Pomnik Jana III Sobieskiego (Pomnik w przestrzeni publicznej, )
- Autor: Jenö Körmendy Frim
- Wykonanie:
- Czas powstania: 1933
- Miejsce: Ostrzyhom
- Państwo: Węgry
- Przedstawiona osoba:
- Fundator:
- Powiązane wydarzenie: Bitwa pod Ostrzyhomiem, 250. rocznica odsieczy wiedeńskiej
250 rocznica odsieczy wiedeńskiej była uroczyście obchodzona w Polsce, Austrii a także na Węgrzech, głównie w Budapeszcie oraz w Szecsény i Ostrzyhomiu. Organizowano uroczyste akademie i bankiety, wycieczki do miejsc związanych z Sobieskim oraz szlakiem bojowym armii koronnej. 14 września 1933 roku został odsłonięty, w obecności delegacji rządu polskiego oraz polskiego episkopatu, z prymasem Augustem Hlondem na czele, pomnik króla Jana III Sobieskiego. Jest on niezwykle skromny – to niewysoki cokół ozdobiony medalionem z portretem władcy i zwieńczony figurą orła. Stanął on na naddunajskim nadbrzeżu, u podnóża skarpy, na której wznosi się ostrzyhomska katedra. W tej świątyni, w renesansowej kaplicy, wzniesionej przez arcybiskupa Tamása Bakócza, szczęśliwie zachowanej przez cały okres tureckiej okupacji, modlił się Sobieski po zdobyciu twierdzy Esztergom w październiku 1683 roku. Wizytę króla oraz nabożeństwo dziękczynne upamiętnia tablica na jednej ze ścian kościoła.
Oprac. Anna Ziemlewska
polecane
Tablica pamiątkowa znajduje się przy wejściu do renesansowej Kaplicy Bakocza, została ufundowana na okoliczność 300. rocznicy zdobycia Ostrzyhomia …
Ofensywa sprzymierzonych sił chrześcijańskich po drugiej bitwie pod Parkanami (9 października 1683) skupiła się na zdobyciu Ostrzyhomia, leżącego …
Bitwa pod Ostrzyhomiem jest jednym z ośmiu znajdujących się w zbiorach Wittelsbachów w Schleissheim i w Monachium obrazów …