Herb Janina na pałacu Ponińskich w Horyńcu-Zdroju (Tablica pamiątkowa, )
- Projekt: Teodor Talowski
- Czas powstania: 1905-1912
- Instytucja: Sanatorium Uzdrowiskowe Bajka
- Miejsce: Horyniec-Zdrój
- Państwo: Polska
- Przedstawiona osoba:
- Fundator: Aleksander Oskar Poniński
- Powiązane wydarzenie:
Herb Janina na pałacu Ponińskich (obecnie Sanatorium Uzdrowiskowe Bajka) został umieszczony w początku XX wieku przez Aleksandra Oskara Ponińskiego. Miał przypominać o silnych związkach Jana Sobieskiego z Horyńcem. Przez Horyniec przebiegał szlak, którym hetman Sobieski podążał za czambułami tatarskimi podczas słynnej wyprawy w 1672 roku. Uważa się również (choć nie znajduje to potwierdzenia w źródłach), że Jan Sobieski i Maria Kazimiera mogli przebywać w Horyńcu dla zażywania tutejszych leczniczych wód. Niewykluczone, że w pobliskich lasach Sobieski również polował.
Herb Janina z dewizą TEGIT ET PROTEGIT (Osłania i chroni) nie był jedynym świadectwem akcentowania związków Sobieskiego z Horyńcem. Jeszcze przed II wojną światową w pałacu znajdywały się portrety królewskiej pary - Jana III i Marii Kazimiery. Znamy je niestety jedynie z archiwalnych przekazów.
Więcej informacji: projekt "Na szlakach dziedzictwa Jana III Sobieskiego", realizowany przez gminę Lubaczów i gminę Niemirów.
polecane
W 1983 roku na terenie dawnego kościoła dominikanów w Wielkich Oczach parafianie wybudowali kapliczkę z tablicą pamiątkową poświęconą …
W roku 1693 w Krakowie, w drukarni Mikołaja Aleksandra Schedla „Ordynaryinego J. K. Mości Typografa”, ukazało się dzieło …
Studia Wilanowskie, 1979 r., T. V W zespole szkła artystycznego kolekcji wilanowskiej zachowany jest komplet sześciu flasz podróżnych; są …