UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

„Historia Polski" Bernarda O'Connora to jedna z najlepszych relacji o Rzeczypospolitej, jakie wyszły spod piór cudzoziemców w siedemnastym wieku. Jej autor - irlandzki katolik, który przeszedł na anglikanizm, osobisty lekarz króla Jana III Sobieskiego, przyrodnik i historyk - przebywał w Polsce zaledwie kilka miesięcy. Mimo to, dzięki wrodzonemu zmysłowi obserwacji, umiejętności korzystania z dostępnych źródeł oraz naukowej pasji, stworzył dzieło niezwykle wnikliwe oraz piękne.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Wystawa strojów | Czar i wdzięk Niepodległej | do 13 grudnia

aktualność

Debiutantki, Maciej Chrzanowski1.JPG

Wystawa kostiumów inspirowanych modą lat 20. i 30. nawiązuje do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie stroje były prezentowane na pałacowym dziedzińcu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów. Kreacje zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, pod kierunkiem Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i opieką artystyczną Agaty Manowskiej.

W sukniach wystąpiły Debiutantki, uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego realizowanego przez Fundację im. Królowej Marii Kazimiery oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Program nawiązuje do przedwojennych form kształcenia młodych osób. Dziś podczas comiesięcznych pensji studentki z całej Polski zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne w życiu każdej kulturalnej kobiety.  Wykłady dotyczą m.in. historii sztuki i obyczajów, kuchni staropolskiej, savoir-vivre’u, wystąpień publicznych, umiejętności komunikacyjnych oraz etykiety ubioru.

Program Debiutantki rozwija także społeczną wrażliwość młodych kobiet oraz wychowuje w duchu empatii. Uczestniczki programu biorą udział w licznych akcjach charytatywnych na rzecz aktorów seniorów mieszkających w Domu Artysty Weterana w Skolimowie, wychowanków domów dziecka, niepełnosprawnych dzieci z Podlasia, chorych na SM czy porzuconych zwierząt. Corocznym zwieńczeniem programu jest Bal Debiutantek.

_______________________________________________________________________ 

Autorka programu Debiutantki oraz kuratorka wystawy: Agnieszka Michalczyk

Miejsce: gablota przy pałacowej szatni

Czas trwania: 1 czerwca – 13 grudnia 2018 r.

Współorganizatorzy: Fundacja im. Marii Kazimiery oraz Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Logotyp NiepodległaDebiutantki logo   Wyższa Szkoła Artystyczna logo

Podziel się:
Wykop Facebook
Wystawa strojów_Niepodległa, fot. Anna E. Przybysz_studio.jpg

„Czar i wdzięk Niepodległej 1918–2018” – wystawa fotografii | do 31 października (aktualność)

Wystawa prezentuje zbiór 100 fotografii zrealizowanych w czasie sesji zdjęciowych podczas tegorocznej Nocy Muzeów w wilanowskim muzeum. Można ją oglądać w Oranżerii do 31 października 2018 r. w godz. 10–17. Wstęp po wykupieniu biletu do parku.

studia_wilanowskie_logotyp.png

Jan III Sobieski i jego mecenat artystyczny (artykuł, „Studia Wilanowskie”)

Studia Wilanowskie, 1977 r. T. I W powszechnej świadomości społeczeństwa imię Jana III Sobieskiego związało się głównie z jego działalnością na …

57_wilno, katedra.jpg

Tragiczne śmierci artystów (artykuł, Silva Rerum)

Wielu znakomitych artystów zmarło w niezwykły sposób. Caravaggio został znaleziony martwy na plaży, a przyczyny zgonu nigdy ostatecznie nie ustalono. …

studia_wilanowskie_logotyp.png

Orientalizacja smaku artystycznego w czasach Jana III (artykuł, „Studia Wilanowskie”)

Studia Wilanowskie, 1977 r. T. II W drugiej połowie XVII w. obserwujemy w Polsce najsilniejsze oddziaływanie sztuki muzułmańskiej w rzemiośle artystycznym i sztukach zdobniczych, a także w innych dziedzinach życia kulturalnego...