nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Kurs koronki klockowej dla dorosłych | dwa poziomy | 1 kwietnia

aktualność

koronka klockowa.jpg

Delikatne, wyszukane, misterne – to tylko niektóre z cech kojarzących się z koronkami. Na naszym kursie postaramy się przekonać Państwa, że wykonanie koronki, przy odrobinie dobrych chęci, jest w zasięgu naszych rąk.

Na warsztat weźmiemy koronkę klockową. Do Polski zawitała w XVI wieku dzięki królowej Bonie i sprowadzonym przez nią włoskim mistrzom. Swoją nazwę zawdzięcza klockom – drewnianym, podłużnym szpulkom, na które nawinięte są nici lniane, wełniane, jedwabne czy bawełniane. Wzór koronki powstaje przez przeplatanie nici nawiniętych na szpulki, według wzoru umieszczonego na specjalnej poduszce.

W czasie warsztatów zapewniamy wszystkie przyrządy i materiały konieczne do wykonania koronki.

***

„Pierwsze kroki z koronką klockową” – kurs dla początkujących

Kurs dla osób, które nigdy nie uczyły się wykonywania koronki klockowej. Muzeum zapewnia wszystkie przyrządy i materiały konieczne do wykonania koronki.

Kiedy: 18 marca, 1 kwietnia, 22 kwietnia, 6 maja, 20 maja.
Gdzie:
Wozownia.
Czas trwania:
godz. 16–19.
Zasady uczestnictwa:
opłata za cały kurs (250 zł).

„Koronka klockowa dla każdego” – kurs trzeciego stopnia

Propozycja przeznaczona dla osób, które znają podstawy wykonywania koronki klockowej lub też ukończyły prowadzone w Wilanowie kursy: „Pierwsze kroki z koronka klockową” oraz „Koronka klockowa dla każdego” etap I i II  i już dość pewnie czują się w wykonywaniu mniej skomplikowanych wzorów.

Kiedy: 18 marca, 22 kwietnia, 20 maja, 10 czerwca.
Gdzie: Wozownia.
Czas trwania: godz. 12.30–15.30.
Zasady uczestnictwa: opłata za cały kurs (200 zł).

 

Muzeum w zależności od potrzeb organizuje także kursy obejmujące kolejne stopnie zaawansowania.

***

Płatność: bilety można kupić bezpośrednio w kasie lub poprzez moduł rezerwacji i sprzedaży biletów online: 

Sprzedaż online zostanie uruchomiona 20 lutego.

Przed dokonaniem zakupu biletów przez internet prosimy o zapoznanie się z regulaminem rezerwacji i sprzedaży biletów online.

 

***

Zapraszamy do Klubu Koronki Klockowej, w którym pod czujnym okiem specjalisty można rozwijać koronkową pasję!

***

Informacje: 
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka[at]muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38

***

Zachęcamy też do przeczytania artykułu o historii koronki klockowej – zarówno w Europie, jak i w Polsce. Artykuł w formacie PDF jest dostępny do pobrania poniżej.

Podziel się:
Wykop Facebook
Klub Haftu 2.JPG

Kursy haftu dla dorosłych | początkujący | 8 kwietnia (aktualność)

Spowolnijmy bieg czasu i zanurzmy się w tradycję. W ramach Wilanowskiego Atelier ożywiamy dawną, wspaniałą sztukę haftu. Zapraszamy na warsztaty dla początkujących i zaawansowanych, podczas których w pałacu króla Jana III ożywa na nowo zanikająca sztuka czarowania igłą i nitką.

WładysłIVminatur.zeZbior.Wisłockiego_Muz.XxCzartoryskich_fot.J.Żukowski.JPG

Koronki koronowanych (artykuł, Silva Rerum)

Mikołaj Rej pisał: „Z łyka forboty, szlachcic bez cnoty”. W jego mniemaniu koronki stanowiły zatem wyróżnik szlachectwa! Nie bez przyczyny …

Portr.Graf.Janusz.RadziwiłłaAut.Nizen.zKręg.ŁawryPieczarskiejZdziełaT.BajewskiegoChoraeBiniSolisEtLunae1645_Gab.Star.Druk.UW_fot.Prac.Reprod.BUW.JPG

Książę Janusz Radziwiłł: między koronkami a ferezją (artykuł, Silva Rerum)

„Słynął z urody, piękności i dworskiego układu na dworze Władysława IV. Podczas bytności swojej za granicą, na dworach rozmaitych książąt, …