Botaniczna odyseja | rodzinne gry terenowe
Zmień zwykły spacer po ogrodach w botaniczną przygodę!
Podróż do świata drzew
Zapraszamy do udziału w grze, dzięki której nauczysz się rozpoznawać różne gatunki parkowych drzew. Podczas wyprawy spotkasz zarówno stałych bywalców leśnych ostępów, jak i zamorskich przybyszów. Wybierz się w niezwykłą dendrologiczną podróż! Wiosną, latem i jesienią szczególną uwagę zwrócimy na liście, a zimą, kiedy liście opadną, porównamy ich pokroje, pączki oraz korę.
Zabierz na spacer do ogrodów mapy, dzięki którym poznasz cechy charakterystyczne wybranych gatunków drzew. Wędruj zaznaczoną trasą i zatrzymuj się we wskazanych punktach. Wyznaczają one miejsca, gdzie rosną okazy. Odnajdź opisy, które się do nich odnoszą, i spróbuj rozszyfrować zagadkę dendrologiczną!
Pobierz dendrologiczne karty do gry:
LIŚCIE
Zagraj w okresie: od maja do listopada
KORA
Graj cały rok!
Podróż do świata roślin egzotycznych
Dawno, dawno temu świat przemierzali odkrywcy, badacze i poszukiwacze przygód. Nie było wtedy dokładnych map, zdjęć satelitarnych, ba! – nawet niektóre lądy nie były jeszcze odkryte. Na załogi przybijających do nich statków czekały niezwykłe widoki, nieznane kultury zamieszkujących tam ludzi, niespotykane dotychczas gatunki zwierząt i roślin.
Niezwykłość i różnorodność napotykanych cudów natury wzbudziły modę na tworzenie kolekcji przyrodniczych, w tym także botanicznych. Śmiałkowie, zwani niekiedy łowcami roślin, przywozili okazy do kolekcji mieszczących się w ogrodach botanicznych lub przy rezydencjach zamożnych osób. Wielu władców szczyciło się egzotycznymi roślinami będącymi chlubą ich ogrodów. Niezwykłą kolekcję takich roślin można było dawniej zobaczyć także przy pałacu w Wilanowie. Obecnie kontynuujemy tę tradycję: w ciepłych miesiącach te przyrodnicze skarby w ozdobnych donicach wystawiane są ze szklarni do ogrodów. Skąd sprowadzano te niezwykłe rośliny? Co jest w nich szczególnego? Ruszajmy w drogę! Czeka nas niezwykła podróż w czasie i przestrzeni.
Kto chce się zaokrętować na botaniczną podróż przez morza i oceany? Na śmiałków czeka karta wyprawy, do pobrania tutaj:
Zagraj w okresie: od czerwca do września
Życzymy dobrej zabawy w wilanowskich ogrodach!
Polecane
Książkowe przewodniki dla najmłodszych – zwiedzaj z nimi pałac, ogrody i rezerwat przyrody Morysin!
Wyrusz całą rodziną na pełne przygód spacery po pałacu, parku i rezerwacie przyrody Morysin! Pomogą Wam w tym książkowe, pięknie …
Drzewa pomnikowe w Wilanowie
Wstępna analiza fenologiczna drzew pomnikowych Jedną z części projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” były …
Drzewa Sobieskiego w Konopiskach
W cieniu wiekowych drzew
Stałym elementem dworskich ogrodów był sad, czasem przekształcany – jeśli były ku temu wystarczające środki – w skupiska rzadkich drzew …
Jan III Sobieski sadzący drzewa w Wilanowie
Jan III Sobieski, będąc hetmanem i marszałkiem, a później królem, nie przestał się interesować najdrobniejszymi szczegółami, dotyczącymi gospodarki w jego …