List Jana III do Adama Adamandego Kochańskiego (Zdarzenie, )
- Czas: 4 września 1682
- Instytucja: Letnia rezydencja w Jaworowie
- Miejsce: Jaworów
- Państwo obecne: Ukraina
- Państwo historyczne: Rzeczpospolita Obojga Narodów
- Uczestnik: Jan III Sobieski, Adam Adamandy Kochański, Guillaume Sanson
- Powiązane wydarzenie:
- Powiązane miejsce:
Jednym z licznych przykładów wszechstronności umysłowej Jana III Sobieskiego jest list króla do nadwornego bibliotekarza i matematyka Adama Adamandego Kochańskiego, w którym prosi go o nawiązanie korespondencji z francuskim kartografem, Guillaume'm Sansonem. Król, wiedząc o przygotowywanych przez niego do druku nowych mapach, chce wskazać mu miejsca do korekty wcześniejszych map, na których dostrzegł błędy korzystając z nich w czasie kampanii wojennych.
Oto fragment listu:
Kiedy Wiern[ość] Twą listownie Nam namieniasz, że Samson Geograph Franc[uski] correctas obiecuje wydać mappas, życzylibyśmy, abyś się z nim wdał w correspondentią, i jeśliby affectował, wiele by mu się stąd dobrej dać mogło informatiej, do poprawy Ungariae, Transilvaniae, Moldaviae, Valachiae, Moschoviae, Ukrainae, Cis et Trans Bhoristenem, i o Polszcze...
Tak tedy informowawszy W[ierność] T[wą] naszą onemuż ofiarujemy Łaskę. W Jaworowie, Dnia 4 7bris 1682, Panowania Naszego Dziewiątego Roku
Pełna treść listu: B. Lisiak, Adam Adamandy Kochański (1631-1700) Studium z dziejów filozofii i nauki w Polsce XVII wieku, Kraków 2005.
polecane
Studia Wilanowskie, 1979 r., T. V Postać Adama Kochańskiego, jednego z najbardziej oświeconych jezuitów polskich XVII w., przewija się …
Wszechstronne zainteresowania jezuity Adama Adamandego Kochańskiego herbu Lubicz (1631–1700) zdecydowanie przekraczały swym zasięgiem ramy, w jakich zamykała się …
Kochański Adam Adamandus herbu Lubicz (1631-1700), jezuita, konstruktor machin i zegarów, matematyk. W 1652 r. wstąpił do zakonu …