Kubek z medalionami
karta katalogowa kolekcji
Rzemiosło artystyczne
Johann Gottfried Holl
Gdański
ok. 1700
Srebro; repusowanie, złocenie, grawerowanie
20 x Ø14,4 x Ø10,6 cm
Wil.3871
Srebrny kubek, będący darem rodaków z Londynu jest rzadkim w zbiorach wilanowskich przykładem świeckiego naczynia użytkowego pochodzącego z cenionego jeszcze za czasów króla Jana III ośrodka złotnictwa polskiego. Inwentarz spisujący argentaria zabezpieczone po śmierci króla wymienia ich wiele, obok innych renomowanych, augsburskich i norymberskich. Ten typ naczynia, zdobionego srebrnymi monetami lub medalami był popularny w Gdańsku w XVII wieku.
Wmontowane monety, o wyższej niż współcześnie próbie srebra i starannym wykonaniu pochodziły zwykle ze stuleci wcześniejszych, natomiast medale z warsztatu znakomitego medaliera gdańskiego Jana Höhna mł. W muzeach polskich zachowało się, co najmniej kilka tego typu zabytków dekorowanych m.in. tondem z wizerunkiem Jana III i łacińską inskrypcją: IOAN: III. D.G.REX POLONIARUM. Po przeciwnej stronie naczynia umieszczono medal z przedstawieniem Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
Twórcą kubka jest Johann Gottfried Hol (Holl), artystya czynny w latach 1678-1689.
Joanna Paprocka-Gajek
Polecane
Nieprzypadkowy zbieg okoliczności
Chodząc po muzeach mijamy spatynowane portrety ludzi, którzy dawno odeszli. Warto poznać ich losy, które bywały ciekawsze od literackiej fikcji. Z wilanowskiej galerii wybraliśmy osiem osób, których losy splatają się w zadziwiający sposób. Opowieść o królu Michale Korybucie i jego żonie Eleonorze, o bogatym żarłoku Dominiku Zasławskim i innych odkrywa dawne obyczaje szlacheckie.
Niefortunny wybór
19 czerwca 1669 r. zgromadzona na polu elekcyjnym na Woli szlachta, odrzucając obce kandydatury, jednogłośnie okrzyknęła królem „Piasta” Michała Korybuta …
Jan III Sobieski herbu Janina
Jan III Sobieski h. Janina (1629-1696), hetman wielki, marszałek wielki koronny, król polski. Był synem kasztelana krakowskiego Jakuba i Teofili …