© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   25.05.2021

Po wiedzę! Podróże z Janem Sobieskim | lekcje online

Zapraszamy uczniów klas III−VI na zajęcia online w formie gry fabularnej – wspólnie udamy się śladami niezwykłej podróży Jana Sobieskiego! Spotkania będą okazją do poszerzenia słownictwa dotyczącego kultury staropolskiej, podróżowania i edukacji oraz nazewnictwa przyrodniczego. Zastanowimy się też, jak poznawanie innych kultur wzbogaca naszą.

Dziś podróżujemy w pośpiechu. Obrazy z pałacu nakładają się na wspomnienia z zamku, mieszają się z wrażeniami z kolejnego muzeum. Wszystko jest warte zobaczenia, a harmonogram wycieczki napięty. Wędrówka Jana Sobieskiego po Europie trwała dwa lata. Razem z bratem i kompanami podróży mieli czas, by dokładniej przyjrzeć się obcym krajom. Jakie przygody przeżywali i jakie nauki wyciągnęli? – przekonamy się, towarzysząc przyszłemu królowi w wyprawie po wiedzę!

Zapraszamy:

  • szkoły polonijne,
  • rodziny repatriantów,
  • klasy, do których uczęszczają dzieci z innych krajów, szczególnie Ukrainy.

Tematy

Czego Jaś się nie nauczy…

Jan Sobieski przez całe życie interesował się nowinkami naukowymi, a kiedy tylko mógł, sięgał po książkę. Czy tego nauczył się w domowym zaciszu w Żółkwi, czy też może w Krakowie? Razem z Jasiem i Marasiem, jak czule nazywał synów Jakub Sobieski, zmierzymy się z surowymi nauczycielami XVII-wiecznymi, przekonamy się, że łacina wcale nie jest językiem martwym oraz dowiemy, dlaczego w podróż warto zabrać ze sobą wannę. I tak, będzie praca domowa!

Listy z podróży

Podróżowanie po XVII-wiecznej Europie z pewnością było ekscytujące, ale i niebezpieczne. Na drogach grasowali zbójcy, w nieprzebytych lasach łatwo było się zgubić, a karczmarze nieraz zawyżali ceny dla gości z dalekich krain. Jeśli uda się nam wyjść cało z opresji, trzeba będzie, zgodnie z nakazem ojca, wszystko opisać w listach. Tylko jak to zręcznie ująć, by rodzice z przyjemnością czytali nasze opowieści przy kominku w Żółkwi albo z dumą pokazywali co lepsze fragmenty sąsiadom?

Kogo dziwi wielbłąd?

Podróżnicy zwykle zwracają uwagę na to, co w jakiś sposób zaskakuje. Mogą to być budowle niezwykłych rozmiarów, stroje i zwyczaje innych ludów, rzeczy piękne i kosztowne, jak również przyroda i krajobrazy. Co wprawiało w zdumienie wędrowców z Rzeczypospolitej? Jakie rośliny i zwierzęta po raz pierwszy zobaczyli w Amsterdamie? A czy dla Was wielbłąd jest zwierzęciem egzotycznym? Przybliżymy nieznane jeszcze w tamtym czasie pojęcia gatunków obcych oraz inwazyjnych, które dzisiaj mają ogromne znaczenie.

Czy Król Słońce olśniewa?

Francja Ludwika XIV była potęgą, a Król Słońce wyznaczał trendy w całej Europie. Czy tak było również w czasie, gdy młodzi Sobiescy przybyli do Paryża? Z pewnością znaleźli w kraju nad Sekwaną wiele rzeczy godnych uwagi, między innymi taniec…

W Wilanowie króla Jana III

Spotkanie z dawnymi towarzyszami zagranicznych wojaży z pewnością ucieszy króla. Nie jest on już niesfornym Jasiem, ale poczucie humoru, zamiłowanie do tańca i gry w karty nie opuściły Jego Wysokości. Zapowiada się dzień pełen atrakcji i nasza pomoc z pewnością się przyda. Przy okazji zwiedzimy królewską rezydencję, sprawdzimy, czy słusznie nazywają Wilanów „małym Wersalem”, a może odkryjemy w pałacu wpływy innych kultur…


Można zamówić wybrane tematy lekcji online bądź skorzystać z całego cyklu.  Zajęcia pozwalają na realizację założeń podstawy programowej dla szkół polonijnych z zakresu tworzenia wypowiedzi (zarówno mówienia, jak i pisania), wiedzy o Polsce, w tym przybliżenia postaci Jana Sobieskiego, kwestii związanych ze szkodliwością stereotypów, tożsamością i wielokulturowością, a także znajomości przyrody polskiej.


Zaplanuj podróż z Janem Sobieskim

A może by tak zaprosić króla Jana III w swoje rodzinne strony? Podpowiadamy, jak samodzielnie przygotować odpowiednią mapę i przewodnik po swojej okolicy!

Zobacz, jak zaplanować podróż z Janem Sobieskim.


Rezerwacja:

t: 798 290 977 (pon.–pt., godz. 9–16)
m: bilety@muzeum-wilanow.pl

Kontakt: Małgorzata Ziemińska, m: mzieminska@muzeum-wilanow.pl, t: 505 405 506

Koszt: 200 zł od grupy
Czas trwania: około 45 minut

Po telefonicznym lub mejlowym ustaleniu terminu Biuro Rezerwacji prześle opiekunowi grupy link, pod którym odbędzie się lekcja online. Prosimy o rozesłanie informacji i linku uczniom. W zajęciach można wziąć udział za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Zachęcamy nauczycieli do wspólnego uczestniczenia.


Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU


Prosimy o zapoznanie się z regulaminem organizacji zajęć online oraz instrukcją logowania: