UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Fascynujące początki europejskiej porcelany. Barbara Szelegejd prezentuje jedne z najciekawszych dzieł z kolekcji wilanowskiej, największy w Polsce zespół kamionki Johanna Friedricha Böttgera, słynnego alchemika Augusta II Mocnego. Autorka omawia również inne wilanowskie przedmioty wykonane z czerwonej i czarnej kamionki oraz ich naśladownictwa, między innymi autorstwa tajemniczego Ignacego Ceyzika.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Kurs koronki igłowej dla początkujących | 11 maja

aktualność

koronka igłowa, fot. Nelo Kokoszka.jpg

Koronka igłowa królowała na dworach europejskich od XV wieku. Stanowiła wyrafinowaną ozdobę strojów lub przedmiotów użytku domowego. Zapraszamy do wspólnego odkrywania koronkowych historii!

Harmonogram spotkań:

2 i 9 marca 2019 r. | Teneryfka – koronka elementowa ze słonecznej Teneryfy. Wykonamy jeden element z podstawowych splotów, do wykorzystania w szerszym zakresie. Elementy można ze sobą łączyć, tworząc dowolną płaszczyznę o dowolnym kształcie. Przedstawimy teoretyczne informacje na temat bardziej skomplikowanych splotów.

23 i 30 marca 2019 r. | Reticella – przepiękna koronka włoska. Wypełnimy niewielką serwetę geometryczną siatką, tworząc koronkowe wnętrze. Przedstawimy teoretyczne informacje na temat stworzenia reticella jako oddzielnego elementu.

11 i 18 maja 2019 r. | Koronka rumuńska – pochodząca z Węgier, koronka szydełkowo-igłowa, polega na wypełnianiu igłą przestrzeni stworzonej przez sznureczek. Zaletą tej koronki jest dowolność kształtu i atrakcyjność. Często wykonywano z niej suknie ślubne. Wykonamy małą serwetkę z zaproponowanego lub własnego wzoru. Przedstawimy teoretyczne informacje na temat bardziej zaawansowanych wypełnień.

1 i 8 czerwca 2019 r. | Koronka armeńska – pochodzi z Armenii, zwana koronką pętelkową. Wykonywana tylko za pomocą igły, o bardzo delikatnym wyglądzie. Wykonamy mały okrągły element, by nauczyć się wiązania pętelek. Przedstawimy teoretyczne informacje na temat bardziej zaawansowanych wiązań.

15 i 29 czerwca 2019 r. | Koronka Oya – pochodzi z Turcji, odmiana koronek pętelkowych. Wykorzystamy znajomość wiązania pętelek koronki armeńskiej, by nauczyć się innych sposobów wiązania. Ozdobimy brzeg chusteczki.

________________________________________________________________________________

wystawa haftu i koronki, fot. N. Kokoszka.jpg

Godz.: 14.00–16.30 (oprócz 30 marca i 29 czerwca, kiedy spotkanie odbywa się
w godz. 16.00–18.30)

Miejsce: Stary Browar, ul. St. Kostki Potockiego 11

Koszt: 100 zł za dwa spotkania

Płatność: bilety można kupić bezpośrednio w kasie lub poprzez moduł rezerwacji i sprzedaży biletów online: 

________________________________________________________________________________

Informacje: 
Nela Kokoszka 
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka[at]muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38

Podziel się:
Wykop Facebook
Dni_Wilanowa_haft.JPG

Dziecięce Atelier | warsztaty haftu | 27 kwietnia (aktualność)

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy znakomicie się bawią, gdy mają pod ręką kolorowe nici, tkaniny i igły. Zapraszamy zatem małych artystów na przygodę, dzięki której poznają przyjemność okiełznania nitkowego chaosu i malowania nie pędzlem, lecz… igłą.

Koronka klockowa, fot. Elzbieta Filipowicz.jpg

Klub Koronki Klockowej | 13 kwietnia (artykuł)

Celem działalności klubu jest zapewnienie osobom zafascynowanym techniką wykonywania koronki klockowej przestrzeni do rozwijania pasji pod okiem specjalisty. Zapraszamy do klubu!

koronka klockowa.jpg

Kurs koronki klockowej dla dorosłych | 11 maja (aktualność)

Na kursie koronczarskim przekonamy się, że wykonanie koronki – delikatnej, wyszukanej, misternej – przy odrobinie dobrych chęci jest w zasięgu naszych rąk.

WładysłIVminatur.zeZbior.Wisłockiego_Muz.XxCzartoryskich_fot.J.Żukowski.JPG

Koronki koronowanych (artykuł, Silva Rerum)

Mikołaj Rej pisał: „Z łyka forboty, szlachcic bez cnoty”. W jego mniemaniu koronki stanowiły zatem wyróżnik szlachectwa! Nie bez przyczyny …