Pas kontuszowy
karta katalogowa kolekcji
Rzemiosło artystyczne
Szczepan Filsjean
Polska, Kobyłka
1787–1792
Jedwab, nić srebrna, nić złota, tkanie
412 x 39,5 cm
Wil.5084
Sygn.: S. Filsjean kobyłki
Pas kontuszowy, jednostronny. Na głowach po trzy medaliony, utworzone z liści palmowych. Pośrodku każdego medalionu mniejsze pole z ornamentem geometrycznym. Wciąż, czyli środkowa część pasa, jednakowy na całej długości, podzielony na kwatery wypełnione stylizowanymi kwiatkami. Między kwaterami wąskie pasy ornamentalne z motywami geometrycznymi. Bordiura pasa wypełniona szlakiem ze stylizowanych kwiatów. Pas jednolity, mógł być używany na prawej i lewej stronie, z wyraźnie mniej widocznym wzorem po stronie lewej. Po prawej stronie między motywami kwiatowymi błyszczące fragmenty tła w kolorze złotym i srebrnym. Pas sygnowany S. Filsjean kobyłki. Sygnatura wiązana z manufakturą pasów jedwabnych francuskiego tkacza Szczepana Filsjeana w Kobyłce pod Warszawą.
Anna Ekielska
Polecane
Pas kontuszowy S. Filsjeana. Cenny zakup do zbiorów wilanowskich
Studia Wilanowskie, 1999 r. T. XII Zakupiony we wrześniu 1994 roku w antykwariacie DESA w Warszawie polski pas kontuszowy wzbogacił zbiory …
W kontuszu i peruce, czyli strój mieszany
Andrzej Frycz Modrzewski nie mógł wyjść ze zdziwienia, jak wielka różnorodność w strojach panowała za jego czasów – i to …