UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


„Barokowe podróże” | wyniki konkursu

31_01kareta.jpg

W dzisiejszych czasach podróżujemy łatwo i szybko, a przemierzanie nawet tysięcy kilometrów nie jest dla nas czymś nadzwyczajnym.

Trzy i pół wieku temu czas i przestrzeń stanowiły wyzwanie. Podejmowały je różne osoby – od królów i magnatów, poprzez szlachtę, żołnierzy, pielgrzymów, kupców, aż po jarmarcznych kuglarzy i wędrownych grajków.

Wszystkich chętnych na spotkanie z XVII-wiecznymi podróżnikam zaprosiliśmy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie pt. „Barokowe podróże”. 

Zadanie konkursowe polegało na odszukaniu w lokalnych źródłach historycznych postaci żyjącej w XVII wieku, która odbyła co najmniej jedną podróż i zbadaniu na jej przykładzie, jak wyglądały barokowe podróże. Poszukiwania i ich efekty należało przedstawić w formie opublikowanego w internecie bloga. 

Konkurs przeznaczony był dla uczestników w wieku 13–19 lat, w dwóch kategoriach wiekowych: 13–15 i 16–19 lat. 

Rozstrzygnięcie konkursu

kufer podrózny 3.JPG

Śladami barokowych podróżników podążyli uczestnicy konkursu „Barokowe podróże”. Szperali w archiwach i bibliotekach, odtwarzali trasy na dawnych mapach, odwiedzali i fotografowali kościoły, karczmy i dwory, a nawet nagrywali filmy i utwory muzyczne. Swoje poszukiwania i doświadczenia opisywali na blogach. W konkursie udział wzięło 6 zespołów.

Jury w składzie: Aleksandra Głowacz – kierownik Działu Edukacji, Patrycja Żołędowska – zastępca kierownika Działu Edukacji, przyznało następujące nagrody:

Kategoria 13–15 lat:

I nagroda: blog JAK CHRISTIAN CZEPKO PO EUROPIE KWESTOWAŁ, stworzony przez zespół z Gimnazjum Społecznego w Świdnicy (zespół w składzie: Adrian Augustyn, Michał Konarski, Izabela Budis, opiekun: p. Marlena Chalimoniuk)

Kategoria 16–19 lat:

II nagroda: blog OD WOJNY TRZYDZIESTOLETNIEJ DO BITWY POD WIEDNIEM – WOJENNE PODRÓŻE JOACHIMA RÜDIGERA VON DER GOLTZA, stworzony przez zespół z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim (zespół w składzie: Jolanta Gorczyca, Bartosz Rowiński, Maciej Rumowski, Adrian Kociuba, opiekun: p. Maciej Rydzewski)

W związku z niewielką liczbą uczestników jury postanowiło nie przyznawać dalszych nagród ani wyróżnień. Nagrody dla laureatów zostaną wysłane pocztą na adres szkoły.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kontakt: barokowepodroze@muzeum-wilanow.pl 

Organizator konkursu: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Współorganizacja i patronat medialny: miesięcznik „Mówią Wieki”

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
rzym.jpg

Relacja z podróży do Rzymu Marii Kazimiery na podstawie Viaggio a Roma (Roma 1700) Antonia Bassani (artykuł, Silva Rerum)

Opublikowane w Rzymie w 1700 r. dzieło kanonika warmińskiego Antonia Bassaniego Viaggio a Roma (Podróż do Rzymu) to książka niezwykła. …

Orszak_krolewski_na_tle_krajobrazu_Adam_Frans_van_den_Meulen_XVII w.jpg

Podróże „wielkich panów” w czasach Jana III Sobieskiego (artykuł, Silva Rerum)

Pomimo trudów związanych z pokonywaniem drogi, znalezieniem odpowiedniego noclegu czy zagrażającym niebezpieczeństwem szlachta z wielu powodów udawała się w dalekie …

neapol.jpg

Zobaczyć Neapol i umrzeć. Podróż po południowej Italii królewskiego architekta Augusta Moszyńskiego (1785–1786) (artykuł, Silva Rerum)

Podróż po Włoszech stolnika koronnego, a zarazem królewskiego architekta Augusta Fryderyka Moszyńskiego (1731–1786) w latach 80. XVIII w. była częścią …

Dominik_Zasławski_7

Stroje staropolskich podróżników (artykuł, Silva Rerum)

Staropolska korespondencja, spisy podróżnych rachunków oraz nakreślane jeszcze przed podróżą instrukcje i wskazówki dla podróżnych pozwalają na zarysowanie wielu interesujących …

A new and most exact map of Evrope...(Nowa i najdokładniejsza mapa Europy...), Londyn po 1665; Zbiory Biblioteki Narodowej

Podróż historyczna po nowożytnej Europie (artykuł, Silva Rerum)

Nie ma nic cenniejszego dla młodego człowieka w nowożytnej Europie niż wiedza o historii własnego kraju, ale wiedza uzupełniona o …