Anioł Stróż
karta katalogowa kolekcji
Malarstwo
Domenico Zampieri zw. Domenichino, kopia warsztatowa ?
Włochy
1615-1641 ?
Olej, płótno
132 x 100 cm
Wil.1713
Stanisław Kostka Potocki zwrócił uwagę na ten obraz i nabył go do swojej kolekcji, dlatego, że uważał go dzieło wykonane przez Domenichina (1581-1641), cenionego przedstawiciela szkoły bolońskiej. Później sądzono, że jest to osiemnastowieczna kopia oryginału wykonanego przez tego mistrza, który obecnie znajduje się w Museo Nazionale Capodimonte w Neapolu (olej, płótno, 249 x 210 cm; sygnowany i datowany 1615). Malarz wykonał szereg rysunków przygotowawczych do tej kompozycji, których część przechowywana jest w liczbie sześciu w Zamku Windsor pod Londynem oraz pojedyńcze w kolekcjach Fundacji Teylera w Haarlemie oraz w Gabinetto Nazionale delle Stampe w Rzymie.
Około 1708 r. oryginalne dzieło Domenichina zostało obcięte u góry, w partii nieba, z przedstawieniem Boga Ojca. Wiadomość ta ma szczególne znaczenie w związku z odkryciem dokonanym w trakcie konserwacji wilanowskiego obrazu. Otóż w partii nieba odsłonięto wśród obłoków zarys postaci Chrystusa i Boga Ojca, zapewne pozostałości przedstawienia Trójcy Świętej, jak również stwierdzono dokonanie zmian w pierwotnym rysunku stóp dziecka. Odsłonięte postacie Chrystusa i Boga Ojca są bardzo zbliżone do ich wyobrażeń na trzech rysunkach z kolekcji w Windsorze. Nie wykluczone, że obraz był rozpoczęty w pracowni Domenichina, czyli między 1615 a 1641 r., a ukończony przez jego współpracownika lub ucznia. Możliwe, że nastąpiło to po śmierci Domenichina w drugiej połowie XVII w.
Krystyna Gutowska-Dudek
Polecane
Wszystkim wstęp wolny
Stanisław Kostka Potocki tworzył swoją kolekcję ze znawstwem i pasją. Dobierał dzieła tak, by dały one wyobrażenie o wszystkich okresach i stylach na przestrzeni wieków. W 1805 roku otworzył muzeum w pałacu wilanowskim, dostępne dla wszystkich. Dzieła sztuki miały służyć nie tylko edukacji artystycznej, ale również kształtować gusta estetyczne współczesnych Polaków. Tak jest do dziś.
Skąd się wzięło muzeum?
Wyraz muzeum miał w czasach starożytnych inne znaczenie niż dziś. Museion to przybytek Muz. Czasami w Grecji nazywano tak zarośla, …