Edukacja kulinarna online – kursy dla grup
Rekonstrukcja kulinarna to fascynująca dziedzina, a możliwość przygotowania potraw według receptur sprzed wieków po prostu zachwyca. Jednak zanim zabierzemy się do gotowania, warto liznąć nieco teorii.
Pomogą w tym kursy przygotowane przez wilanowskich rekonstruktorów kulinarnych dostępne na internetowej platformie edukacyjnej. Platforma powstała dzięki dotacji MKDNiS w ramach programu „Kultura dostępna”. Narzędzie wspomaga zdalną edukację dzieci i młodzieży, a także służy do komunikacji z gośćmi indywidualnymi oraz nauczycielami i przewodnikami, którzy korzystają z zasobów Muzeum Pałacu w Wilanowie.
Zapraszamy do skorzystania z kursów z rekonstrukcji kulinarnej przeznaczonych dla szkół:
- Kuchnia dawna – wprowadzenie do rekonstrukcji – kurs o kuchni historycznej przeznaczony dla szkół gastronomicznych;
- Smaki dawnej Warszawy – kuchnia dwudziestolecia.
Chęć skorzystania z kursów prosimy zgłaszać pod adresem: pszulist@muzeum-wilanow.pl.
Realizacja działań online w ramach programu „Kultura Dostępna”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Polecane
Staropolskie książki kucharskie – „Compendium ferculorum czyli zebranie potraw” (1682)
Dzieło Stanisława Czernieckiego wyróżniają kunsztowna kompozycja, wyszukane koncepty i zaskakujące pomysły autora hołdującego narodowej kuchni polskiej. Z tego zbioru, czy …
Rekonstrukcja kulinarna w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie brało udział w projekcie „A Place at the Royal Table”, realizowanego przez Sieć …
Rekonstrukcja kulinarna w Villi Intracie
Kultura staropolska stanowi nasze dziedzictwo narodowe, o które troszczymy się, aby zachować je dla przyszłych pokoleń. Odtwarzanie historii i jej …
Staropolskie przepisy kulinarne. Receptury rozproszone z XVI-XVIII w. Źródła rękopiśmienne
Staropolskie przepisy opowiadają nam o czymś więcej niż tylko o tym, jak usmażyć rybę w papierowym pudełku, jak ze szczupaka przyrządzić wołowinę i jak ugotować zdrowotny bulion. Siódmy tom serii Monumenta Poloniae Culinaria zawiera rękopiśmienne, rozproszone (niepochodzące z książek kucharskich) i bardzo zróżnicowane receptury kulinarne z XVI–XVIII w.
Staropolskie przepisy kulinarne. Receptury rozproszone z XVI-XVIII w. Źródła drukowane
Książka zawiera przepisy kulinarne odnalezione na kartach drukowanych staropolskich zielników, dzieł medycznych, kalendarzy, poradników gospodarczych i innych tekstów publikowanych od XVI do XVIII w. Zbiór obejmuje receptury często znacznie bardziej praktyczne, typowe i skromniejsze niż przepisy magnackich kuchmistrzów z książek kucharskich.
„Compendium ferculorum albo zebranie potraw”
Zbiór przepisów Stanisława Czernieckiego wydany w 1682 r. pod tytułem „Compendium ferculorum” uważany jest za pierwszą polską książkę kucharską. To książka o tym, jak pobudzać smak i wyobraźnię, jak zaskakiwać biesiadników, czarować ich wyglądem i sposobem wydania potraw. Czyta się ze smakiem!