Portret Teresy Kunegundy Sobieskiej (?) (Obraz, portret)
- Autor: Jerzy Eleuter Szymonowicz Siemiginowski
- Czas powstania: ok. 1695
- Instytucja przechowująca: Muzeum Narodowe w Warszawie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Materiał/Technika: olej, płótno
- Przedstawiona osoba: Teresa Kunegunda Sobieska
- Wymiary: 80 x 61
- Numer inwentarza: MP 3196 MNW
Szczegóły kostiumologiczne i fryzura modelki datują obraz na lata 90 XVII wieku. Napis na blejtramie: "córka króla Sobieskiego i Marysieńki", jak i rodzinne podobieństwo do królowej Marii Kazimiery Sobieskiej wskazują na Teresę Kunegundę Sobieską (1676-1730) późniejszą elektorową bawarską. Taką identyfikację modelki potwierdzają dwa jej wizerunki, 1) w obrazie "Portret Marii Kazimiery z córką Teresą Kunegundą", z ok. 1690; 2) w obrazie Johanna Andreasa Wolffa, "Portret Teresy Kunegundy, elektorowej bawarskiej, z miniaturą przedstawiającą synka", z 1704 r. (repro. w internecie na stronie "Sobiesciana" Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie). Może to być portret narzeczeński, przeznaczony dla przyszłego małżonka, co tłumaczyłoby zalotną pozę młodej damy, w połączeniu z jej reprezentacyjnym strojem i usytuowaniem na tle kotary. Mimo sporego stopnia zniszczenia oryginału obraz zachował ślady dobrego malarstwa, tak że można łączyć jego powstanie z dworem króla Jana III Sobieskiego.
Kartę opracowała Katarzyna Czepiel na podstawie danych z: https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/516084
polecane
Fot. Erik …
1. Teresa Kunegunda Sobieska jako monarchini i regentka Elektoratu Bawarii 1.1. Wjazd Teresy Kunegundy Sobieskiej do Monachium pod znakiem …
Teresa Kunegunda Sobieska, jedyna zachowana przy życiu córka Jana III i Marii Kazimiery, dzięki małżeństwu z elektorem bawarskim …