nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Kurs koronki klockowej dla dorosłych | dwa poziomy | 10 czerwca

aktualność

koronka klockowa.jpg

Delikatne, wyszukane, misterne – to tylko niektóre z cech kojarzących się z koronkami. Na naszym kursie postaramy się przekonać Państwa, że wykonanie koronki, przy odrobinie dobrych chęci, jest w zasięgu naszych rąk.

Na warsztat weźmiemy koronkę klockową. Do Polski zawitała w XVI wieku dzięki królowej Bonie i sprowadzonym przez nią włoskim mistrzom. Swoją nazwę zawdzięcza klockom – drewnianym, podłużnym szpulkom, na które nawinięte są nici lniane, wełniane, jedwabne czy bawełniane. Wzór koronki powstaje przez przeplatanie nici nawiniętych na szpulki, według wzoru umieszczonego na specjalnej poduszce.

W czasie warsztatów zapewniamy wszystkie przyrządy i materiały konieczne do wykonania koronki.

***

„Pierwsze kroki z koronką klockową” – kurs dla początkujących

Kurs dla osób, które nigdy nie uczyły się wykonywania koronki klockowej. Muzeum zapewnia wszystkie przyrządy i materiały konieczne do wykonania koronki.

Kiedy: 18 marca, 1 kwietnia, 22 kwietnia, 6 maja, 20 maja.
Gdzie:
Wozownia.
Czas trwania:
godz. 16–19.
Zasady uczestnictwa:
opłata za cały kurs (250 zł).

„Koronka klockowa dla każdego” – kurs trzeciego stopnia

Propozycja przeznaczona dla osób, które znają podstawy wykonywania koronki klockowej lub też ukończyły prowadzone w Wilanowie kursy: „Pierwsze kroki z koronka klockową” oraz „Koronka klockowa dla każdego” etap I i II  i już dość pewnie czują się w wykonywaniu mniej skomplikowanych wzorów.

Kiedy: 18 marca, 22 kwietnia, 20 maja, 10 czerwca.
Gdzie: Wozownia.
Czas trwania: godz. 12.30–15.30.
Zasady uczestnictwa: opłata za cały kurs (200 zł).

 

Muzeum w zależności od potrzeb organizuje także kursy obejmujące kolejne stopnie zaawansowania.

***

Płatność: bilety można kupić bezpośrednio w kasie lub poprzez moduł rezerwacji i sprzedaży biletów online: 

Sprzedaż online zostanie uruchomiona 20 lutego.

Przed dokonaniem zakupu biletów przez internet prosimy o zapoznanie się z regulaminem rezerwacji i sprzedaży biletów online.

 

***

Zapraszamy do Klubu Koronki Klockowej, w którym pod czujnym okiem specjalisty można rozwijać koronkową pasję!

***

Informacje: 
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka[at]muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38

***

Zachęcamy też do przeczytania artykułu o historii koronki klockowej – zarówno w Europie, jak i w Polsce. Artykuł w formacie PDF jest dostępny do pobrania poniżej.

Podziel się:
Wykop Facebook
Klub Haftu 2.JPG

Kursy haftu dla dorosłych (aktualność)

Spowolnijmy bieg czasu i zanurzmy się w tradycję. W ramach Wilanowskiego Atelier ożywiamy dawną, wspaniałą sztukę haftu. Zapraszamy na warsztaty dla początkujących i zaawansowanych, podczas których w pałacu króla Jana III ożywa na nowo zanikająca sztuka czarowania igłą i nitką.

WładysłIVminatur.zeZbior.Wisłockiego_Muz.XxCzartoryskich_fot.J.Żukowski.JPG

Koronki koronowanych (artykuł, Silva Rerum)

Mikołaj Rej pisał: „Z łyka forboty, szlachcic bez cnoty”. W jego mniemaniu koronki stanowiły zatem wyróżnik szlachectwa! Nie bez przyczyny …

Portr.Graf.Janusz.RadziwiłłaAut.Nizen.zKręg.ŁawryPieczarskiejZdziełaT.BajewskiegoChoraeBiniSolisEtLunae1645_Gab.Star.Druk.UW_fot.Prac.Reprod.BUW.JPG

Książę Janusz Radziwiłł: między koronkami a ferezją (artykuł, Silva Rerum)

„Słynął z urody, piękności i dworskiego układu na dworze Władysława IV. Podczas bytności swojej za granicą, na dworach rozmaitych książąt, …