Sześć flasz puzdrowych Konstantego Sobieskiego (Przedmiot użytkowy, )
- Autor:
- Czas powstania: przed 1726
- Instytucja przechowująca: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Materiał/Technika: szkło, szlifowanie, rytowanie, polerowanie, srebro, grawerowanie, korek
- Powiązana osoba: Konstanty Władysław Sobieski
- Powiązane wydarzenie:
- Wymiary: wys. 16,2-17,5 cm, szer. 13,8-14,3 cm, głęb. 6-6,6 cm
- Numer inwentarza: Wil.100-Wil.105
Inwentarz spisany w 1696 roku po śmierci króla Jana III odnotowuje kilka rodzajów puzder ze szklanymi flaszami: zdobione mosiądzem, kością i stopem metali z cyną, stalowe i nabijane złotem, oprawne w skórę, obite blachą lub inkrustowane szylkretem, mosiądzem i cyną. Mieszczą od dwóch do dwunastu butli ze śrubkami srebrnymi, niekiedy pozłacanymi, czasem zać szklanymi albo cynowymi, sporadycznie do kompletu należy i kubek. Tego typu garnitury zwykło się zabierać w podróż. Choć żaden z wymienionych nie przetrwał w Wilanowie, istnieje w zbiorach podobny zestaw, który - mimo późniejszego czasu powstania - z pewnością je przypomina. Dekoracja oprawionych w srebro szkieł - zdwojony monogram "CRP" oraz umieszczony pod koroną królewską herb Janina otoczony łańcuchem Orderu Świętego Ducha - wskazują na ich właściciela, najmłodszego syna władcy, Konstantego Sobieskiego. Jednolite stylistycznie wysokiej klasy rytowanie, jak również sposób opracowania wyrobów ze stosunkowo dobrej jakości masy szklanej przemawiają za wykonaniem ich w jednej z najlepszych ówczesnych wytwórni.
polecane
Każdą z zachowanych w Wilanowie sześciu analogicznych flasz zdobi ta sama dekoracja – po jednej stronie herb Janina …
Konstanty Władysław Sobieski, (1680-1726) najmłodszy syn Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Po śmierci ojca towarzyszył prawie stale …
Dzieło Szymonowicza Siemiginowskiego, królewskiego stypendysty w Akademii św. Łukasza w Rzymie to jeden z najpiękniejszych polskich portretów barokowych …