UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Autorzy niniejszego tomu pochylają się nad dwunastoma ostatnimi latami rządów Jana III, badając politykę wewnętrzną, wojnę z Turkami i wreszcie ocenę, jaką współcześni i potomni wystawiali królowi. Czy trwanie w Lidze Świętej było błędem, a opuszczenie jej realną alternatywą?


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Triumfalne obeliski na cześć króla Jana III Sobieskiego wzniesione z okazji jego wjazdu do Gdańska

Sobiesciana

Widok obelisków wystawionych w połowie długości ulicy Długiej z okazji przybycia do Gdańska, 1 sierpnia 1677 roku, króla Jana III Sobieskiego z królową Marią Kazimierą. Obeliski te po raz pierwszy stanęły na wjazd Ludwiki Marii Gonzagi do miasta w 1646 roku. Tym razem zostały odnowione i uzyskały nowe elementy dekoracji. Pierwotnie stojące przy nich Figury Marsa i Pallas Ateny zostały od nich oddzielone i przyłączone do bramy triumfalnej. Obeliski ustawione były na wysokich cokołach ozdobionych emblematami i napisami sławiącymi króla. Dolną powierzchnię obelisków zajmowały panoplia, partie górne okręcone były laurowymi girlandami, które na szczytach tworzyły korony z wieńców. Pomiędzy dwa obeliski rozpięto również wieniec laurowy, na którym zawieszono koronę laurową. Dekoracje te symbolizowały zwycięstwa odniesione przez Jana III i zapowiadały pomyślne rządy tego władcy.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook