Wstęp (Moda, PJM)
Dawne stroje - wstęp
Kiedy oglądamy dawne portrety, zastanawiamy się, kogo przedstawiają, kiedy, dla kogo i przez kogo zostały namalowane. Podziwiamy kunszt artysty lub dziwimy się jego nieporadności, zachwycamy się urodą, lub fascynujemy brzydotą portretowanych postaci. Nasze zainteresowanie budzą również przedstawione na obrazach ubiory, które nie zawsze wydają nam się piękne, a często śmieszne, niewygodne, niepraktyczne.
Historia mody, której fragment poznamy podczas wędrówki po wnętrzach Pałacu w Wilanowie, to przede wszystkim historia ubiorów reprezentacyjnych, zakładanych na wyjątkowe okazje i kosztownych. Właśnie w takich strojach portretowane damy i panowie chcieli zostać uwiecznieni i zapamiętani. Noszone przez nich ubiory miały więc nie tylko zdobić i chronić przed upałem czy chłodem, ale świadczyły o pozycji społecznej i zamożności swych właścicieli. Były wyrazem ich złego lub dobrego gustu. Odzwierciedlały również styl i upodobania epoki, w której były noszone.
W przeciwieństwie do naszych dziadków i pradziadków my możemy swobodnie wybierać swoje stroje. Współczesne ubiory nie ukrywają naturalnej sylwetki i ani proporcji ciała. Są wygodniejsze i swobodniejsze. Nie jesteśmy też skrępowani ścisłymi regułami elegancji. Dawne stroje jednak wciąż inspirują współczesnych kreatorów mody. Mogą też być inspiracją dla każdego z nas do tworzenia ciekawych i oryginalnych kreacji, dlatego warto nieco poznać historię mody.
Tekst: „Dawne stroje”, Monika Janisz