Matka Boska Opieki (Obraz, )
- Autor:
- Czas powstania: 1703
- Instytucja przechowująca: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
- Miejsce przechowywania: Nowy Sącz
- Państwo: Polska
- Materiał/Technika:
- Wymiary: 96 x 74 cm
- Numer inwentarza: MNS/642/S
Ikona z Nowego Sącza prezentuje jeden z bardziej popularnych w Rzeczpospolitej typów ikonograficznych – Pokrow. Przedstawia on Matkę Bożą jako orędowniczkę i opiekunkę według wizji św. Andrzeja Szalonego (X w.). Kompozycja podzielona jest na dwie części: w górnej widoczna jest Maria otoczona przez aniołów lub świętych, w dolnej zaś zgromadzeni są wierni, władcy świeccy lub hierarchowie kościelni. Pomiędzy nimi, na środku, stoi Roman Melodos, po prawej stronie zaś św. Andrzej wskazujący na objawiającą mu się Marię. W tym przypadku wśród wiernych, po lewej stronie, pojawiają się postaci króla Jana III i Marii Kazimiery.
Ich obecność jest ciekawą aktualizacją znacznie starszego tematu ikony inspirowanego widzeniem św. Andrzeja z konstantynopolitańskiego kościoła Bogurodzicy w Blachernach. W nowosądeckiej wersji zamiast bizantyńskich władców pojawiają się współcześni malarzowi Sobiescy.
Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
polecane
Ikona z Sanoka jest bardzo ciekawym przykładem dzieła sztuki powstałego w nowożytnej Rzeczypospolitej, na terenie której spotykały się …
Zarówno we wschodniej, jak i zachodniej tradycji sztuki chrześcijańskiej wykształciły się przedstawienia Matki Bożej wskazujące na jej szczególną …
W 1586 roku wniesiona została drewniana cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Z najstarszej fazy budowli, przekształconej w …