Pomnik konny Jana III Sobieskiego (Rzeźba, portret)
- Autor: nieznany
- Czas powstania: ok. 1693
- Instytucja przechowująca: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Materiał/Technika: model pomnika w narzucie, zaprawa wapienno-piaskowa, słoma, gałęzie, metal
- Rodzaj: pełnoplastyczna
- Przedstawiona osoba: Jan III Sobieski
- Wymiary: wys. 290 cm, szer. 237 cm, gł. 135 cm
Monumentalny pomnik konny króla Jana III Sobieskiego jako pogromcy Turków stanowi ukoronowanie wielowątkowego, bogatego w treści panegiryczne programu ikonograficznego, inspirowanego obrazem mitycznego "dworu słońca" z drugiej księgi Metamorfoz Owidiusza. Ustawiony początkowo na osi głównego wejścia do pałacu, w Wielkiej Sieni, pośród rozlicznych aluzji i metafor, jasno i bezpośrednio wyrażał apoteozę zwycięzcy Porty Ottomańskiej.
Pod koniec XVII wieku pracowali w Wilanowie dwaj gdańscy rzeźbiarze - Andreas Schlüter i Andrzej Szwaner. Jak dotąd żadnemu z nich nie przypisano jednoznacznie autorstwa posągu. Pomnik był jednym z ostatnich elementów programu rzeźbiarskiego, realizowanego z okazji dziesiątej rocznicy bitwy pod Wiedniem, jeszcze za życia monarchy. Swe obecne miejsce zawdzięcza przypuszczalnie hetmanowej Elżbiecie Sieniawskiej lub jej córce Marii Denhoffowej (później Czartoryskiej). Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XVIII wieku pomnik został przeniesiony do wnęki na wysokości wieży w rozbudowanym wówczas skrzydle południowym.
polecane
Historia Pałacu Wilanowskiego rozpoczęła się 23 kwietnia 1677 roku, kiedy to wioska zwana jeszcze Milanów stała się własnością …
Do najokazalszych, powstałych w Polsce w końcu XVII w., rycin portretowych króla Jana III Sobieskiego należy jego wizerunek …