Konferencja „Urbanizacja postruralistycznego otoczenia Muzeum”
27 stycznia 2021 roku odbyła się organizowana przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie konferencja online Urbanizacja postruralistycznego otoczenia Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – szanse i zagrożenia dla instytucji oraz wartości dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Muzeum sprawuje opiekę nad najcenniejszymi zabytkami w Wilanowie i konstytuuje sferę wartości symbolicznych, a jednocześnie samo jest zależne od zjawisk zachodzących w otoczeniu. Zmiany klimatu, kryzys jakości powietrza i wód, a od 2000 roku wielokrotny wzrost liczby mieszkańców dzielnicy, głównie wokół muzeum i wynikające z tego niedogodności (niewydolny układ drogowy, martwe historyczne centrum lokalne obok muzeum mimo tłumów turystów i wysokich aspiracji kulturowych nowych mieszkańców) powodują, że dalsza urbanizacja wymaga uporządkowania. Od tych czynników zależy dobrobyt mieszkańców, ale też zachowanie Wilanowa w świadomości ogólnej jako historycznie wyjątkowego miejsca, atrakcyjnego dla mieszkańców i turystów, oraz jednej z ważnych wizytówek stolicy i państwa.
Konferencja poświęconej została dawnym terenom wiejskim, sąsiadującym z Muzeum. Do dyskusji zaproszono specjalistów z zakresu architektury, urbanistyki i zagospodarowania przestrzennego. Spotkanie otworzył dyrektor Paweł Jaskanis oraz zaprezentował referat dr. Macieja Żołnierczuka (Planigrafia wartości kulturowych i przyrodniczych Morysina).
Pozostałe referaty wygłosili:
dr Agnieszka Laudy (Muzea i środowisko),
dr hab. Piotr Sikorski, prof. SGGW, dr inż. Leszek Hejduk, dr hab. Inż. Grzegorz Majewski, prof. SGGW, prof. dr hab. Tomasz Okruszko (Identyfikacja wartości przyrodniczych otoczenia Parku Wilanowskiego w kontekście jego urbanizacji),
dr Czesław Bielecki, Beniamin Bielecki, Marek Roszkowski (Kierunki urbanizacji Wilanowa),
dr Paulina Sikorska (Uwarunkowania planistyczne i konserwatorskie rozwoju południowego Wilanowa).
Seminarium stanowi wstęp do dalszych spotkań i dyskusji, których tematy zostaną wyłonione na podstawie zdiagnozowanych potrzeb i obszarów zainteresowań. Preferowana będzie problematyka funkcjonalna i środowiskowa, związana z dostępnością i bezpieczeństwem terenów muzeum oraz komunikacją samochodową i jej wpływem na otoczenie.
_______________________________
Do pobrania:
- Program spotkania
- Publikacja stanowiąca opracowanie poruszanych zagadnień