Jak wyglądał Jan III Sobieski? Chociaż nie mieliśmy okazji poznać go osobiście, to badania naukowe mogą przybliżyć nas do odpowiedzi... Ten film jest nie tylko fascynującą opowieścią o psychologicznych aspektach postrzegania, ale też niepowtarzalną okazją do spotkania z wieloma obliczami króla.

Dobrze wykształcony, obyty w świecie i władający obcymi językami król Jan III był znawcą nie tylko wojennego rzemiosła, ale również sztuk pięknych i wszelkich nauk. Był inicjatorem budowy pałacu wilanowskiego i współtwórcą jego programu ikonograficznego. Zasłynął jako mecenas wybitnych malarzy, m.in. Jana Reisnera i Jerzego Szymonowicza Siemiginowskiego, promotor podręcznika gospodarowania Jakuba Haura, opiekun astronoma Jana Heweliusza i matematyka Adama Kochańskiego, kartograf – amator  oraz członek pierwszego towarzystwa geograficznego na świecie. Znane jest zamiłowanie króla Jana do ksiąg (czytał codziennie, nawet podczas wypraw wojennych) i jego talenty literackie, których ślad odnajdujemy w zachowanych listach do żony, Marii Kazimiery. Zobacz film o historii wielkiej miłości zapisanej w obrazach, które powstały w Wilanowie z inspiracji króla Jana III.

Janowi Sobieskiemu i Marii Kazimierze udało im się stworzyć ciepły rodzinny dom dla czwórki dzieci (córki Teresy Kunegundy, wydanej w r. 1694 za elektora bawarskiego Maksymiliana II Emanuela i synów Jakuba, Aleksandra i Konstantego), tak różny od usztywnionych etykietą absolutystycznych dworów Europy. Mimo to, żadne z dzieci nie osiągnęło sukcesu na miarę rodziców, co więcej ich biografie przepełnione są wydarzeniami nieszczęśliwymi, porażkami i goryczą rozczarowań.

Zobacz film o dzieciach Jana III i Marysieńki, o wzlocie i upadku rodu Sobieskich.

Przedstawiamy film o ogrodniczych pasjach króla Jana III i o tym, co rosło w Wilanowie pod jego okiem.

To jedna z najbardziej niezwykłych twarzy króla, którego znamy przede wszystkim jako wojownika, zwycięzcę spod Wiednia. Tymczasem Sobieski był dobrym gospodarzem swoich majątków, interesował się rolnictwem i ogrodnictwem. Wiemy, że sprowadzał do Wilanowa szczepki rzadkich roślin egzotycznych, w tym cytrusów, a może nawet sam sadził drzewa w wilanowskim parku. Oparte na Georgikach Wergiliusza dekoracje jego apartamentów w pałacu potwierdzają, że to właśnie w odrodzeniu rolnictwa król widział nadzieję na reformę Rzeczpospolitej.

Małżeństwa z miłości na szczytach władzy nie były w XVII wieku zjawiskiem częstym. Związek Jana Sobieskiego i Marii Kazimiery jest na tym tle wyjątkowy. Wiosną 1655 r. Sobieski poznał na dworze monarszym czternastoletnią dwórkę królowej Ludwiki Marii, Marię Kazimierę d’Arquien, która stała się odtąd jego „niepokonaną pasją”, a w roku 1665 - żoną. Zakochali się w sobie, kiedy jeszcze nic nie wskazywało na to, że Sobieski otrzyma koronę. Przez lata tworzyli zgrane małżeństwo nie tylko w sprawach prywatnych, ale i politycznych. W pałacu w Wilanowie odnajdujemy liczne ślady wielkiej miłości wpisanej w wielką politykę i o tym opowiada nasz film.

Przyznamy nieskromnie, że udało się nam dokonać rzeczy niesłychanej - odnaleźliśmy ludzi, którzy pamiętają Jana Sobieskiego. Rozmawialiśmy między innymi z jego towarzyszem broni, przeciwnikiem politycznym, dworzaninem, z damą dworu Marii Kazimiery. Jaki naprawdę był ten słynny król? Czy to prawda, że sadził drzewa w Wilanowie, że miał pozwolenie na czytanie zakazanych ksiąg, a Heweliuszowi załatwił zwolnienie od podatku? Znane i nieznane fakty z życia Jana Sobieskiego składają się na portret wyjątkowej postaci.