UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa, siostra króla Jana III, była niezwykłą osobą, aktywną w kręgu rodzinnym i w sferze publicznej, patronką artystów i fundatorką licznych dzieł sztuki. Książka Jarosława Pietrzaka znakomicie i wielowymiarowo przedstawia postać magnatki na tle zmieniających się warunków politycznych i społeczno-gospodarczych oraz przemian obyczajowych w XVII w., z jednoczesnym odwołaniem do doświadczeń kobiet należących do jej grupy społecznej. Autor wykorzystał archiwalia litewskie, rzymskie, ukraińskie, białoruskie, francuskie i – w szerokim zakresie – polskie, dzięki czemu prezentowana czytelnikowi pierwsza biografia Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej jest wartościowa poznawczo, dojrzała warsztatowo, a przy tym bardzo zajmująca.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Flasza puzdrowa Konstantego Sobieskiego (1680–1726)

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Rzemiosło artystyczne
Huta Kryształowa ?
Polska, starostwo lubaczowskie ?
1718-1726
Szkło bezbarwne, srebro; szlifowanie, rytowanie, częściowo polerowanie, grawerowanie
17,5 x 13,8 x 6 cm
Wil.100

flasza_1

Każdą z zachowanych w Wilanowie sześciu analogicznych flasz zdobi ta sama dekoracja – po jednej stronie herb Janina pod koroną królewską, okolony łańcuchem Orderu św. Ducha, a po drugiej – monogram CRP. Po rozszyfrowaniu składających się na niego łacińskich słów staje się jasne, dla kogo zostały zamówione. Ich pierwszym właścicielem był królewicz Konstanty Sobieski, najmłodszy syn króla Jana III. Jak wskazują numery grawerowane obok herbu na srebrnych zakrętkach butli, składały się one co najmniej na dwa komplety naczyń przydatnych w podróży, umieszczonych po 6 w przegrodach drewnianych, okutych puzder. Jednego z tych kuferków wraz z jego cenną zawartością nie omieszkano zilustrować ryciną w albumie z 1877 r. poświęconym pałacowi wilanowskiemu. O wadze, jaką przykładał Konstanty Sobieski do odznaczenia, którym uhonorowano go w 1700 r. w imieniu króla Francji Ludwika XIV, świadczy fakt, że w 1726 r. został pochowany w Żółkwi z przełożoną przez pierś wstęgą tego orderu.

Barbara Szelegejd

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
57_konstanty_sobieski_dorosly.jpg

Sobieski Konstanty Władysław (artykuł, Silva Rerum)

Konstanty Władysław Sobieski, (1680-1726) najmłodszy syn Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Po śmierci ojca towarzyszył prawie stale matce i …

szkła_herbowe_1

Szkła z herbem (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Puchary zdobione herbem „Leliwa” związane są z osiemnastowiecznymi właścicielami Wilanowa. Kiedy w 1720 r. Elżbieta z Lubomirskich odkupiła od królewicza Konstantego Sobieskiego dobra wilanowskie, w należącym do jej męża, hetmana wielkiego koronnego Adama Mikołaja Sieniawskiego (1666 – 1726)

Orszak_krolewski_na_tle_krajobrazu_Adam_Frans_van_den_Meulen_XVII w.jpg

Trudy podróży w XVII w. (artykuł, Silva Rerum)

Ciekawość świata zawsze popychała ludzi do odkrywania tego, co nieznane. Podróże w XVII w. nie miały jednak wiele wspólnego z …