UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Opublikowany w 1783 roku "Kucharz doskonały" to druga wydana drukiem polska książka kucharska. Styl Wojciecha Wielądki i jego opis kuchni różni się bardzo od "Compendium ferculorum", słynnego dzieła Stanisława Czernieckiego, kuchmistrza rodu Lubomirskich i niedawno odkrytej "Mody bardzo dobrej smażenia różnych konfektów", spisanej w latach 80. XVII wieku przez anonimowego kucharza związanego z dworem Radziwiłłów.Wystawa rekonstrukcji ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku | do 31 października

aktualność

Wystawa ubiorów dziecięcych_plakat.jpg

Wamsy, szustokory, żupan i kontusz, sukieneczki, maleńkie mitenki, czepeczki i buciki… to wszystko zobaczymy na niezwykłej wystawie ubiorów dziecięcych w Muzeum Pałacu w Wilanowie!

Wystawa jest efektem konkursu „Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku” organizowanego w ramach projektu „Wilanów dla Młodych Talentów”. Młodzi uczniowie i absolwenci szkół krawieckich oraz pasjonaci krawiectwa historycznego przygotowywali swoje prace, czyli rekonstrukcje historycznych strojów dla dzieci. Zadanie konkursowe polegało na jak najwierniejszym odtworzeniu ubioru dziecięcego – zgodnie ze stylem i gustem wybranej epoki. 

Aby uczestnikom łatwiej było się zmierzyć z trudnym i wymagającym zadaniem konkursowym, pracownicy Muzeum Pałacu w Wilanowie wraz z partnerami z Muzeum Narodowego w Warszawie przygotowali liczne wykłady, warsztaty i konsultacje. Uczestniczący w nich młodzi artyści mieli okazję obejrzeć zabytkowe tkaniny i ubiory dziecięce, poznać sekrety dawnego kroju i szycia oraz sposoby wykończenia ubiorów, przeanalizować zmiany konstrukcyjne zachodzące w modzie na przestrzeni wieków, a także obejrzeć akcesoria mody dziecięcej. Mogli zdobyć wiedzę na temat sposobów odtwarzania dawnych ubiorów z wykorzystaniem współczesnych tkanin i pasmanterii.

Ekspozycja prac we wnętrzach pałacu wilanowskiego to wielki prestiż i wyróżnienie dla młodych twórców, którzy podjęli trud na rzecz własnego rozwoju i znaleźli interesujący sposób na realizację swoich marzeń oraz pasji, odtwarzając dziecięce ubiory z minionych epok.

___________________________________________________________________________

Termin: 19 czerwca – 31 października 2019 r.
Miejsce: wybrane sale w pałacu
Wstęp: Wystawa można oglądać na trasie 1 i 2.
Wstęp w cenie biletu do pałacu (trasa 1 i 2) | 30 zł – zwykły, 20 zł – ulgowy,
w czwartki – na trasę 1 wstęp bezpłatny, na trasę 2 | 15 zł – zwykły, 10 zł – ulgowy

___________________________________________________________________________ 

KONTAKT

Maria Zielińska
m: mzielinska@muzeum-wilanow.pl

Podziel się:
Wykop Facebook
ubiory na dworze jana iii konkurs baner.jpg

Ubiory na dworze króla Jana III (artykuł)

Haftowane szustokory, atłasowe żupany i wytworne suknie ożywiają i napełniają atmosferą epoki apartamenty królewskie, dając nam wyobrażenie o mieszkańcach pałacu i gościach, którzy bywali na dworze króla Jana III w Wilanowie. Odtworzone stroje historyczne i współczesne kreacje to efekt pracy uczniów i studentów, uczestników konkursu „Ubiory na dworze króla Jana III”.

M.BersonSygn.K.ZinnPortr.KrólewiczaWładysł.Zygm.WazyW1596roku_kop.portr.zPinakotekiMonachijskiej1885_Muz.Nar.wWawie_fot.muzeum.JPG

Milusińscy w sukienkach, czyli ubiory chłopięce w XVII w. (artykuł, Silva Rerum)

Na portrecie jednorocznego królewicza Władysława Zygmunta Wazy pędzla Martina Kobera (1596 r.) ukazano modela w chłopięcym stroju uszytym zgodnie ze …