UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Śmierć odgrywała ważną rolę w kulturze polskiego baroku. Nie tylko kaznodzieje, ale także rzeźby, obrazy, wiersze - w tym także miłosne - napominały: pamiętaj o śmierci i dobrze się do niej przygotuj... Prawdziwy sarmata brał to sobie do serca; zawczasu przygotowywał nagrobek i trumienny konterfekt, a pogrzeby były wydarzeniem nie lada, oczywiście ze zmarłym w głównej roli.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Nadworni Przyrodnicy Króla Jana III | dzieci 5–7 lat

aktualność

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

– warsztaty dla dzieci w wieku 5–7 lat

Kim był czworonożny pupil króla Jana III? Jakie jabłka lubiła królowa? Dlaczego kolekcjonujemy różne przedmioty? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w czasie cyklicznych spotkań w królewskim pałacu i ogrodach. Każde zajęcia to moc ciekawostek, spacer po pięknych wnętrzach lub po malowniczym parku, a także warsztaty plastyczne. Zapraszamy na rodzinne warsztaty na styku kultury i natury.

Do udziału w kolejnej edycji spotkań zapraszamy od początku roku 2018.

Harmonogram warsztatów w roku 2017:

Muszle. Fot. Rafał Pudło.jpg

18 lutego 2017 r.: Tajemnice Kunstkamery

Zapraszamy na spacer po pałacowych wnętrzach, w czasie którego posłuchamy o naukowych pasjach króla Jana III, zamiłowaniu kolekcjonerskim Stanisława Kostki Potockiego i różnych przyrodniczych osobliwościach, które możemy zobaczyć w pałacu. Uczestnicy dowiedzą się także, jakie przyrodnicze kolekcje mogą sami stworzyć. Spotkanie zakończymy warsztatami, podczas których własnoręcznie będzie można wykonać i ozdobić pudełko osobliwości.

18 marca 2017 r.: C jak cebula, R jak rozłogi, czyli wiosenny, ogrodowy alfabet

Cebula, pędrak, rozłogi, śreżoga – jest tak wiele pięknych słów. Jednych używamy częściej, innych rzadziej. Warto je znać i umieć nazywać fascynujący świat, który nas otacza. W czasie spotkania wspólnie będziemy odkrywać różne tajemnicze, niezwykłe słowa opisujące przyrodę wilanowskich ogrodów. Na koniec wykonamy pracę plastyczną z motywem wybranej litery ozdobionej fantazyjnymi przyrodniczymi ornamentami.

Ślady obecności bobrów Fot. Julia Dobrzańska.JPG

22 kwietnia 2017 r.: Królewski pupil – wydra Robak

W czasie spotkania uczestnicy poznają historię oswojonej wydry króla Jana III. Wybierzemy się także na spacer do ogrodów, aby zobaczyć miejsca, gdzie czasami można obserwować ślady obecności tych zwierząt. Opowiemy także, jakie inne zwierzęta można spotkać w królewskim parku i co świadczy o ich obecności. Niektóre z nich z pewnością uda się nam zaobserwować. Pokażemy różnorodne przyrodnicze eksponaty pióra, muszle, ślady żerowania. Na koniec zajęć wspólnie wykonamy książeczki z motywem wydry.

Wilanowskie cytrusy. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

20 maja 2017 r.: Skąd pochodzą kazuary? O egzotycznych roślinach i zwierzęta w królewskich ogrodach

W dawnych czasach na królewskim dworze spotkać można było różne zwierzęta, w tym także te pochodzące z dalekich stron. Współcześnie w ogrodach wilanowskich również można zobaczyć wiele egzotycznych gatunków. Są to przede wszystkim ozdobne gatunki roślin, w tym piękna kolekcja drzew, ale także egzotyczne zwierzęta, które spontanicznie, różnymi drogami, dostały się do wilanowskich ogrodów. Skąd pochodzą, jak przybyły, jak radzą sobie w nowym środowisku? O tym opowiemy w czasie spaceru po królewskim parku. Na koniec spotkania wspólnie wykonamy pracę plastyczną, dzięki której łatwiej będzie zapamiętać skąd pochodzą kazuary.

Owca z królewskiego folwarku. Fot. Nela Kokoszka.JPG

17 czerwca 2017 r.: Zagadka królewskiego folwarku

W południowej części ogrodów wilanowskich, tu gdzie znajduje się obecnie park angielsko-chiński, tętnił niegdyś życiem folwark. Znajdowały się tu różnorodne zabudowania gospodarcze, a także hodowano zwierzęta. Po dziś dzień możemy podziwiać niektóre elementy dawnego folwarku, choć często nie zdajemy sobie sprawy, jaką pierwotnie miały funkcję. W czasie spotkania dowiedziemy się, jakie zwierzęta hodowano na folwarku oraz z czego się składał sam folwark i jak się zmieniał w kolejnych wiekach. Udamy się na wycieczkę by obejrzeć pozostałości dawnych zabudowań gospodarczych, a następnie wspólnie wykonamy pracę plastyczną przedstawiającą jednego z mieszkańców królewskiego folwarku.

22 lipca 2017 r.: Wśród kwiatów i żywopłotów, czyli o ogrodzie króla Jana III

Zapraszamy na spacer po królewskich ogrodach! W czasie wycieczki poznamy bliżej zjawisko symetrii. Dowiemy się, co to znaczy, że wilanowskie ogrody odzwierciedlają pałacowe wnętrza, oraz jakie kwiaty rosną na królewskich rabatach. Poznamy także gatunki krzewów i drzew, które przystrzyżone tworzą żywopłoty i szpalery – ważny element barokowych ogrodów. Na koniec zajęć uczestnicy będą mogli wczuć się w rolę królewskich ogrodników, wykonując własny projekt barokowego ogrodu.

19 sierpnia 2017 r.: O ulubionych jabłkach królowej i innych owocach

Warzywa i owoce uprawiane niegdyś w królewskich ogrodach. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

Jakie jabłka najbardziej lubiła króla Marysieńka? Co jeszcze uprawiano w królewskich ogrodach? Jakie owoce można zobaczyć obecnie na terenie ogrodów i parków przy pałacu w Wilanowie? Zapraszamy na wyprawę, której owocem będą nie tylko przyrodnicze obserwacje, ale też prace plastyczne przygotowane z wykorzystaniem naturalnych surowców.

23 września 2017 r.: Moda na ogrody

Warsztaty stanowić będą nietypowy pokaz mody – mody ogrodowej. W różnych epokach modne były ogrody w różnych stylach. W czasach króla Jana III dominowała symetria i geometryczne formy, w późniejszym okresie wokół pałacu zakładane były malownicze parki krajobrazowe. Obecnie w przypałacowym parku zobaczyć można przegląd ogrodowych stylów. W czasie wycieczki poznamy ich cechy szczególne, a na koniec każdy będzie mógł zaprojektować własny wymarzony ogród.   

21 października 2017 r.: Pies, niedźwiedź, lew – o czym mówią nam ogrodowe rzeźby?

Najpierw należy je odnaleźć. Potem odgadnąć, co przedstawiają. Czasem jest to bardzo oczywiste, czasem jednak wcale nie takie proste. Następnie dowiemy się, co symbolizują przyrodnicze motywy znajdujące się na ogrodowych rzeźbach. Na koniec spotkania każdy będzie mógł wcielić się w rolę nadwornego rzeźbiarza i z masy solnej przygotować własną rzeźbę.

18 listopada 2017 r.: Przyrodnicze inspiracje w pałacowych wnętrzach

Mała małpka ukryta w pałacowych wnętrzach. Fot. Agnieszka Indyk.jpg

Na obrazach, na naczyniach, na rzeźbach – w tak wielu miejscach w pałacu można zobaczyć motywy przyrodnicze. Kto odnajdzie ślimaka albo małą małpkę? Jakie zwierzęta towarzyszą królewskim dzieciom na rodzinnym portrecie? Jakie kwiaty rozkwitły na suficie w Sypialni Królowej? Zapraszamy na spacer po pałacowych wnętrzach połączony z warsztatami przyrodniczo-plastycznymi, w czasie których każdy będzie mógł wykonać ilustrację z motywem przyrodniczym i ozdobną ramkę.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Zimowity. Fot. Rafał Pudło.jpg

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 5–7 lat.
Gdzie: ogrody, pałac, sala edukacyjna.
Czas trwania: godz. 11–12.30.
Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu jednorazowego biletu edukacyjnego – 10 zł od każdego uczestnika zajęć. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Rozpoczynamy przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Muzeum zapewnia materiały do pracy, należy jednak pamiętać o ubiorze dostosowanym do pogody. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji: Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Szczegółowe informacje:
dr inż. Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 64

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

PATRONAT MEDIALNY

TVP ABC logo Dziecko w Warszawie logo   

Podziel się:
Wykop Facebook
Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

10 zielonych zasad | poradnik dla rodziców w ogrodach (artykuł z wewnątrzną nawigacja)

Gdy dziecko pyta, dlaczego w parku w Wilanowie nie można jeździć na hulajnodze albo co ciekawego można tu robić – dla rodziców planujących wizytę z dziećmi w ogrodach wilanowskich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli odpowiedzieć na wiele nurtujących dzieci pytań.

Badacze przyrody. Fot. Monika Klimowicz.jpg

Badacze Przyrody | dzieci 8–12 lat (aktualność)

Badacze Przyrody to program skierowany do rodzin z dziećmi w wieku 8–12 lat. W czasie warsztatów dzieci wraz z opiekunami poznają fascynujący świat natury ogrodów wilanowskich. Uczestnicy dowiadują się, co śpiewa w koronach drzew, jakie kwiaty najwcześniej zakwitają wiosną, poznają czworonożnych, sześcionożnych, a nawet ośmionożnych mieszkańców ogrodów.

Obserwacje ornitologiczne. fot. Julia Dobrzańska.JPG

Badacze Przyrody - fotorelacje (album zdjęć)

Badacze Przyrody to cykliczny program dla rodzin z dziećmi. W ramach programu spotykamy się niemal przez cały rok, aby wspólnie znajdować …

przedszkolaki_bruzdowa.jpg

Przedszkolaki na wycieczce ogrodowej - fotorelacja (artykuł)

Wycieczka do ogrodów wilanowskich to fantastyczna przygoda dla starszych i dla młodszych. Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Bruzdowa 22c były u …

Galeria ogrodowa, fot. J. Dobrzańska (11).JPG

Galeria ogrodowa (album zdjęć)

ogród_różany_Klimowicz_1.jpg

Ogród różany (artykuł)

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wynajmu przestrzeni na terenie ogrodu różanego będącego częścią rezydencji wilanowskiej.