UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Sebastian Gawarecki, Diariusz drogi

Diariusz podróży Marka i Jana Sobieskich po Europie w latach 1646–1648 dokumentuje ważny okres w kształtowaniu się osobowości przyszłego władcy Rzeczypospolitej. Dzieło napisane przez opiekuna młodych podróżników Sebastiana Gawareckiego ma jeszcze dodatkową wartość: pokazując, na co ówcześni polscy podróżnicy zwracali uwagę, pozwala wniknąć w ich sposób pojmowania świata.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Anagrammata in Coronationem Auspicatissimam utriusque Sacrae Regiae Majestatis

Sobiesciana

Anagram z okazji koronacji Jana Sobieskiego napisany został przez Arnolda Ehlera – jurystę pochodzącego ze znacznego rodu gdańskiego. W tekście król zostaje porównany do słońca, rozpraszającego ciemności i nieszczęścia, zwycięzcy przynoszącego korzyści ojczyźnie. Zgodnie z ówczesną modą autor obficie wykorzystuje motywy antyczne, wysławiając odwagę i zasługi króla, walczącego nie tylko o dobrobyt, ale i pokój w Rzeczypospolitej. Poniżej zamieszczony jest również anagram na cześć Marii Kazimiery.

Utwory znajdują się w tomie odpisów dokumentów z końca XVII wieku dotyczących historii Gdańska i Rzeczypospolitej. Rękopis należał do rodziny Weickhmannów, do Biblioteki przekazany został wraz ze spuścizną profesora Franza Antona Menge (1808-1880), gdańskiego przyrodnika.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook