Vivano li difensori della Christianità (Grafika, alegoria i apoteoza)
- Autor: Giuseppe Maria Mitelli
- Według obrazu:
- Wydanie pierwsze:
- Czas powstania: 1683
- Wydawca:
- Miejsce wydania: Bolonia
- Materiał/Technika: papier, akwaforta
- Wydanie kolejne:
(Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska) - Przedstawiona osoba: Jan III Sobieski, Leopold I Habsburg
- Przedstawione wydarzenie:
- Instytucja przechowująca: Castello Sforzesco, Raccolta delle Stampe Achille Bertarelli
- Miejsce przechowywania: Mediolan
- Państwo: Włochy
- Numer inwentarza: R.M. m. 1-47
Fot. ©The Trustees of the British Museum
Przedstawienie jest jedną z szeregu rycin Mitellego poświęconych konfliktowi koalicji państw europejskich z imperium Osmańskim. Mitelli, wyspecjalizowany w karykaturach, drukach ulotnych służących rozrywce i obrazach życia codziennego, tu sięga po klasyczny motyw wjazdu triumfalnego. Nie pozbywa się jednak w pełni charakterystycznego dla siebie języka. W oczy rzuca się brutalność w ukazaniu pokonanych przeciwników, a także pewna nieporadność w klasycznym rysunku anatomicznym w postaciach Leopolda I i Jana III.
Mitelli przedstawia konflikt z Osmanami jako starcie dwóch religii – dowódcy sił europejskich przedstawieni są więc jako obrońcy chrześcijaństwa, a pokonani żołnierze oznaczeni są jako muzułmanie. Potwierdza to sam tytuł ryciny: „Niech żyją obrońcy chrześcijaństwa”. W centrum kompozycji, na potężnej kwadrydze, ukazani zostali polski król Jan III i cesarz Leopold I, otoczeni jeńcami i żołnierzami niosącymi zdobycze wojenne (w tym słynny sztandar wysłany przez Sobieskiego do papieża po bitwie pod Wiedniem). Pochód prowadzi żołnierz podnoszący chorągiew z napisem: V[I]V[A] LA FEDE / CHRISTIANA (Niech żyje wiara chrześcijańska).
polecane
Osiem portretów obrońców Wiednia w popiersiach i zamkniętych w owalne medaliony z motywem laurowej wici przeplecionej wstęgami, zaopatrzone …
Insignia degli Anziani Consoli to niezwykły zapis historii Bolonii. W latach 1530-1796, co dwa miesiące władze miasta (tytułowi …
Wchodząc w sojusz antyturecki z cesarzem Leopoldem, Sobieski włączył Rzeczpospolitą do konfliktu angażującego wiele państw europejskich. Nic więc …