Deklaracja Dostępności
Deklaracja dostępności Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Strona internetowa
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
- Data publikacji strony internetowej: 2010-12-15
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-03-31
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest nie jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Treści niedostępne
- Brak opisów alternatywnych do treści nietekstowych (np. zdjęć i ilustracji). Brakujące opisy są systematycznie uzupełniane. (1.1.1, A)
- Nie wszystkie materiały dźwiękowe (mp3) opublikowane na stronie posiadają transkrypcję tekstową nagranych dźwięków. Brakujące materiały są systematycznie uzupełniane. (1.2.1, A)
- Nie wszystkie materiały wideo opublikowane na stronie posiadają napisy rozszerzone oraz audiodeskrypcję lub opis alternatywny. Brakujące rozwiązania mają być systematycznie uzupełniane. (1.2.2, A)
- Treści na stronie nie mają jasnej struktury (nieprawidłowe użycie znaczników semantycznych) (1.3.1, A)
- Miejscami nie jest zapewniony wystarczający kontrast minimalny. (1.4.3, AA)
- Jednoznakowych skrótów klawiszowych nie można wyłączyć ani przemapować. (2.1.4, A)
- Brak możliwości pominięcia pewnych bloków strony. Nie działają skróty klawiaturowe. (2.4.1, A)
- Tytuł jest identyczny na podstronach i na stronie głównej. (2.4.2, A)
- Kolejność focusa nie zawsze jest logiczna i intuicyjna. (2.4.3, A)
- Nie wszystkie elementy aktywne są opisane albo nie zawsze opis jest jednoznaczny. (2.4.4, A)
- Zdublowany nagłówek pierwszego poziomu. (2.4.6, AA)
- Podczas nawigacji za pomocą klawiatury focus nie zawsze jest dobrze widoczny (miejscami znika, a na niektórych podstronach ma za mały kontrast w stosunku do tła). (2.4.7, AA)
- Nie w każdym miejscu, w którym użytkownik ma wprowadzić informacje, etykiety zostały odpowiednio opisane. (3.3.2, A)
- Brak konsekwentnej identyfikacji. (3.2.4, AA)
- Brak etykiet do pól edycyjnych (3.3.2, A)
- Brak identyfikatorów bądź unikalnych identyfikatorów. (4.1.1, A)
- Dokumenty w formacie PDF opublikowane na stronie są zapisane w sposób niedostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Dokumenty istotne dla działania Muzeum są systematycznie uzupełniane o wersje w dostępnym formacie PDF albo o wersje tekstowe.
- Teksty są justowane do prawej strony.
Wyłączenia
- Brak audiodeskrypcji do filmów opublikowanych przez 23 września 2020 r.(1.2.5, AA)
- Część plików graficznych (mapy) jest wyłączona z obowiązku zapewnienia dostępności.
Plany
Trwają zaawansowane prace nad nową stroną internetową, która zgodnie z planem ma być gotowa do grudnia 2023 r.
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
- Deklarację sporządzono dnia: 2020-03-30
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2023-03-31
Deklarację sporządzono na podstawie raportu dostępności przygotowanego przez Spółdzielnię Socjalną FADO.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Osoba kontaktowa: Marta Walewska
- E-mail: mwalewska@muzeum-wilanow.pl
- Telefon: 785905735
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia żądania. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie będzie możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie poinformuje wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym powinno to nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie będzie możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może tą samą drogą złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Pałac
- Parking i najbliższy przystanek znajdują się w odległości ok. 300 m od pałacu.
Z pobliskich przystanków autobusowych oraz parkingu do pałacu prowadzi kilka dróg. Bezpośrednio do muzeum dochodzi się po nierównej nawierzchni, która częściowo składa się z kamieni polnych (tzw. kocie łby), częściowo jest to nawierzchnia HanseGrand. - Ze strony muzeum można pobrać plan pałacu i ogrodów z zaznaczonymi trudnościami oraz udogodnieniami architektonicznymi. Na planie zaznaczone są najwygodniejsze trasy dojścia do pałacu z najbliższych przystanków autobusowych oraz z parkingu.
- Najdogodniejszym przejściem są pasy z sygnalizacją świetlną znajdujące się przy barze McDonald. Przechodzimy na drugą stronę ulicy, dochodzimy do ogrodzenia, po czym kierujemy się w prawo i cały czas idziemy prosto chodnikiem. Po drodze po lewej stronie mijamy szereg budynków oraz kościół, za którym zaczyna się teren muzeum.
- Opis dojścia z pętli autobusowej do kasy a następnie do pałacu dostępny jest również w formacie tekstowym oraz jako opis słowny w formacie mp3.
- Kasa muzeum znajduje się w budynku przy ul. St. Kostki Potockiego. Do środka wchodzi się po schodach. Dla osób z trudnościami w poruszaniu się przed kasą umieszczony jest słupek ze specjalnym przyciskiem. Po naciśnięciu przycisku pracownik kasy zgłosi się do Państwa.
- Wejście do pałacu dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową znajduje się w prawym skrzydle pałacu (od Sieni Zielonej).
- Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dostępne są parter pałacu oraz park. Muzeum dysponuje rampami rozkładanymi ułatwiającymi wjazd i wyjazd z pałacu oraz poruszanie się po parterze pałacowym. WAŻNE! Ze względu na historyczny charakter miejsca jeszcze nie wszystkie progi zostały usunięte, a długość ramp, jakie możemy zastosować w obecnych warunkach, pozwala na osiągnięcie kąta nachylenia przy wjeździe i wyjeździe wynoszącego 24%.
- Uwaga! Ze względu na przejściowe trudności techniczne osoby poruszające się na wózkach elektrycznych czasowo nie mają możliwości wjazdu do pałacu. Niedogodności zostaną jak najszybciej usunięte.
- Pierwsze piętro pałacu i Sala Uczt oraz poziom -1 nie są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w szczególności poruszających się na wózkach.
- W każdym pomieszczeniu w pałacu znajduje się krzesło, z którego może skorzystać osoba potrzebująca odpoczynku.
- W Galerii Północnej, Galerii Południowej oraz w Salonie Malinowym przygotowane zostały dodatkowe miejsca do siedzenia.
- Toaleta dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się w Ogrodzie Różanym.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Oranżeria
- Dla osób zwiedzających dostępny jest wyłącznie poziom 0.
- Do wejścia dla zwiedzających prowadzą stopnie o łącznej wysokości 36 cm. Dodatkowo przy wejściu znajduje się próg o wysokości 6 cm. Muzeum dysponuje rampami rozkładanymi ułatwiającymi wjazd i wyjazd z Oranżerii.
- Przestrzeń w Oranżerii jest duża i dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Pompownia
- Budynek Pompowni nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
- Do budynku prowadzi droga pokryta nierówną nawierzchnią. Przestrzeń przed budynkiem jest wyłożona kostką granitową o łupanej nawierzchni.
- Przed drzwiami wejściowymi znajduje się próg o wysokości 7 cm.
- Wewnątrz budynku ze strefy wejściowej do głównej powierzchni Pompowni, w której odbywają się warsztaty, prowadzą schody (do pokonania jest 85 cm). W chwili obecnej nie ma możliwości pokonania tych schodów. Zgodnie z zaleceniami audyty rozważany jest montaż podnośnika.
Villa Intrata
- Dojście do budynku wyłożone jest nierówną nawierzchnią – granitowa kostka o powierzchni łupanej.
- Budynek Villi Intraty nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich z powodu schodów, które znajdują się przy każdym z trzech wejść do budynku.
- Dla budynku został wykonany audyt dostępności architektonicznej i pracujemy nad wdrożeniem optymalnego rozwiązania.
Inne informacje i oświadczenia
Muzeum Pałacu w Wilanowie systematycznie wprowadza kolejne rozwiązania w celu zwiększenia dostępności cyfrowej strony internetowej, aby jak najszybciej osiągnąć co najmniej poziom wymagany ustawowo.
Inne informacje i oświadczenia
- Systematycznie wprowadzane są rozwiązania poprawiające dostępność strony i materiałów publikowanych przez muzeum (np. tłumaczenie na język migowy filmów, artykułów i treści publikowanych przez muzeum, dodawanie napisów do multimediów).
- Docelowo planowane jest wprowadzenie najważniejszych informacji w tekście łatwym do czytania i rozumienia.
- Zamknięte pliki PDF są systematycznie konwertowane do wersji dostępnych cyfrowo.
Polecane
Zgłoszenie braku zapewnienia dostępności
Dostępność architektoniczna i informacyjno-komunikacyjnaZgodnie z Ustawą z dnia 19 lipca 2019 o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami od 6 …