UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Rycerskie czyny i cnoty Jana III Sobieskiego znane były w całej Europie. Wizerunek Sobieskiego stał się podobnie rozpoznawalny, jak portrety papieża, cesarza czy króla Francji. Głównymi bohaterkami tej książki są graficzne tezy dedykowane Janowi III. Autorzy wielkoformatowych rycin akademickich połączyli wątki propagandy wizualnej z okresu przed- i powiedeńskiego z erudycyjną argumentacją naukową.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Odwzorowanie medalu na cześć Marii Kazimiery z dewizą CUM IOVE IUVAT

Sobiesciana

Na awersie medalu portret królowej z profilu, w koronie, gronostajowym płaszczu i sukni z dekoltem obszytym perłami. Wokół wizerunku inskrypcja: MARIA CASIMIRA. D. G. – REGINA POLONIARUM. Na rewersie przedstawiona Junona w rydwanie zaprzężonym w dwa pawie unosząca się nad Prusami Królewskimi. Mitologiczny portret królowej jako Junony - małżonki wspierającej Jowisza, dopełnia dewiza CUM IOVE JUVAT. Rozległy widok Żuław Gdańskich i Malborskich z Mierzeją Wiślaną został oddany bardzo szczegółowo. Można rozpoznać gdańskie budowle: kościół Mariacki, Ratusz Główny, Zespół Przedbramia oraz twierdzę Wisłoujście. W panoramie widoczny także Malbork i Tczew. U dołu planu ukazany został herb Prus Królewskich, herb rodziny Denhoffów oraz inicjały J.H. (Johann Höhn) i data 1683. Nie jest pewne, kto jest fundatorem medalu: Ernest Denhoff (ok. 1630-1693), kasztelan wileński, który w dwa lata po wręczeniu królowej medalu w złocie, został wojewodą malborskim, a od 1687 był marszałkiem dworu królowej, czy Władysław Denhoff, od 1677 r. wojewoda pomorski, a od 1679 podskarbi Prus Królewskich, wielokrotnie odwiedzający Gdańsk.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook