Kufel z przedstawieniem Jana III na tle bitwy pod Wiedniem (Przedmiot użytkowy, )
- Autor: J.D. Schleissner & Söhne
- Czas powstania: kon. XIX w.
- Instytucja przechowująca: Narodowe Muzeum Brukenthal
- Miejsce przechowywania: Sybin
- Państwo: Rumunia
- Materiał/Technika: srebro, repusowanie
- Powiązana osoba:
- Powiązane wydarzenie:
- Wymiary: wys. 23 cm, ø 10,5 cm, ø podstawy 12 cm
- Numer inwentarza: MNB inv. T. 1409
Srebrny kufel z pokrywą, na którym widnieje portret Jana III umieszczony w okrągłym medalionie, z umieszczoną u dołu inskrypcją: JohANN III. SObieski vor Wien 1683.
Monarcha zaprezentowany został na wspiętym koniu, na tle bitwy pod Wiedniem. Wzorem starożytnych cezarów król ukoronowany jest wieńcem laurowym, w prawej ręce trzyma miecz. W tle po lewej stronie od monarchy widoczne są namioty, armaty, stosy kul armatnich, po prawej zaś ciała poległych na polu bitwy tureckich wojowników.
Wizerunek Jana III oddany na kuflu pochodzącym ze zbiorów Muzeum Narodowego Brukenthal zaczerpnięty został z grafiki Romeyna de Hooghe wydanej przez Franciszka Grattę, jednak z okazji wcześniejszego triumfu Sobieskiego odniesionego w roku 1673, pod Chocimiem.
Kształt kufla, pkrywa z falistą krawędzią i dekoracje o formach roślinnych inspirowane są sztuką baroku. Pierwszoplanowy medalion przedstawiający portret polskiego króla zajmuje cały front; otoczony jest bogatą, roślinną arabeską ze skręconych ornamentów zakończonych liśćmi akantu, z wplecionymi owocami i łodygami róży. Uchwyt kufla wygięty jest w kształt litery "S", ozdobiony jest hermą owiniętą w liście akantu.
Znak złotnika wybity na pokrywie kufla wskazuje na pracownię Schleissnerów w Hanau, w Niemczech.
Bibliografia:
D. Dâmboiu, Polish royal portraits represented on silver works in the collection of the Brukenthal National Museum treasury, "Studia Wilanowskie", t. XXI, 2014, s. 179-186.
polecane
„Studia Wilanowskie” to periodyk Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w którym publikowane są efekty prac naukowych …
W dekoracji sreber gdańskich ostatniej ćwierci XVII w. pojawiły się motywy związane z Janem III – monarchą niezwykle …
Srebro było dawniej cennym kruszcem, podobnie jak i dziś. Posiadanie przedmiotów srebrnych było materialnym dowodem majętności i niejednokrotnie …