Portret Marii Kazimiery w otoczeniu dzieci (Obraz, )
- Autor: nieznany
- Czas powstania: 2. poł. XVII w.
- Instytucja przechowująca: Bayerische Staatsgemäldesammlungen – Staatsgalerie Schleissheim
- Miejsce przechowywania: Monachium
- Państwo: Niemcy
- Materiał/Technika: olej, płótno
- Wymiary: 129 x 97,5 cm
- Numer inwentarza: 2433
W roku 1694 jedyna córka Jana III wydana została za mąż za elektora bawarskiego, Maksymiliana Emanuela Wittelsbacha. 13 listopada rozpoczęła się jej podróż z Polski na bawarski dwór małżonka.
Dnia 9 listopada zaczęło się pakowanie wyprawy. W komnatach królowej rozłożono wszystkie rzeczy, a następnie para monarsza dysponowała sama, w której skrzyni co miało leżyć z sukien, srebra etc.
Królewna Teresa Kunegunda otrzymała okazały komplet sreber stołowych na dwadzieścia cztery osoby, od głębokich i płaskich talerzy o pozłacanych brzegach aż po świeczniki. Wśród pozostałych przedmiotów znajdywały się elementy wystroju sypialni elektorowej np. namiot wielki aksamitny, bogaty ze wszystkim, 2 piórami strusimi, do łózka należący.
Z całą pewnością, pośród rozlicznych dóbr, które towarzyszyły królewnie w podróży do jej nowego domu znajdywały się obrazy uwieczniające najbliższe jej osoby. Dzięki temu polskiemu epizodowi w dziejach Bawarii, w zbiorach monachijskich, Bayerische Staatsgemaeldesammlungen Alte Pinakothek, Galerii Scheissheim, zachowało się wiele interesujących sobiescianów - portretów członków rodziny Sobieskich.
Fragmenty opisujące wiano Teresy Kunegundy pochodzą z książki M. Komaszyńskiego, Teresa Kunegunda Sobieska, Warszawa 1982.
polecane
Rodzinny portret Sobieskich z monachijskich zbiorów powtarza wiernie kompozycję znaną z obrazu Henri Gascara znajdującego się w Państwowych …
Jeden z piękniejszych, alegorycznych portretów barokowych, przedstawiający Marię Kazimierę (1641-1716, królowa od 1674) jako matkę bogów Geę–Reę, założycielkę …
Maria Kazimiera przyszła na świat rodzinie Henryka de la Grange, markiza d’Arquien, i Franciszki de la Châtre. Data …