In Scutum Sobiescianum ab Inclyto Hevelio, Astronomo Consummatissimo... (Druk, )
- Autor: Konstanty Freder
- Wydanie pierwsze:
- Czas powstania: 1684
- Wydawca:
- Miejsce wydania: Gdańsk
- Wydanie kolejne:
- Czas wydania:
- Inny wydawca:
- Miejsce wydania kolejnego:
- Dziedzina:
- Osoba powiązana: Jan III Sobieski, Jan Heweliusz
- Powiązane wydarzenie: Odkrycie gwiazdozbioru Scutum Sobiescianum
- Instytucja przechowująca: Biblioteka PAN w Gdańsku
- Miejsce przechowywania: Gdańsk
- Państwo: Polska
- Numer inwentarza: Nl 63 4° adl. 47
Pieśń napisana w dystychu elegijnym (heksametr daktyliczny katalektyczny i pentametr daktyliczny akatalektyczny). Utwór powstał z okazji odkrycia na niebie przez Jana Heweliusza nowego gwiazdozbioru, który gdański astronom nazwał Scutum Sobiescianum (Tarcza Sobieskiego) na cześć zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem. Niedługi, bo składający się zaledwie z 8 dwuwierszy, utwór autorstwa gdańskiego konsula sławi przede wszystkim gdańskiego uczonego – chwałę nie tylko miasta, ale i całego świata. Gwiazdozbiór Scutum Sobiescianum ma postać tarczy z wyrysowanym na niej krzyżem, który ma nawiązywać do Sobieskiego jako obrońcy chrześcijańskiej wiary.
polecane
Centrum kompozycji zajmuje tronująca Urania ze słońcem i księżycem w rękach. Wokół niej skupione są dzieci, personifikacje planet, …
Rycina przedstawia gwiazdozbiór nieba północnego odkryty przez Heweliusza i dedykowany Janowi III Sobieskiemu jako upamiętnienie wiktorii wiedeńskiej. Siedem …
Jan Heweliusz (1611–1687), gdański astronom, był jednym z najwybitniejszych uczonych, którzy w XVII w. działali na ziemiach polskich. …