Apoteoza Jana III Sobieskiego (Grafika, alegoria i apoteoza)
- Autor: nieznany
- Według obrazu:
- Wydanie pierwsze: Der Stadt Danzig historische Beschreibung worinnen von dero Uhrsprung, Situation, Regierung - Art...
- Czas powstania: 1687
- Wydawca: Reinhold Curicke
- Miejsce wydania: Amsterdam, Gdańsk
- Materiał/Technika: miedzioryt, akwaforta
- Wydanie kolejne:
Der Stadt Danzig historische Beschreibung worinnen von dero Uhrsprung, Situation, Regierung - Art... (Reinhold Curicke, 1687, Amsterdam, Gdańsk, 1688, Amsterdam, Gdańsk) - Przedstawiona osoba: Jan III Sobieski
- Przedstawione wydarzenie:
- Instytucja przechowująca: Biblioteka Narodowa w Warszawie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Wymiary: 285 x 173 mm (płyta)
- Numer inwentarza: XVII.4.1188
- Inne egzemplarze:
Biblioteka Narodowa w Warszawie, Warszawa, Polska, alegoria i apoteoza, scena historyczna
alegoria i apoteoza, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Warszawa, Polska
alegoria i apoteoza, Biblioteka PAN w Gdańsku, Gdańsk, Polska
Kompozycja alegoryczna zdobiąca kartę przedtytułową książki poświęconej historii Gdańska. W górnej części kompozycji przedstawiony został Jan III Sobieski. Wyobrażony jako rzymski imperator w wieńcu laurowym, antykizowanych sandałach i w płaszczu, z regimentem i tarczą z monogramem I 3, szybuje na orle. Nad nim wyłaniające się z obłoków ręce podają koronę i berło. Poniżej przedstawiona została siedząca personifikacja Gdańska w corona muralis, trzymająca oburącz zwój papieru z panoramą miasta. Obok niej – alegoria Prawdy, ze słońcem i palmą w rękach wspiera lewą stopę na kuli. W oddali po lewej stronie rozciąga się pejzaż z ukrytą w cieniu alegorią Wody oraz morzem z żaglowcem na horyzoncie.
Autor ryciny nie jest znany, jednak można przypuszczać, że wywodził się ze środowiska holenderskiego. Konceptorem karty przedtytułowej mógł być Godfryd Peschwitz, sekretarz miasta, znany twórca emblematów.
polecane
Malowana en grisaille apoteoza Jana III Sobieskiego to kwintesencja barokowej formuły heroizacji króla zwycięzcy. Monarcha przedstawiony został konno, …
Król Jan III Sobieski nie był jedynym panującym, który w dekoracji swej rezydencji nawiązywał do siedziby słonecznego Apollina …