Łódź z busolą - emblematyczna dekoracja bramy triumfalnej (Rysunek, alegoria i apoteoza)
- Autor: Gottfried Peschwitz
- Czas powstania: 1677
- Instytucja przechowująca: Biblioteka PAN w Gdańsku
- Miejsce przechowywania: Gdańsk
- Państwo: Polska
- Materiał/Technika: papier, tusz, pióro, lawowanie
- Przedstawiona osoba:
- Przedstawione wydarzenie:
- Wymiary: 32,8 x 21,1 cm
- Numer inwentarza: Ms 2442, karta 136
Kompozycja emblematyczna ujęta dwiema laurowymi gałązkami przedstawia łódź z busolą pośrodku rozległego morza. Łódź opuszcza groźne, ciemne, sfalowane wody i wpływa w obszar jasnej, spokojnej toni. Co prawda niebo nad nią nadal częściowo zasłaniają chmury, lecz widoczne są także gwiazdy. Łódź kierująca się wskazaniem busoli i nocnych gwiazd na niebie, znajduje się już poza niebezpieczeństwem. Busola, przyrząd nawigacyjny służący wyznaczaniu właściwego kursu, stanowi symbol nieomylności wyboru, mądrości i wytrwałości. Na te cechy króla wskazuje emblemat. Umieszczona u dołu dewiza: NVNQAM TVA SIGNA RELINQVI (Nie zaniedbałem nigdy twych znaków), odnosi się do znaków boskich, danych z nieba, którymi kieruje się władca.
polecane
Kompozycja emblematyczna ujęta dwiema laurowymi gałązkami przedstawia kulę ziemską, nad którą unoszą się słońce o antropomorficznym wyrazie, w …
W roku 1674 zaprzysiągł pacta conventa przyszły polski król Jan Sobieski. Drogę do tronu utorowały mu wieloletnie własne …
Kiedy w 1531 r. po raz pierwszy ukazał się zbiorek znanego włoskiego prawnika i humanisty, zatytułowany dość niepozornie …