PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska
nieslyszacy
PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska

Cicha noc w pałacu | warsztaty i spotkania online | cały grudzień!

aktualność

święta, boże narodzenie2.jpg

Już wkrótce najpiękniejsze święta w roku – święta Bożego Narodzenia!

W oczekiwaniu na ten magiczny czas i w poszukiwaniach bogactwa tradycji świątecznych warto zawitać do Wilanowa chociażby online. Serdecznie zapraszamy! Przygotujmy się do świąt iście po królewsku!






 

Zachęcamy do wydrukowania i samodzielnego ozdobienia wilanowskich kartek pocztowych, które można podarować bliskim!

Zastawa stołowa w świątecznej odsłonie

Przygotowując wieczerzę wigilijną, sięgamy po to, co mamy najlepszego. Przystrajamy mieszkanie, wyjmujemy zastawę „na specjalne okazje”, ubieramy się odświętnie. Nie inaczej było w XIX wieku. Czy potrafilibyśmy się jednak odnaleźć przy świątecznym stole hrabiostwa Potockich? Niektóre elementy zastawy są dość zaskakujące...

Termin: 16 (część I) i 23 (część II) grudnia, godz. 18.00
Wstęp: wolny
Dla kogo: dorośli, młodzież
Miejsce: strona muzeum na Facebooku
Prowadzenie: dr Joanna Paprocka-Gajek

Świąteczny koncert kolęd

Koncert świątecznych pieśni i kolęd w wykonaniu chóru dziecięcego Artos.

Termin: 24 grudnia, godz. 15.00
Miejsce realizacji: strona muzeum na Facebooku
Udział: bezpłatny

Przyrodnicze inspiracje na święta

Wilanowski_karmnik.JPG

Szyszki i gałązki drzew iglastych to piękna świąteczna ozdoba. Zapraszamy na warsztaty, w czasie których opowiemy, czym charakteryzują się różne gatunki, po jakich cechach możemy je odróżnić i jakie przykładowe drzewa iglaste zobaczymy w wilanowskich ogrodach. Na koniec zaprezentujemy pracę plastyczną inspirowaną omawianymi gatunkami. Przygotujcie papier kolorowy, brystol, ołówek, klej oraz nożyczki i wykonajcie ją razem z nami.

Termin: 5 grudnia

Zimowe spotkanie z ptakami

Sikorki, mazurki, kowaliki, grubodzioby, a także kosy, sójki, dzięcioły – tak wiele ptaków odwiedza nasze karmniki! Jak je odróżnić? Na co zwracać uwagę? W czasie spotkania opowiemy o ptakach, które zimą można zobaczyć w parkach i ogrodach. Poruszymy także ważny temat dokarmiania ptaków. Opowiemy, jak to robić, by im pomagać, a nie szkodzić.

Termin: 8 grudnia

Marcepan dobry na wszystko

świąteczne warsztaty kulinarne dla rodzin online 

Marcepan dobry na wszystko, Osias_Beert, Still life of porcelain vessels containing sweets.jpg

Mało kto wie, że marcepan jeszcze w XVI wieku mogli wytwarzać tylko aptekarze, bo traktowany był jak… lekarstwo. Wielu monarchów europejskich nie mogło się obyć bez marcepanowych dzieł na swoich ucztach. Jako że przygotowywano go z drogocennych składników, zawsze kojarzył się z czasem świątecznym. Zapraszamy na rodzinne warsztaty kulinarne online, na których nauczymy przygotowywać świąteczny marcepan, pełen aromatycznych nut.

Termin: 13 grudnia

Dawnej wigilii smak

świąteczne warsztaty kulinarne dla dorosłych online

Dawnej wigilii smak, Jacob-van Foppens.Jpg

Już po raz siódmy spotkamy się przedświątecznie. W tym roku – wyjątkowo online – również będziemy starali się inspirować kuchnią polską. A jeśli tradycja, to oczywiście musi być karp. Spróbujemy go odczarować jako rybę tylko świąteczną i nudną. Pokażemy kilka dodatków, które w ciągu wielu lat, wieków przestały kojarzyć nam się z tymi najpiękniejszymi ze świąt. A więc migdały, kasztan oraz jarmuż. Będzie lekkostrawnie, finezyjnie i kolorowo. Do zobaczenia!

Termin: 13 grudnia

Wszyscy wszystkim ślą życzenia…

O zwyczaju wysyłania kartek świątecznych

Kartki świąteczne, fot. Michał Kawka.JPG

W okresie świąt Bożego Narodzenia wszyscy składamy sobie życzenia, ale powoli odchodzimy od tradycyjnych form. Coraz częściej wysyłamy życzenia elektronicznie. Niewiele już osób kultywuje piękny zwyczaj przesyłania ich w formie papierowej. A przecież własnoręcznie wykonana kartka świąteczna z odręcznym pismem, wysłana przed świętami, to najlepszy podarunek, jaki możemy sprawić bliskiej osobie. Nie możemy też zapominać, że życzenia od stuleci były traktowane w naszej kulturze w sposób szczególny, z uwagi na moc sprawczą słowa. Dlatego zawsze powinny być przemyślane i przekazywane w unikalnej formie. Sam zwyczaj wysyłania kartek świątecznych zawdzięczamy niezwykle barwnej postaci, jaką był sir Henry Cole. W trakcie spotkania zaprezentujemy okoliczności, w jakich zrodził się pomysł na taki sposób przekazywania sobie życzeń bożonarodzeniowych, opowiemy o wynalazku, który spopularyzował ich wysyłanie oraz o pocztówkowym szaleństwie, które ogarnęło Stany Zjednoczone. Przekonamy się także, czy znany od przeszło stu lat zwyczaj wysyłania pocztówek świątecznych miałby szanse zaistnieć co najmniej dwa stulecia wcześniej. Jaką kartę świąteczną i do kogo mógłby wówczas wysłać np. król Jan III? Dla uczestników spotkania, którzy pragną podtrzymać piękną tradycję wysyłania kart świątecznych, mamy iście królewską niespodziankę!

Terminy: 14–18 grudnia

Przystrój dom na święta – inspiracje florystyczne  

święta, boże narodzenie1.jpg

Nic tak nie wprawia w świąteczny nastrój jak odpowiednio przyozdobione otoczenie. Zanim zabierzemy się za ubieranie choinki, zapraszamy do przygotowania adwentowego wianka. Dekorując nasze domy, sięgniemy także do polskich tradycji i przygotujemy podłaźnik.

W świat bożonarodzeniowych dekoracji zabierze nas mistrzyni florystyki Joanna Lewandowska. Dziękujemy również Gospodarstwu Ogrodniczemu Królikowscy za dostarczenie cymbidium wykorzystanego w kompozycjach.

3 grudnia: Adwentowe wianki
10 grudnia: Korona z kwiatów, słomiany król i choinka
17 grudnia: Podłaźnik z piernikami

Najpiękniejsze świąteczne opowiastki

Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia może upłynąć pod znakiem magicznych opowiastek. W świąteczny nastrój wprowadzą nas zabawne i poruszające historie o zwyczajach świątecznych i o tym, co tak naprawdę liczy się najbardziej w naszym życiu.

Najpiękniejsze świąteczne opowiastki do posłuchania i obejrzenia zaprezentuje Ewelina Jarnutowska.

Terminy: 6, 13, 20 grudnia

Przystrój dom na święta – warsztaty

W przedświąteczny tydzień zachęcamy do spotkania online  z mistrzynią florystyki Joanną Lewandowską.  Razem stworzymy świąteczny stroik z świecami, pełen smakowitych ozdób.

Termin: 19 grudnia, godz. 11.00

Wykorzystane materiały:

  • 15 drobnych gałązek jodły (sosny, tui – wedle uznania, może być także miks); 2 gałązki eukaliptusa; 3 mandarynki; 6 pierniczków w dowolnym kształcie; 5 orzechów włoskich; 5 anyżowych gwiazdek; 8 krótkich kawałków laski cynamonowej; 2 lizaki laska Mikołaja lub bombki w tym samym kształcie; 5 małych, sosnowych lub modrzewiowych szyszek; ok. 3 metrów ozdobnej wstążeczki; 
  • naczynie ceramiczne ok. 0,3–0,5 l; pistolet na klej sylikonowy lub klej szybkoschnący; taśma klejąca; 2 świece stołowe; 2 trzymadła na świece stołowe (lub ewentualnie 6 długich wykałaczek); 1/3 gąbki florystycznej do roślin żywych lub aluminiowa staka o oczkach ok. 2 cm lub drut.

Staropolskie ucztowanie | Przy świątecznym stole

Święta są czasem szczególnym, magicznym. Każdy element uczty świątecznej przepełniony jest  symboliką. Opowiemy o obyczajach i tradycjach związanych ze stołem, jakie panowały w XVII wieku. Zajrzymy na świąteczny stół króla Jana III, a także przybliżymy regionalne potrawy świąteczne.

Termin: 19 grudnia

Misterium szopki bożonarodzeniowej

szopka, boże narodzenie.jpg

Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez szopek znajdujących się w kościołach i w naszych domach. Przypominają nam one o wydarzeniu sprzed ponad 2000 lat – o cudzie narodzin Chrystusa w grocie betlejemskiej. Tradycja wiąże zwyczaj ich ustawiania ze św. Franciszkiem z Asyżu. To właśnie ów święty, pragnąc przybliżyć wiernym tajemnicę przyjścia na świat Zbawiciela, 24 grudnia 1223 roku, w grocie nieopodal miejscowości Greccio, stworzył inscenizację tego wydarzenia z udziałem okolicznych mieszkańców. Do Polski zwyczaj ten dotarł już w XIII wieku. Od tego czasu szopka ewoluowała. Rolę pierwszoplanową zawsze odgrywa jednak Dzieciątko w żłóbku, któremu towarzyszy Matka Boska i św. Józef oraz aniołowie. Pokłon składają trzej królowie ze Wschodu z darami i pasterze. W szopce obecny jest też wół i osioł. W trakcie spotkania szczegółowo omówimy symbolikę postaci i zwierząt, by jeszcze lepiej zrozumieć misterium Narodzenia Pańskiego.

Dla uczestników, którzy pragną kultywować zwyczaj stawiania szopek, mamy niezwykłą propozycję!  Zachęcamy do zakupu drewnianej szopki, którą będzie można samodzielnie złożyć i udekorować dowolną techniką. Szopkę można kupić w sklepie internetowym muzeum w cenie 45 zł.

Terminy: 19 i 20 grudnia


Aby wziąć udział w spotkaniach online, wystarczy przed rozpoczęciem kliknąć zamieszczony link i postępować zgodnie z  informacjami podanymi w instrukcji logowania. Do udziału w spotkaniach konieczne jest łącze internetowe oraz komputer lub smartfon.

Regulamin organizacji zajęć online oraz instrukcja logowania dostępne poniżej:


Szczegółowe informacje:

m: bilety@muzeum-wilanow.pl

t: 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9–16)


Realizacja działań online w ramach programu „Kultura Dostępna”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Kultura Dostępna logo 

2020-11-30
silvarerum_zbiorcze.web_2020-S.jpg

Tylko do 20 grudnia przedświąteczna wyprzedaż książek!

Do 20 grudnia trwa przedświąteczna wyprzedaż książek. Przygotowaliśmy kilkadziesiąt propozycji po polsku i angielsku w atrakcyjnych cenach. Zapraszamy do księgani online: sklep.wilanow-palac.pl

C116542.jpg

Skarby z kolekcji wilanowskiej – opowieści kuratorskie

Cenne, intrygujące i z ciekawą historią – właśnie o takich przedmiotach chcemy opowiedzieć w trakcie spotkań online, które poprowadzą historycy sztuki i konserwatorzy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Razem z nimi będziemy mogli zobaczyć, czy rzeczy piękne mają równie bogate wnętrze, czy malowane lico…  Zapraszamy na stronę muzeum na Facebooku.

35_sztuka-rubens1599.jpg

Boże Narodzenie w staropolskiej tradycji

Oczywiście do tak ważkich świąt przygotowywano się już dużo wcześniej, bo od lata. Wówczas to trzeba było nazbierać grzybów w …

madonna_z_dzieciatkiem_i_janem_chrzcicielem_na strone

Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem

Obraz łączony z twórczością znakomitego malarza florenckiego, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Andrea d’Agnolo, a nazywano go del Sarto ze względu na to, że jego ojciec był krawcem. Podobna kompozycja przypisana Franciabigiowi, przyjacielowi del Sarta została odnotowana w 1970 r. w Heim Gallery w Londynie.

Boże Narodzenie i Zwiastowanie.jpg

Zwiastowanie i Boże Narodzenie

Stanowiące komplet dwie kompozycje ilustrujące wielkie wydarzenia historii Zbawienia, Zwiastowanie Najświętszej Marii Pannie i Narodzenie Chrystusa, ujmują prostotą i szczerością …

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum w Internecie

Organizator

Partnerzy

Sponsorzy

Idea & Design
Copyright © Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie internetowej oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych Użytkowników. Pliki cookies mogą Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptują Państwo stosowanie plików cookies. Potwierdzam, że aktualne ustawienia mojej przeglądarki są zgodne z moimi preferencjami w zakresie stosowania plików cookies. Celem uzyskania pełnej wiedzy i komfortu w odniesieniu do używania przez nas plików cookies prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.

✓ Rozumiem