Oblężenie Wiednia (Grafika, scena historyczna)
- Autor: Jacob Peters, Romeyn de Hooghe
- Według obrazu:
- Wydanie pierwsze: Relation succinte et veritable de tout ce qui s´est passé pendant le Siége de Vienne
- Czas powstania: 1684
- Wydawca:
- Miejsce wydania: Bruksela
- Materiał/Technika:
- Wydanie kolejne:
(Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska) - Data wydarzenia: 12 września 1683
- Przedstawiona osoba: Jan III Sobieski
- Miejsce wydarzenia: Wiedeń
- Instytucja przechowująca: Wien Museum
- Miejsce przechowywania: Wiedeń
- Państwo: Austria
Przedstawienie jest jedną z dziesięciu rycin ukazujących kolejne wypadki z historii oblężenia Wiednia i walk odsieczowych. Zaprojektowane i wykonane po raz pierwszy przez znakomitego rytownika Romeyna de Hooghe’a, zyskały znaczną popularność i doczekały się wielu powtórzeń. Cykl zachowany w Wien Museum jest przykładem tej kariery wzoru – wykonane przez Jacoba Petersa odbitki powtarzają kompozycję de Hooghe’a.
Dziewiąta rycina ukazuje, jak głosi podpis, wzięcie wielkiego sztandaru i ostateczne pokonanie wojsk tureckich. Główną rolę w tej kompozycji gra polski król Jan III, ukazany frontalnie, dosiadający konia, z uniesioną w prawym ręku szablą. Wokół niego trwa walka o buńczuk oraz tytułowy sztandar, dość słabo widoczny po prawej stronie kompozycji. Mamy więc do czynienia z końcowym epizodem walk odsieczowych – Jan III, dowódca wojsk sprzymierzonych, zadaje przeciwnikowi ostatni cios.
polecane
Przedstawienie jest jedną z dziesięciu rycin ukazujących kolejne wypadki z historii oblężenia Wiednia i walk odsieczowych. Zaprojektowane i …
Fot. ©Wien MuseumPrzedstawienie jest jedną z dziesięciu rycin ukazujących kolejne wypadki z historii oblężenia Wiednia i walk odsieczowych. …
Fot. ©Wien MuseumPrzedstawienie jest jedną z dziesięciu rycin ukazujących kolejne wypadki z historii oblężenia Wiednia i walk odsieczowych. …
Ofensywa sprzymierzonych sił chrześcijańskich po drugiej bitwie pod Parkanami (9 października 1683) skupiła się na zdobyciu Ostrzyhomia, leżącego …