UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Opublikowany w 1783 roku "Kucharz doskonały" to druga wydana drukiem polska książka kucharska. Styl Wojciecha Wielądki i jego opis kuchni różni się bardzo od "Compendium ferculorum", słynnego dzieła Stanisława Czernieckiego, kuchmistrza rodu Lubomirskich i niedawno odkrytej "Mody bardzo dobrej smażenia różnych konfektów", spisanej w latach 80. XVII wieku przez anonimowego kucharza związanego z dworem Radziwiłłów.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Konstrukcja Czasu. Teoria i praktyka | XV Ogólnopolska interdyscyplinarna studencko-doktorancka konferencja naukowa | 9-10 kwietnia

konstrukcja_czasu_plakat.jpg

Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na XV Ogólnopolską interdyscyplinarną studencko-doktorancką konferencję naukową pod tytułem „Konstrukcja Czasu. Teoria i praktyka”. Odbędzie się ona w dniach 9-10 kwietnia 2018 roku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Czas od zawsze odgrywa kluczową rolę w postrzeganiu przez ludzi świata, a życie podporządkowuje się jego upływowi. Czas zwykły przedzielony jest czasem świątecznym, czasem wolnym, czasem dla rodziny i czasem w samotności. Rachuba czasu, jego użytkowanie i rytm podlegają ciągłym społecznym zmianom. Zagadnienie czasu jest interdyscyplinarne i z tego powodu powinno być przedstawione z perspektywy różnych dziedzin wiedzy. W ramach organizowanej przez nas konferencji naukowej wyniki swoich badań i przemyśleń dotyczących konstrukcji i istoty czasu zaprezentują studenci oraz doktoranci wielu kierunków, reprezentujący uczelnie z całej Polski.
Zagadnienia, na jakich skupia się konferencja, to:

- czas i jego wpływ na funkcjonowanie grup i jednostek;
- przemyślenia na temat czasu, rozważania filozoficzne i praktyczne-odczuwanie czasu i emocje jakie wywołuje;
- istota czasu - ważny czy bagatelizowany?
- podział czasu a podział życia człowieka;
- przeszłość, teraźniejszość i przyszłość;
- znaczenie czasu, między skrupulatnym liczeniem a brakiem jego dostrzegania;
- czas wolny - wynalazek nowoczesności?

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Aula Litterata

Relacja z drugiego seminarium „Aula litterata” (artykuł)

26 kwietnia 2017 roku w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie spotkali się sympatycy kultury staropolskiej, aby wziąć udział w drugim już seminarium „Aula litterata – architektura w dialogu z literaturą”. Z inicjatywy dyrektora Pawła Jaskanisa kontynuujemy w ten sposób królewską tradycję uczonych dysput o nauce i sztuce. Mottem ostatniego seminarium były słowa Giovanniego Lorenza Berniniego: „Budowle są wizerunkami duszy księcia...”, które zapowiadały główny temat rozważań, czyli lekturę programów architektoniczno-ideowych rezydencji reprezentacyjnych doby nowożytnej.

Monumentum Sobiescianum 3_8_2017_1.jpg

Relacja z sierpniowego seminarium Monumentum Sobiescianum (artykuł)

3 sierpnia 2017 roku odbyło się kolejne seminarium z cyklu Monumentum Sobiescianum, który upowszechnia badania nad historią rodziny Sobieskich i pamięcią o królu Janie III. Sierpniowe spotkanie poświęcone zostało niezwykłemu obrazowi, czasowo eksponowanemu w wilanowskim pałacu: portretowi Jana III z kościoła św. Józefa na Kahlenbergu, wzgórzu, z którego polski król wyruszył do obrony Wiednia we wrześniu 1683 roku.

astrologia.JPG

Związki medycyny i astrologii w kalendarzach (artykuł, Silva Rerum)

Kalendarze zawierające prognostyki astrologiczne pojawiły się w Europie wraz z upowszechnieniem druku i stały się niezwykle popularnymi wydawnictwami. Można w …

57_forum romanum w rzymie.jpg

Popularne sposoby spędzania wolnego czasu w Starożytnym Rzymie (artykuł, Silva Rerum)

Prosty Rzymianin spędzał czas wolny na rynku miejskim (forum), w publicznych łaźniach (termach), w barach i restauracjach. Chętnie bywał w …

Zegar_Lambert.jpg

Zegar podłogowy z angielskim mechanizmem Nicolasa Lamberta (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Zegar podłogowy w wysokiej, intarsjowanej obudowie szafowej typu „longcase", Londyn Nicholas Lambert [po 1750 r.]. Mechanizm angielski, sygnowany na centralnym …