Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu
Katalog wystawy przygotowanej przez cztery polskie rezydencje królewskie i Museum Belvedere w Wiedniu zawiera sześć esejów o polityce i kulturze czasów Jana III oraz opisy dzieł sztuki prezentowanych na ekspozycji: obrazów, dzieł rzemiosła artystycznego, militariów i drogocennych pamiątek. Twórcom wystawy udało się przedstawić wiedeńskiej publiczności przekonujący i wieloaspektowy wizerunek Jana III – monarchy, który odegrał ważną rolę w dziejach Europy, wielkiego wodza, mecenasa sztuk i nauk, wreszcie ojca rodziny. Wystawa czynna od 7 lipca do 1 listopada 2017 w Pałacu Zimowym księcia Eugeniusza Sabaudzkiego w Wiedniu.
Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu, red. Maike Hohn, Konrad Pyzel, Wien - München - Warszawa 2017, s. 279, ISBN 978-3-903114-35-7
Kup teraz w e-sklepie.
Polecane
Zbawca Europy. O graficznych tezach gloryfikujących Jana III Sobieskiego
Rycerskie czyny i cnoty Jana III Sobieskiego znane były w całej Europie. Wizerunek Sobieskiego stał się podobnie rozpoznawalny, jak portrety papieża, cesarza czy króla Francji. Głównymi bohaterkami tej książki są graficzne tezy dedykowane Janowi III. Autorzy wielkoformatowych rycin akademickich połączyli wątki propagandy wizualnej z okresu przed- i powiedeńskiego z erudycyjną argumentacją naukową.
Król Jan III Sobieski i Rzeczpospolita w latach 1674-1683
W tomie zawierającym dziesięć artykułów, znawcy epoki staropolskiej przyglądają się dziejom władcy i państwa w okresie między Chocimiem a Wiedniem, gdy Rzeczpospolita po raz ostatni w swej przedrozbiorowej historii odgrywała ważną, a często decydującą rolę na arenie europejskiej.