20 października świętowaliśmy Dzień Krajobrazu. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Drzewo w krajobrazie”. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie opiekuje się zarówno dziedzictwem kulturowym, jak i przyrodniczym. Dlatego też bez wahania włączyło się w obchody koordynowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Zapraszamy do wspólnego świętowania z okazji Dnia Krajobrazu i korzystania z przygotowanych przez nas propozycji – nie tylko 20 października:
- Gra terenowa „Botaniczna odyseja” – przygotowana z myślą o najmłodszych karta do gry terenowej, którą można pobrać TUTAJ. Wraz z nią poznasz gatunki najciekawszych drzew występujących w parku wilanowskim.
- Nowa aplikacja „Drzewa wilanowskich parków i ogrodów” – do przeglądania TUTAJ. Przeznaczona dla młodzieży i dorosłych ścieżka pozwoli odbyć wirtualny spacer śladem wilanowskiej dendroflory albo posłuży jako przewodnik po wilanowskich ogrodach. Dzięki niej, odnajdując kolejne punkty na szlaku, przyjrzycie się uważnie wspaniałym drzewom królewskiej rezydencji i dowiecie się więcej o sztuce ogrodowej.
- Mapy pałacu i parku w Systemie Informacji Przestrzennej – zawierają informacje dotyczące terenu, budynków, parku, obiektów architektonicznych, rzeźby ogrodowej, elewacji, wnętrz, drzew i krzewów oraz wyniki badań archeologicznych, to prawdziwe kompendium wiedzy przypisanej do konkretnych miejsc znajdziecie TUTAJ.
Unikatowy krajobraz dawnej królewskiej rezydencji króla Jana III w Wilanowie, łączący wartości natury i kultury, chroniony jest na różne sposoby. Występują tu rezerwat przyrody Morysin, użytki ekologiczne i pomniki przyrody, ustanowiony jest Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu – czyli formy ochrony przyrody – jak też formy ochrony zabytków, takie jak Wilanowski Park Kulturowy, pomnik historii i obiekty wpisane do rejestru zabytków.
Troszczmy się o otaczające nas dziedzictwo w sposób świadomy! Warto to robić nie tylko z obowiązku, (podnoszenie świadomości dotyczącej wartości krajobrazu wynika z Europejskiej Konwencji Krajobrazowej), lecz przede wszystkim dla lepszego poznania i zrozumienia otaczającego nas świata. Zacznijmy zaś od przyjemności – aktywnego uczestnictwa w poznawaniu najbliższego krajobrazu. Zachęcamy za napisem na pergoli prowadzącej do ogrodów wokół pałacu wilanowskiego: „Ducite solicitae quam iucunda oblivia vitae” – czyli: rozważcie miłe zapomnienie o życiu pełnym trosk!