Mamy taki przyrodniczy problem. Goście ogrodów, w dobrej wierze, karmią kaczki chlebem. Nie są niestety świadomi, że w ten sposób mogą bardzo im zaszkodzić. Chleb dla kaczek jest niezdrowy, może powodować różne dolegliwości, a nawet zniekształcenia skrzydeł. Biedne kaczki. Ciastka, chrupki, chipsy też nie są dla nich dobre. Kaczki w naturze jedzą zupełnie inne smakołyki: roślinność wodną, żołędzie, jak również zwierzęta wodne, w tym larwy komarów!
Chcielibyśmy przekonać naszych gości, by nie karmili kaczek. Przyniesie to wiele korzyści – kaczki będą jadły zdrowe posiłki, a także ograniczą liczbę komarów i nadmiar roślinności, która w niektórych miejscach zarasta jezioro.
Przykładem metody stosowanej w ochronie środowiska w celu zwiększenia przyrodniczej świadomości społecznej jest wymyślanie haseł. Aby wymyślić hasło, trzeba zrozumieć problem, którego ma ono dotyczyć. Trzeba też się zastanowić, co chcemy przekazać.
Jedno z najbardziej znanych haseł, które ma przekonać ludzi o dużym znaczeniu ochrony przyrody, brzmi: „Jeśli zniszczymy środowisko naturalne, zniszczymy samych siebie”. A powtarza je sam sir Davida Attenborough – biolog i popularyzator wiedzy przyrodniczej.
Ty także możesz spróbować wymyślić hasło związane z ochroną przyrody. W czasie spaceru po parku, w lesie, czy nawet w domu, możesz zastanowić się nad jakimś zjawiskiem, które dzieje się w Twoim otoczeniu: może ktoś nie szanuje zieleni, płoszy zwierzęta albo właśnie dokarmia ptaki w niewłaściwy sposób. Zastanów się nad hasłem, które miałoby na celu zwrócenie uwagi na ten problem.
Hasła, sentencje przekazują różne treści, ostrzegają przed czymś, zachęcają do czegoś. W ogrodach wilanowskich możesz zobaczyć piękną inskrypcję zaczerpniętą z wiersza Horacego, antycznego poety: „Ducite Sollicitae Quam Iucunda Oblivia Vitae”. Znajduje się ona na pergoli, która jednocześnie jest bramą do ogrodów. Sentencja ta oznacza: „Rozważcie miłe zapomnienie o życiu pełnym trosk”. Ogrody to doskonałe miejsce do odpoczynku i złapania oddechu.