prac uczestników interdyscyplinarnych warsztatów studenckich z zakresu ochrony krajobrazu kulturowego i jego elementów, dotyczy jednego z najbardziej interesujących w Polsce obszarów rezydencji dworskich. Ekspozycja przygotowana przez Krajowy Ośrodek Badań i Ochrony Zabytków.

„Czerniaków – Wilanów dawniej, wczoraj, dziś”
1–31 marca,  Oranżeria
Wystawa jubileuszowa, zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – Oddział Sadyba-Wilanów, prezentowała głównie archiwalne fotografie i dokumenty terenów i obiektów historycznych oraz wizerunki ludzi, którzy wykazali się szczególną aktywnością społeczną i zawodową na terenie działalności Towarzystwa.

„Świat widziany przez dotyk i wyobraźnię”
2–28 września, Kuchnia Pałacowa
Prezentacja najciekawszych prac młodzieży ze Szkoły dla Niewidomych w Laskach k. Warszawy – tj. ok. 60 prac, w tym: 40 rysunków wykonanych pismem Braille’a na foliach i białym papierze, 4 obrazki malowane farbami zapachowymi, 12 przedmiotów ceramicznych i 5 wyrobów cykliniarskich w zestawieniu z wybranymi muzealiami. Ekspozycja była przygotowana dla zwiedzających ociemniałych i niedowidzących, w  ramach obchodów Roku Niepełnosprawnych.

Prezentacja roślin z epoki Jana III i XVIII w. stosowanych w ogrodach wilanowskich
4 maja – 30 września, ogród przy Oranżerii
Wystawa przygotowana w ramach V Edycji „Wiosny Muzealnej” – próba odtworzenia, na podstawie materiałów źródłowych, gatunku roślin występujących w ogrodach wilanowskich w XVII i  XVIII w., z botanicznymi i historycznymi objaśnieniami.

„Królewski Wilanów i Świat Starożytnych Bogów”
29 kwietnia – 15 maja, Kuchnia Pałacowa
Wystawa pokonkursowa najciekawszych prac dzieci i młodzieży biorących udział w programie edukacyjnym „Wilanów Znany Nieznajomy”, poprzedzona wielkim finałem kolejnej edycji tego programu.

2002
________________________________________________________________________

„Malowidła Apartamentów Chińskich”
14 sierpnia 2002 – 15 lutego 2003, Apartamenty Chińskie