UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

„Historia Polski" Bernarda O'Connora to jedna z najlepszych relacji o Rzeczypospolitej, jakie wyszły spod piór cudzoziemców w siedemnastym wieku. Jej autor - irlandzki katolik, który przeszedł na anglikanizm, osobisty lekarz króla Jana III Sobieskiego, przyrodnik i historyk - przebywał w Polsce zaledwie kilka miesięcy. Mimo to, dzięki wrodzonemu zmysłowi obserwacji, umiejętności korzystania z dostępnych źródeł oraz naukowej pasji, stworzył dzieło niezwykle wnikliwe oraz piękne.Portret Marii Karoliny księżnej de Bouillon (?)

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Malarstwo
Malarz nieznany
Francja ?
ok. 1730
Olej, płótno
150 x 23 cm
Wil.2000

Portret Marii Karoliny księżnej de Bouillon_1.jpg

Odpoczywająca w krajobrazie wykwintna dama, osłaniana parasolem przez Murzynka, która gładzi czule owieczkę, to prawdopodobnie wnuczka króla Jana III, a jedna z córek królewicza Jakuba Sobieskiego. Kobieta przypomina starszą siostrę Marii Klementyny, żony pretendenta do korony angielskiej Jakuba III Stuarta – Marię Karolinę (1697–1740), która poślubiła w 1723 r. Fryderyka Maurycego de Turenne księcia de Bouillon, a po jego nagłej śmierci (dziewięć dni po ślubie) została żoną jego młodszego brata, Karola Gotfryda de la Tour d’Auvergne, księcia de Bouillon. Ze względu na wysoki posag królewisi – 550 tysięcy liwrów – francuska rodzina zabiegała o to małżeństwo. Związek nie był udany i w końcu Maria Karolina rozeszła się z mężem.

Znane są dwie jej podobizny – portret, który znajdował się w Podhorcach (obecnie we Lwowskiej Galerii Sztuki; ok. 1720), i medalion nagrobny w kościele Sakramentek w Warszawie (1742).

Portret Marii Karoliny księżnej de Bouillon_2.jpg

Analogii można się dopatrzyć zwłaszcza do lwowskiego portretu Marii Karoliny, na którym stoi ona przy ołtarzu z płonącym ogniem i trzyma zapaloną żagiew. Obraz mógł zostać namalowany w związku ze ślubem królewny, stąd ogień – symbol ogniska domowego. Zwraca uwagę pociągła twarz młodej kobiety na obu wizerunkach, jedynie włosy są jaśniejsze (może pudrowane?) na portrecie zakupionym do Wilanowa.

Z relacji Karola Wogana, wysłannika Jakuba Stuarta do Oławy, wynika, że Maria Karolina była rudowłosa. W liście do swego mocodawcy z 1718 r. opisał ją nieco złośliwie: „Była ładniutką, wysoką, rudowłosą osóbką o zręcznej figurze, której powaby podkreślała przy każdej sposobności. Dowcipnymi uwagami doprowadzała do ataków śmiechu otaczających ją wielbicieli i flirtowała z nimi zapamiętale. Widać było, że ma wysokie mniemanie o sobie” (W. Roszkowska, Oława królewiczów Sobieskich, Wrocław–Warszawa–Kraków 1968, s. 143–144). Te ostatnie uwagi być może przyczyniły się do tego, że Stuart wybrał na żonę Marię Klementynę.

Krystyna Gutowska-Dudek

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
44_maria klementyna sobieska pier leone ghezzi 1735.jpg

Synowie Klementyny Sobieskiej i Jakuba Edwarda Stuarta (artykuł, Silva Rerum)

Wyraźne pogorszenie stosunków między księciem Karolem, pierworodnym synem Klementyny Sobieskiej i Jakuba Stuarta, a jego młodszym bratem Henrykiem Benedyktem nastąpiło …

Zaślubienie Marii Klementyny Sobieskiej z Jakubem III, królem angielskim

Klementyna Maria Sobieska i Jakub Edward Stuart – małżeństwo z przypadku (artykuł, Silva Rerum)

Małżeństwo Jakuba Edwarda Stuarta z Klementyną Marią Sobieską można śmiało określić jako „niespodziewane”. Sobiescy i Stuartowie nie utrzymywali wcześniej bliskich …