Chińskie żaby w Wilanowie
film
Jak chińskie żaby znalazły się w pałacu w Wilanowie? Oto jest pytanie. Wiemy, że kultura i sztuka Orientu fascynowały mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wpływy wschodnie widoczne były w nie tylko w stroju noszonym przez szlachciców w XVII i XVIII wieku, lecz także w dekoracji wnętrz, a zwłaszcza w obyczajach. Król August II szczególnie upodobał sobie motywy chińskie, czego wyrazem jest nie tylko import, a następnie produkcja porcelany, ale i dekoracje wilanowskiego pałacu. Gabinet Chiński ma niezwykle rzadki wystrój z laki, dzieło wybitnego rzemieślnika Martina Schnella. To unikatowa dekoracja w skali Europy. W muzeum wilanowskim są też niezwykłe Pokoje Chińskie, a w nich kolekcja przedmiotów, których forma zachwyca, a przeznaczenie - w wielu przypadkach - jest zagadkowe. Nasz film pozwala rozwiązać parę takich artystycznych "rebusów", które powstały na Dalekim Wschodzie.
Polecane
Moda na chińszczyznę w Polsce w XVIII wieku
W 1683 roku po bitwie po Wiedniem, łupem zwycięzców, oprócz tureckich tkanin, namiotów, broni i kosztowności padły również przedmioty dalekowschodnie. …
Opowiadamy o kolekcji wilanowskiej
Wilanowska kolekcja jest jak mikrokosmos sztuki. Znajdują się w niej antyczne wazy, dzieła Cranacha, Rubensa i Davida, niderlandzkie martwe natury, …