Oblężenie Żwańca (Zdarzenie, bitwa)
- Czas: koniec sierpnia - 16 grudnia 1653
- Instytucja:
- Miejsce: Żwaniec
- Państwo obecne: Ukraina
- Państwo historyczne: Rzeczpospolita Obojga Narodów
- Uczestnik: Jan III Sobieski, Jan II Kazimierz Waza, Bohdan Chmielnicki
- Powiązane wydarzenie:
- Powiązane miejsce:
- Strona uczestnicząca: Rzeczpospolita Obojga Narodów, Kozacy, Tatarzy
Po wstrząsającej klęsce pod Batohem Jan Kazimierz wyruszył przeciw Kozakom na czele 30 tysięcy żołnierzy; nie udało mu się jednak rozbić sił Chmielnickiego. W nadziei na przybycie posiłków siedmiogrodzkich i mołdawskich armia polska założyła obóz warowny w pobliżu Żwańca. Nieprzyjaciel, nie chcąc atakować silnie ufortyfikowanego obozu, przystąpił do oblężenia. Sytuacja wojsk polskich stawała się coraz gorsza, zaczynało brakować żywności, a zimno, choroby i dezercje wyniszczały szeregi. Chan tatarski, któremu nie zależało na zbytnim osłabieniu Rzeczypospolitej, 16 XII zawarł z Polakami separatystyczne porozumienie, a Chmielnickiemu nie pozostało nic innego, jak tylko przyjąć do wiadomości wiarołomstwo dotychczasowego sojusznika. Jan Sobieski, wówczas starosta jaworowski, sprowokował przy tej okazji groźny incydent – na czele swojej chorągwi kozackiej zaatakował z zasadzki posła tatarskiego. Na szczęście posła udało się udobruchać, a Sobieskiego wysłano jako zakładnika do obozu chana, co stanowiło dla przyszłego króla ważne doświadczenie i pozwoliło mu zapoznać się z tatarskimi obyczajami, sposobem życia i językiem.
polecane
Hekatomba batoska wstrząsnęła szlachtą. Sejm uchwalił podatki na wojsko. Jan Kazimierz na czele 30 tysięcy niezaprawionych w boju …
Sarmacja szczęśliwa na co dzień żyła w strachu: przed morowym powietrzem, klęską głodu, strzygą, watahą niepłatnego żołdactwa czy …
Niewielu potrafi oprzeć się słodkościom, chociaż niektóre staropolskie przysmaki mogą nas zaskoczyć. Jak przyrządzić tytułowy tatarak w cukrze, …