UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Wystawa strojów | Czar i wdzięk Niepodległej | do 13 grudnia

aktualność

Debiutantki, Maciej Chrzanowski1.JPG

Wystawa kostiumów inspirowanych modą lat 20. i 30. nawiązuje do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie stroje były prezentowane na pałacowym dziedzińcu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów. Kreacje zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, pod kierunkiem Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i opieką artystyczną Agaty Manowskiej.

W sukniach wystąpiły Debiutantki, uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego realizowanego przez Fundację im. Królowej Marii Kazimiery oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Program nawiązuje do przedwojennych form kształcenia młodych osób. Dziś podczas comiesięcznych pensji studentki z całej Polski zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne w życiu każdej kulturalnej kobiety.  Wykłady dotyczą m.in. historii sztuki i obyczajów, kuchni staropolskiej, savoir-vivre’u, wystąpień publicznych, umiejętności komunikacyjnych oraz etykiety ubioru.

Program Debiutantki rozwija także społeczną wrażliwość młodych kobiet oraz wychowuje w duchu empatii. Uczestniczki programu biorą udział w licznych akcjach charytatywnych na rzecz aktorów seniorów mieszkających w Domu Artysty Weterana w Skolimowie, wychowanków domów dziecka, niepełnosprawnych dzieci z Podlasia, chorych na SM czy porzuconych zwierząt. Corocznym zwieńczeniem programu jest Bal Debiutantek.

_______________________________________________________________________ 

Autorka programu Debiutantki oraz kuratorka wystawy: Agnieszka Michalczyk

Miejsce: gablota przy pałacowej szatni

Czas trwania: 1 czerwca – 13 grudnia 2018 r.

Współorganizatorzy: Fundacja im. Marii Kazimiery oraz Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Logotyp NiepodległaDebiutantki logo   Wyższa Szkoła Artystyczna logo

Podziel się:
Wykop Facebook
Wystawa strojów_Niepodległa, fot. Anna E. Przybysz_studio.jpg

„Czar i wdzięk Niepodległej 1918–2018” – wystawa fotografii | do 31 października (aktualność)

Wystawa prezentuje zbiór 100 fotografii zrealizowanych w czasie sesji zdjęciowych podczas tegorocznej Nocy Muzeów w wilanowskim muzeum. Można ją oglądać w Oranżerii do 31 października 2018 r. w godz. 10–17. Wstęp po wykupieniu biletu do parku.

studia_wilanowskie_logotyp.png

Jan III Sobieski i jego mecenat artystyczny (artykuł, „Studia Wilanowskie”)

Studia Wilanowskie, 1977 r. T. I W powszechnej świadomości społeczeństwa imię Jana III Sobieskiego związało się głównie z jego działalnością na …

57_wilno, katedra.jpg

Tragiczne śmierci artystów (artykuł, Silva Rerum)

Wielu znakomitych artystów zmarło w niezwykły sposób. Caravaggio został znaleziony martwy na plaży, a przyczyny zgonu nigdy ostatecznie nie ustalono. …

studia_wilanowskie_logotyp.png

Orientalizacja smaku artystycznego w czasach Jana III (artykuł, „Studia Wilanowskie”)

Studia Wilanowskie, 1977 r. T. II W drugiej połowie XVII w. obserwujemy w Polsce najsilniejsze oddziaływanie sztuki muzułmańskiej w rzemiośle artystycznym i sztukach zdobniczych, a także w innych dziedzinach życia kulturalnego...