UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Figurka boga Shou Xing

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Rzeźba
Chiny
Okres Kangxi (1662-1722)
Kryształ górski
22,5 x 14 cm
Wil.3757

Figurks_z_kryształu_góskiego2

Charakterystyczna postać Shou Xing – starca w obszernej szacie, z dużą owalną głową i długą brodą, trzymającego w ręku brzoskwinię – wyrzeźbiona jest z kryształu górskiego. Figurka ta mogła być przeznaczona do domowego ołtarza, może też być zaliczana do grupy przedmiotów – ciekawostek „ze stołu uczonego”. Shou Xing (Shou Lao) jest bogiem nieśmiertelności i starości, należy do chińskiej taoistycznej gwiezdnej trójcy bogów pomyślności nazywanej San Xing. Zwykle ukazywany jest z brzoskwinią nieśmiertelności w dłoni, czasem towarzyszy mu żuraw albo jeleń. Pozostali bogowie z tej trójcy to Fu Xing Shou, bóg szczęścia, i Lu Xing, bóg dobrobytu. Przedstawienia ukazujące całą trójcę bogów wyrażają trzy podstawowe atrybuty dobrego życia według tradycji chińskiej.

Figurka pochodzi z kolekcji Stanisława Kostki Potockiego. W książce „O sztuce u dawnych, czyli Winkelman polski” pisząc o sztuce chińskiej wspomniał: (…) znajdują się także, lecz nader rzadko kryształowe chińskie figury. Sam taką przeszło 9 calową posiadam z najczystszego kryształu na podstawie, a raczej małej ametystowej skale stojącą.

Anna Ekielska

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
45_zrzut_europadochin.jpg

Europa dąży do Chin (e-learning)

Wysiłki misjonarzy Towarzystwa Jezusowego, w tym również Polaków, odegrały szczególną rolę w przekazywaniu zachodniej wiedzy, nauki i kultury Chińczykom. Trzeba pamiętać, że początkowo, zamknięte dla cudzoziemców Chiny surowymi karami i okropnościami więzień odstraszały nawet najodważniejszych. To jezuici zbudowali podwaliny pod szerzenie chrześcijaństwa w Państwie Środka.

45_zrzut_chinois.jpg

Fascynujący Daleki Wschód (e-learning)

Wilanowska kolekcja sztuki dalekowschodniej jest niezwykłym zbiorem, świadectwem poszukiwań, fascynacji, gustów XVII-, XVIII- i XIX-wiecznych kolekcjonerów. Kolekcja ta, wystrój Gabinetów i Apartamentów Chińskich oraz niepowtarzalne wilanowskie chinoiserie są nierozerwalnie związane z historią królewskiej rezydencji i jej mieszkańcami.

53_wil.836.jpg

Kula z kości słoniowej (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Kula wykonana z kości słoniowej, rzeźbiona ażurowo, ozdobiona długim frędzlem z jedwabiu. Zawiera w sobie 13 mniejszych koncentrycznych kul, z których każda dekorowana jest innym ornamentem i porusza się niezależnie.