UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Historia Mniej Znana | 10 grudnia

aktualność

okulary.jpg

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych adresowanych do odbiorców dorosłych. 

Antyczne opisy miłości, zapisane w słowach i obrazach historii w Wilanowie, pokazują jak różnorodne i niejednoznaczne jest to pojęcie i jak rozmaite oblicza może miłość przyjmować. W świecie Astei i Celadona, Amora i Psyche oraz Jana i Marysieński poznamy tegoroczną historię mniej znaną. Historię z miłością w tle.

Harmonogram spacerów:

28_sarmata na koniu.jpg

17 września: Wolni z wolnymi, równi z równymi – sarmatyzmu blaski i cienie

Kultura sarmacka jest pełna barwnych sprzeczności. Łączy niespotykaną nigdzie indziej wolność obywatelską i odpowiedzialność za dobro wspólne z anarchią, która stała się jedną z przyczyn upadku Rzeczypospolitej. Wspólnie przyjrzymy się narodzinom i rozkwitowi sarmatyzmu. Zobaczymy, jak przenikające się obyczaje i polityka tworzyły kulturę, która przetrwała wszystkie zawirowania dziejowe. Kulturę, która stale nam towarzyszy – na dobre i złe.

15 października: Z miłości do piękności – o kanonach urody i uwielbieniu dla piękna w XVII wieku 

Spacer poświęcony miłości do piękna w epoce baroku – od obowiązujących kanonów urody, przez środki do ich osiągnięcia, kończąc na pięknych przedmiotach, którymi lubiano się otaczać. Zgłębimy świat staropolskiej pielęgnacji, zdrowia oraz urody. Porozmawiamy o XVII-wiecznym ideale piękna, o tym, jak do niego dążono i z jakich środków korzystano. Czasami były to zabiegi całkiem niekonwencjonalne... Dowiemy się także, czym były bibeloty, które tak lubiano gromadzić, i jaką wartość pełniały w życiu polskich elit.

19 listopada: Za późno na sen – o nocnych zajęciach Sarmatów

Noc była dla szlachty Rzeczypospolitej czasem odpoczynku, ale też okresem, kiedy rodziły się wielkie plany bitew, strategie polityczne, intrygi. Dowiedz się, jak długo i na czym lubił spać Sarmata oraz jakie zwyczaje towarzyszyły zasypianiu. Poznaj tajemnice schowane przed naszymi oczami pod osłoną nocy. 

10 grudnia: Cicha noc, święta noc… w wilanowskim pałacu

Wśród nocnej ciszy: Czy jest możliwość, aby na chwilę zapomnieć o przedświątecznym zabieganiu, braku wytchnienia i przemęczeniu? Wilanowska kolekcja przychodzi z pomocą. Przedstawienia scen bożonarodzeniowych z minionych wieków mogą być okazją do kontemplacji, zachwytu i odpoczynku. 

***

Godzina: spacery zaczynają się o godz. 13.30.
Rezerwacja: nie obowiązuje, ale grupa może liczyć do 25 osób.
Miejsce zbiórki:
 szatnia w pałacu lub w przypadku spaceru po parku – przy kasie muzeum na przedpolu. 
Bilet: obowiązuje bilet wstępu do pałacu lub do parku. Przed spacerem należy pobrać przypinkę uprawniającą do wzięcia udziału w spacerze (przypinki rozdaje prowadzący spacer).

 ***

Dodatkowych informacji na temat programu udziela:
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38

Podziel się:
Wykop Facebook
szlachcic polski.jpg

Mityczni przodkowie – kim właściwie byli Sarmaci? (artykuł, Silva Rerum)

W epoce staropolskiej przywiązywano dużą wagę do genealogii, poszukiwano jak najdawniejszych przodków, aby wypaść korzystnie w porównaniu z mieszkańcami innych …

Wywód_dembołęcki.jpg

Sarmacki język pierwotny (artykuł, Silva Rerum)

Przez wiele stuleci europejscy myśliciele zastanawiali się nad kwestią pochodzenia języków używanych przez ludzi. Mowa, język artykułowany i możliwość komunikowania …

44_typy szlacheckie_.jpg

Kultura sarmacka (, Silva Rerum)

Sarmatyzm to formacja kulturowa przeważającej części szlachty, niezwykle bogata i oryginalna, stanowiąca o wyjątkowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Sarmacka_pamięć_okładka.jpg

Sarmacka pamięć. Wokół bitwy pod Wiedniem (artykuł)

Sarmatyzm jako nazwa formacji kulturowej narodu szlacheckiego stał się synonimem polskości i polskiej kultury. Ewoluował on przez kolejne stulecia, a w pewnym sensie jest żywy także współcześnie. Eseje opublikowane w tomie są efektem dyskusji uczonych polskich i austriackich na temat koncepcji sarmatyzmu oraz bitwy pod Wiedniem, jej różnych konsekwencji i wywoływanych przez nią skojarzeń.

Zał 2.2_strój męski.jpg

Sarmatyzm (artykuł, Silva Rerum)

Terminem „sarmatyzm” określa się doktrynę ustrojową, ideologię polityczną, styl życia, obyczaje, światopogląd, prąd kulturowy, formację kulturową szlachty Rzeczypospolitej w XVI, …

Sarmacja, 1552-1568; zbiory Biblioteki Narodowej

Cudowne miejsce – Sarmacja (artykuł, Silva Rerum)

Pisarze antyczni Sarmacją określali północną część Europy. Nazwa pochodziła od Sarmatów – wojowniczego ludu irańskiego pierwotnie mającego siedziby nad Morzem …

Pejzaż z odpoczywającymi pasterzami_1.jpg

Od Sarmacji do Arkadii – mitologizacja przestrzeni w kulturze szlacheckiej (artykuł, Silva Rerum)

Ważnej dla danej społeczności przestrzeni nadaje się pozytywne cechy. Tak było z Sarmacją w piśmiennictwie XVI–XVIII w. opisywaną jako mityczna …