nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

Patrząc na zdjęcia Tomka Sikory w naszym nowym albumie, mamy wrażenie, że uczestniczymy w niezwykłej historii: raz jest to wiktoriańska powieść grozy, fotoreportaż, pejzaż, a kiedy indziej emocjonalny pamiętnik młodej damy. Tomek Sikora dzięki swojej wyjątkowej wrażliwości uczy jak szukać tego czego nie widać.Dziecięce Atelier | warsztaty haftu | 24 września

aktualność

Dni_Wilanowa_haft.JPG

Zapraszamy dzieci do przeniesienia się do czasów, w których ręczne zdobienie tkanin było sztuką, a malowanie za pomocą igły i nici - prawdziwym majstersztykiem. Wszystkich chętnych do odbycia tej podróży zachęcamy do uczestnictwa w warsztatach haftu w ramach programu Wilanowskie spotkania małych artystów.

W czasie warsztatów haftu krzyżykowego dzieci poznają sekrety tej niezwykłej techniki zdobienia tkanin oraz same będą miały okazję poczuć się jak artyści, tworząc własne dzieła przy użyciu tamborków, igieł, tkanin oraz kolorowych nici. Dawna i już trochę zapomniana sztuka haftu jest doskonałą lekcją cierpliwości rozwijającą zdolności manualne. 

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy znakomicie się bawią, gdy mają pod ręką kolorowe nici, tkaniny i igły. Zapraszamy zatem małych artystów na przygodę, dzięki której poznają przyjemność okiełznania nitkowego chaosu i malowania nie pędzlem, lecz… igłą.

Harmonogram weekendowych warsztatów haftu dla dzieci

Termin: ostatnie soboty miesiąca, w godz. 13.30–15
Miejsce: Sypialnia Pani
Rezerwacja: 22 54 42 850; bilety@muzeum-wilanow.pl
Koszt: 10 zł od osoby

Każdorazowo warsztaty będą rozpoczynały się od przedstawienia krótkiej historii haftu, prezentacji najpiękniejszych przykładów dzieł stworzonych za pomocą tej techniki. Następnie dzieci otrzymają wskazówki dotyczące haftu krzyżykowego i materiały potrzebne do wykonania własnych kompozycji.

27 lutego: Nie takie trudne haftu początki

Dni_Wilanowa_haft_2.JPG

Na zajęciach uczestnicy poznają różne techniki wyszywania, czyli ozdabiania tkanin za pomocą nici i nie tylko. Dowiedzą się, gdzie w pałacu Jana III można podziwiać prawdziwe cuda wykonane rękami hafciarek oraz sami spróbują stworzyć własne dzieła. W trakcie warsztatów dzieci nauczą się wyszywania cyferek.

19 marca: Literkowy zawrót głowy 

Zaprezentujemy różne możliwości podpisywania się za pomocą... igły i nici. Zajęcia będą polegały na nauce haftowania literek. Bogactwo czcionek i wzorów zachęci uczestników do tworzenia własnych, kolorowych inicjałów.

30 kwietnia, 28 maja: Zwierzaki-hafciaki

Tym razem uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jakie zwierzęta mogły mieszkać w królewskiej posiadłości i wokół niej – w ogrodach i lasach. Dzieci będą miały za zadanie z pomocą wzorników lub wyobraźni stworzyć własnego zwierzaka-hafciaka.

25 czerwca, 30 lipca: Haftujemy królewskie ogrody 

Rezydencja króla Jana III od wieków słynie z pięknych ogrodów pełnych pachnących, kolorowych kwiatów. Uczestnicy warsztatów na podstawie specjalnych wzorników wyhaftują własną wersję wilanowskich ogrodów.

27 sierpnia: Wzornikowe szaleństwo 

W pałacu i jego otoczeniu można odnaleźć mnóstwo wzorów i kolorów. Uczestnicy, po krótkim wstępie o wykorzystaniu różnych trendów w hafcie, będą mieli za zadanie odtworzyć lub wykreować własne pomysły na piękne i niepowtarzalne wzory.

24 września, 29 października: Nadworny dekorator 

Niemal na każdym dworze królewskim znajdowały się osoby odpowiedzialne za piękny wystrój apartamentów. Dekorator musiał mieć świetny gust, żeby odpowiednio dobierać wzory i kolory. Tym razem dzieci wcielą się role dekoratorów i spróbują stworzyć haftowane kompozycje, które z pewnością zachwyciłyby samego króla!

26 listopada, 3 grudnia: Świąteczne wyszywanie 

Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym szczególnie ceni się domowe ciepło, a w gronie rodzinnym przychodzi wiele pomysłów na wspólne spędzanie zimowych wieczorów. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję do niektórych z nich się przekonać, haftując świąteczne motywy na serwetach. Dowiedzą się również, jak Święta Bożego Narodzenia spędzał król Jan III z rodziną.

***

Informacji na temat warsztatów udziela:
Katarzyna Pietrzak
kpietrzak@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 27 58

Patronat medialny programów dla dzieci:

TVP ABC logo Dziecko w Warszawie logo

Podziel się:
Wykop Facebook
53_wil.1140.jpg

Portrety haftowane (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Para portretów przedstawiających Marię Leszczyńską, córkę króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego oraz jej małżonka Ludwika XV, króla Francji, wykonana została haftem półkrzyżykowym na kanwie lnianej (przeciętnie 63-65 ściegów na 1 cm2).

klub haftu baner.jpg

Klub Haftu (aktualność)

Niteczka do niteczki, cierpliwość, wnikliwość, ciekawość dotycząca estetyki i historii, wspólny czas poświęcony na ulubioną, odprężającą, wspierającą koncentrację czynność – zapraszamy do Klubu Haftu!

zabawki krolewicow.jpg

Zabawki dzieci królewskich w XVII wieku (artykuł, Silva Rerum)

Czym bawili się przyszli monarchowie, gdy jeszcze nie potrafili stanąć o własnych siłach, widzimy na portrecie Stanisława Leszczyńskiego, z przełomu …